بایدن:تا خروج کامل شهروندان آمریکایی در افغانستان می‌مانیم| غنی دیگر در افغانستان جایگاهی ندارداخبار,اخبار امروز,اخبار جدید
رئیس‌جمهوری آمریکا طی مصاحبه‌‌ای با شبکه خبری «ای‌بی‌سی» گفت که نظامیان این کشور تا خروج کامل شهروندان آمریکا در افغانستان خواهند ماند.

به گزارش ایلنا، «جو بایدن» رئیس‌جمهوری آمریکا طی مصاحبه‌‌ای با شبکه خبری «ای‌بی‌سی» گفت که نظامیان این کشور تا خروج کامل شهروندان آمریکا در افغانستان خواهند ماند.

 

بایدن گفت که اگر شهروندان آمریکایی پس از تاریخ تعیین‌شده ۳۱ آگوست همچنان در افغانستان باشند، نیروهای آمریکایی نیز در این کشور می‌مانند.

 

وی با بیان این‌که برای بیرون بردن تمامی آمریکایی‌ها و هم‌پیمانانشان از افغانستان هر چه در توان دارد، انجام می‌دهد، گفت که این هدف ما است و کاری است که در حال انجام آن هستیم.

 

رئیس‌جمهوری آمریکا بار دیگر از تصمیم خود برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان دفاع کرد و گفت که «پرسش تعیین‌کننده این بود که آیا ما در چارچوب زمانی که تعیین کرده‌ بودیم از افغانستان خارج می‌شویم، آیا آن را تا اول سپتامبر تمدید  می‌کنیم یا اقدام به استقرار شمار بیشتری از نیروها در آنجا خواهیم کرد.

 

بایدن در پاسخ به برخی انتقادها درباره روند خروج آمریکا از افغانستان، گفت که به اعتقاد وی راهی برای خروج از این کشور بدون ایجاد نابسامانی و آشوب وجود نداشت.

 

وی همچنین گفت که در رابطه با خارج کردن افرادی که در زمان حضور ما درافغانستان به ما کمک کرده بودند، مشکلات بیشتری داریم.

 

بایدن در پاسخ به پرسشی در رابطه با آن چه با دیدن تصاویر ناراحت‌کننده از کابل در ذهن او گذشت، گفت: «به این فکر کردم که باید کنترل اوضاع را در دست گرفته و فرودگاه کابل را تحت مدیریت خود درآوردیم و این کار را هم کردیم».

 

وی با مردود دانستن برخی انتقادها مبنی بر این که حضور دو هزار و ۵۰۰ نیروی نظامی آمریکا در افغانستان پیش از این مانع بروز خشونت‌ها شده بود، گفت که دلیل عدم خشونت در آن زمان، مذاکره سال گذشته «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری سابق آمریکا برای خروج از افغانستان تا اول ماه می، در ازای حمله نکردن طالبان به نیروهای آمریکایی بود.

  

واشنگتن: غنی دیگر در افغانستان جایگاهی ندارد

آمریکا در واکنش به اظهارات اشرف غنی رئیس جمهور سابق افغانستان مبنی بر بازگشت به کشورش گفت که غنی دیگر در افغانستان جایگاهی ندارد.

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

به گزارش ایسنا به نقل از آناتولی، وندی شرمن ، معاون وزیر خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت که گزارش هایی مبنی بر ورود غنی به امارات متحده عربی دیده است همینطور است.

 

غنی در پیامی ویدئویی که روز چهارشنبه از امارات منتشر شد ، وعده داد که پس از فرار به افغانستان باز می گردد تا "به مبارزه خود برای حقوق و ارزش های مردم ادامه دهد".

 

او گفت: من به نیروهای امنیتی مان افتخار می کنم ، آنها شکست نخورده اند ، ما در جبهه سیاسی شکست خورده ایم. این شکست رهبری دولت ، رهبری طالبان و جامعه بین المللی بود. این شکست روند صلح بود. "

 

وی مدعی شد: "می خواستم قدرت را به طالبان  منتقل کنم. اما برخلاف میلم از افغانستان اخراج شدم."

 

آمریکا در حال تخلیه شهروندان خود و افغانانی که به دنبال پناهندگی از افغانستان هستند ، فرودگاه بین المللی حامد کرزای کابل را در کنترل خود دارد. یک مقام ارشد دولت بایدن روز سه شنبه گفت طالبان به ایالات متحده اطمینان داده است که مانع سفر امن افغان ها و آمریکایی هایی که قصد فرار دارند ، نخواهد شد. اما شرمن گفت که در حالی که این تعهد تا حد زیادی برای اتباع آمریکایی تأیید شده است ، به نظر می رسد گروه تندرو تعهد خود را در قبال افغان ها نقض کرده است.

 

وی گفت: ما گزارش هایی را مشاهده کرده ایم که نشان می دهد طالبان برخلاف اظهارات علنی خود و تعهدات خود در قبال دولت ما ، افغان هایی را که مایل به خروج از کشور هستند از ورود به فرودگاه منع می کنند. تیم ما در دوحه ، و شرکای نظامی ما در کابل ، مستقیماً با طالبان درگیر هستند تا روشن کنند که ما انتظار داریم آنها به همه شهروندان آمریکایی ، همه اتباع کشورهای ثالث و تمام افغانانی که مایل به ترک هستند اجازه دهند با خیال راحت و بدون مزاحمت کشور را ترک کنند.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------