تصمیم دسته جمعی چند کشور اروپایی برای کمک نظامی 'بی سابقه' به اوکراین/ سفر مخفیانه مدیر سیا به اوکرایناخبار،اخبار جدید،اخبار روز
خبرگزاری رویترز گزارش داد، گروهی متشکل از ۹ کشور از جمله انگلیس، لهستان و هلند متعهد به پیگیری "مجموعه‌ای بی‌سابقه از کمک‌های اهدایی" تسلیحاتی به اوکراین شامل تانک‌های جنگی پیشرفته شده‌اند.

به گزارش ایسنا،‌ به نقل از خبرگزاری رویترز، در این بیانیه که مشترکا از سوی این کشورها منتشر شد، آمده است: "ما متعهد می‌شویم به این که به صورت گروهی تحویل مجموعه‌ای بی سابقه از کمک‌های اهدایی برای ارتش اوکراین شامل تانکهای جنگی اصلی، ادوات توپخانه سنگین، مهمات ضد هوایی و خودروهای رزمی مخصوص پیاده نظام را پیگیری کنیم."

 

این بیانیه که در وبسایت دولت انگلیس انعکاس پیدا کرد، مشترکا از سوی وزرای دفاع انگلیس، استونی،‌ لهستان، لتونی و لیتوانی به همراه نمایندگان دانمارک، جمهوری چک، هلند و اسلواکی بعد از نشست آنها در استونی منتشر شد.

 

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش کرد، سوئد روز پنجشنبه به ارسال یک سلاح توپخانه هوویتزر تحت عنوان توپخانه "آرچر" که ماه‌ها مورد درخواست اوکراین بوده، به همراه موشکهای ضدتانک و خودروهای زرهی دیگر برای کی‌ِیف متعهد شده است.

 

اولف کریسترسون، نخست وزیر سوئد در یک کنفرانس خبری گفت، دولتش با یک بسته سه بخشی کمکهای نظامی برای اوکراین موافقت کرده و این بسته شامل "تصمیم برای نخستین بار به منظور شروع کردن تحویل سیستم توپخانه آرچر به اوکراین" می‌شود.

 

دولت سوئد که با کمک‌های تسلیحات به اوکراین دکترین خودش برای عدم تحویل سلاح به یک کشور درگیر در جنگ را نقض کرده همچنین اعلام کرد، تصمیم دارد ۵۰ خودروی زرهی CV-۹۰ و موشک‌های ضد تانک قابل حمل NLAW را هم برای اوکراین بفرستد.

 

کریسترسون ادعا کرد: "این حمایت نظامی قاطع است و می‌تواند در جبهه جنگ در اوکراین وضعیت را در خصوص اینکه چه کسی ابتکار عمل را در زمستان جاری به دست بگیرد تغییر دهد."

 

بر اساس این گزارش، تصمیم روز پنجشنبه دولت سوئد به این معنی است که حالا نیروهای مسلح سوئد این وظیفه را پیدا می‌کنند که "دست به تدارکات برای شروع تحویل سلاح توپخانه‌ای آرچر به اوکراین بزنند."

 

پل جانسون، وزیر دفاع سوئد بیان کرد، دولتش از ارتش سوئد خواسته توصیه خود درباره اینکه امکان ارسال چه تعداد از سلاح های توپخانه ای آرچر موجود در انبارهایش وجود دارد را ارائه کند.

 

انگلیس نیز اعلام کرد، ۶۰۰ عدد موشک بریمستون را برای اوکراین می‌فرستد. بن والاس، وزیر دفاع انگلیس روز پنجشنبه به خبرنگاران در محل پایگاه نظامی تاپا در استونی گفت: "امروز من می‌توانم بگویم ما قصد ارسال ۶۰۰ عدد موشک بریمستون دیگر را داریم که برای کمک به تسلط اوکراین بر میدان جنگ فوق العاده مهم خواهند بود."

 

دانمارک نیز اعلام کرد، ۱۹ توپخانه هوویتزر فرانسوی "سزار" ارتش خود را به اوکراین می‌دهد.

  

مدیر سیا اخیراً به اوکراین سفری مخفیانه داشته است

رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در روزهای اخیر یک سفر مخفیانه به پایتخت اوکراین برای دیدار با رئیس جمهور این کشور داشته است.

 

اخبار،اخبار جدید،اخبار روز

به گزارش ایسنا، یک مقام آمریکایی که نامش را فاش نکرد، به خبرگزاری رویترز گفت: "ویلیام برنز،‌ مدیر سازمان سیا به شهر کی‌یف سفر کرده و در آنجا با مقامات اطلاعاتی اوکراینی و همین طور ولودیمیر زلنسکی (رئیس جمهور اوکراین) دیدار کرده و به تقویت روند ادامه دار پشتیبانی ما از اوکراین و مواضع دفاعی‌اش در برابر تهاجم روسیه پرداخته است."

 

به نوشته رویترز، هر چند این مقام از گفتن زمان انجام این سفر خودداری کرد اما واشنگتن پست که اولین بار درباره این سفر گزارش کرد نوشت که زمان انجامش اوایل این هفته بوده است.

 

طبق گزارش واشنگتن پست، ویلیام برنز، زلنسکی را در جریان انتظاراش درباره برنامه‌های نظامی آتی روسیه قرار داده و تصدیق کرد در آینده ارائه کمکهای آمریکا به اوکراین سخت‌تر خواهد شد.

 

واشنگتن پست در گزارشش به نقل از منابع نوشت، زلنسکی و مقامات اطلاعاتی ارشد دولتش درباره اینکه اوکراین در پی تسلط جمهوریخواهان بر مجلس نمایندگان آمریکا احتمالا چقدر باید برای ادامه کمکهای آمریکایی و غربی به اوکراین انتظار بکشد بحث کرده اند.

 

طبق گزارش واشنگتن پست،‌ زلنسکی و دستیارانش در حالی از نشست حدود یک هفته پیش با مدیر سیا بیرون آمدند که همچنان احساس قوی ماندن حمایتهای آمریکا از کی‌یف را داشتند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023