هشدار طالبان: به هیچ کشوری اجازه نمی‌دهیم مهاجران افغان را اذیت کنند/ فارسی‌ ستیزی تازه طالبان  طالبان,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
این در حالی‌ است که پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان ،‌ میلیون‌ها شهروندان افغانستان به دلیل فقر بیکاری، ترس از وضع حاکم و هم‌چنین نظامیان حکومت پیشین از بیم زندانی‌شدن، شکنجه و قتل به کشورها مختلف به‌ ویژه ایران و پاکستان مهاجر شده‌اند.

 آماج نیوز نوشت: مولوی عبدالرحمان راشد، معین مسلکی وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان طالبان در سفر به بندر تورخم گفته که این گروه به هیچ کشوری اجازه نمی‌دهد که مهاجرین افغانستان را اذیت کند.

 

معین وزارت مهاجرین طالبان افزود که پلیس پاکستان مهاجران افغان را آزار و اذیت کرده و از آن‌ها درخواست پول می‌کند.

 

راشد با اشاره به این‌که نخست‌وزیر موقت پاکستان اعلام کرده است که مهاجرین بی‌اسناد و بدون مدرک اهل افغانستان را طبق ضرب‌الاجل تعیین شده از پاکستان اخراج می‌کند، افزوده که اکثرا مهاجرین افغان در ولایت‌های سند، پنجاب و کراچی زندانی‌ هستند.

 

مولوی عبدالرحمان گفت: «از جانب ریاست الوزرا هیئتی به سرپرستی وزارت مهاجرین تعیین شده که از وضعیت و حالت مهاجرین افغان در پاکستان دیدن صورت گیرد و در رابطه به مشکل‌های این پناه‌جویان تحقیق کند.»

 

این در حالی‌ است که پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان،‌ میلیون‌ها شهروندان افغانستان به دلیل فقر بیکاری، ترس از وضع حاکم و هم‌چنین نظامیان حکومت پیشین از بیم زندانی‌شدن، شکنجه و قتل به کشورها مختلف به‌ ویژه ایران و پاکستان مهاجر شده‌اند.

 

به تازه‌گی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل اعلام کرده است که مهاجران افغانستان در پاکستان تا ماه جون سال جاری میلادی به ۳٫۷ میلیون تن در آن کشور افزایش یافته است.

 

فارسی‌ ستیزی تازه طالبان (+عکس)

منابع می‌گویند که استادان و دانش‌جویان دانشگاه البیرونی که بیش‌تر شان فارسی زبان هستند و از ترس طالبان نمی‌توانند در برابر حذف زبان فارسی از سردر اعتراض کنند.

 

  طالبان,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

 

آماج نیوز نوشت: در ادامه‌ی فارسی‌ستیزی طالبان، این گروه واژه «دانشگاه» را از سر در دانشگاه البیرونی نیز حذف کردند.

 

طالبان واژه دانشگاه و دانشکده را حذف و واژه پشتوی پوهنتون، پوهنځی جایگزین آن کرده‌اند.

 

منابع می‌گویند که استادان و دانش‌جویان دانشگاه البیرونی که بیش‌تر شان فارسی زبان هستند و از ترس طالبان نمی‌توانند در برابر حذف زبان فارسی از سردر اعتراض کنند.

 

  طالبان,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

 

دانشگاه البیرونی در ولایت کاپیسا قرار دارد.

 

در دوسال حاکمیت طالبان در افغانستان این گروه واژه دانشگاه را از سردر چندین دانشگاه دیگر نیز حذف کرده‌ است.

 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------