کی‌یف: روسیه با ۲۴ موشک ساخت کره شمالی به اوکراین حمله کردجنگ در اوکراین،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل
اوکراین مدعی شد که روسیه در هفته‌های گذشته ۲۴ موشک بالستیک کره شمالی را به این کشور اروپایی شلیک کرد اما در دقت این موشک‌ها تردید وجود دارد.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، آندری کوستین دادستان کل اوکراین جمعه اعلام کرد، ارزیابی‌های اولیه نشان می‌دهد که تنها ۲ موشک که به سمت یک پالایشگاه نفت و یک پایگاه هوایی شلیک شده بودند، به هدف اصابت کردند.

 

وی با بیان اینکه «دقت این موشک‌ها زیر سوال است» افزود که این ۲۴ موشک دستکم ۱۴ غیرنظامی را کشته و ۷۰ تن دیگر را زخمی کردند.

 

میخائیلو پودولیاک مشاور ریاست جمهوری اوکراین اواسط دی ماه در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: دیگر هیچ چیزی کتمان نمی‌شود. فدراسیون روسیه در بخش دیگری از جنگ نسل‌کشی، برای نخستین بار با موشک‌هایی که از کره شمالی دریافت کرده است، به قلمرو اوکراین شلیک کرد.

 

وی شواهدی برای اثبات ادعای خود مطرح نکرد. پیش از این فرماندار منطقه خارکیف در شمال شرق اوکراین گفته بود، مسکو با موشک‌هایی که ساخت روسیه نیست، به این منطقه حمله کرده است.

 

جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت: نیروهای روسیه در ۳۰ دسامبر ۲۰۲۳ و ۲ ژانویه ۲۰۲۴ موشک‌های بالستیک کره شمالی را به سمت اوکراین پرتاب کردند.

 

رویترز از محل برخورد موشکی به خارکیف در دوم ژانویه فیلمی تهیه کرده و آن را بررسی کرد. «یوست اولیمانس» محقق هلندی درباره این ویدئو گفت بقایای موشک نشان می‌دهد که این سلاح متعلق به کره شمالی بوده است.

 

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا، جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای خارجه ۴۷ کشور دیگر دی ماه در بیانیه مشترکی گفتند که انتقال موشک از کره شمالی به روسیه را «به شدیدترین وجه» محکوم می‌کنند.

 

این کشورها از مسکو و پیونگ یانگ خواستند از قطعنامه‌های شورای امنیت تبعیت کرده و «فورا به همه فعالیت‌های ناقض این تحریم‌ها پایان دهند.»

 

 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------