کره شمالی دو موشک بالستیک جدید شلیک کرد/ژاپن واکنش نشان دادموشک بالستیک  ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
کره شمالی همزمان با استقرار مجدد ناو آمریکایی، موشک های بالستیک شلیک کرد.

به گزارش مهر به نقل از رویترز، کره شمالی در پی مانور مشترک موشکی کره جنوبی و آمریکا و بازگشت یک ناو هواپیمابر آمریکایی به منطقه در پاسخ به این اقدام، روز پنجشنبه دو موشک بالستیک کوتاه برد به سمت سواحل شرقی خود به سوی آب‌های دریای ژاپن شلیک کرد.

 

این موشک ششمین پرتاب در ۱۲ روز گذشته و اولین پرتاب از زمان شلیک موشک میان برد کره شمالی (IRBM) بر فراز ژاپن در روز سه شنبه بود.

 

این پرتاب حدود یک ساعت پس از آن انجام شد که پیونگ یانگ، ایالات متحده را به دلیل پیگیری در شورای امنیت سازمان ملل برای «اقدامات علیه کره شمالی» مورد انتقاد قرار داد.

 

در بیانیه‌ای که توسط وزارت خارجه کره شمالی منتشر شد، از واشنگتن به دلیل جابجایی یک ناو هواپیمابر آمریکایی در آب‌های نزدیک شبه جزیره کره به شدت انتقاد شده و گفته شده که حضور نظامیان امریکایی در منطقه تهدید جدی برای ثبات وضعیت است.

 

روز گذشته نیز سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) مدعی آماده شدن کره شمالی برای آزمایش سلاح هسته‌ای شده بود. بر اساس این گزارش، «پاتریک رایدر»، سخنگوی پنتاگون مدعی شد که پیونگ یانگ احتمالاً در حال آماده سازی برای آزمایش هسته‌ای جدید است. وی در عین حال این اقدام کره شمالی را اقدامی تنش آفرین علیه امنیت و ثبات منطقه‌ای و بین المللی خواند.

 

آمریکا روز سه شنبه نیز درخواست برگزاری نشست شورای امنیت برای روز چهارشنبه به منظور بررسی پرتاب موشک بالستیک کره شمالی را ارائه کرده بود. یک مقام آمریکایی در این خصوص گفت که پس از شلیک موشک بالستیک پیونگ یانگ بر فراز ژاپن برای اولین بار در ۵ سال گذشته، ایالات متحده از شورای امنیت سازمان ملل خواهد خواست تا فردا چهارشنبه در مورد کره شمالی به صورت علنی جلسه‌ای برگزار کند.

 

همچنین بامداد روز سه‌شنبه، گارد ساحلی ژاپن گزارش داد، موشک بالستیک کره شمالی که بر فراز ژاپن به سمت اقیانوس آرام پرتاب شد، در اقیانوس آرام خارج از منطقه اقتصادی انحصاری ژاپن سقوط کرده است.

 

محل سقوط این موشک‌ها به صورت دقیق اعلام نشده، اما گارد ساحلی ژاپن از کشتی‌های حاضر در منطقه خواست به زباله‌های موشک‌های کره شمالی نزدیک نشوند و در صورت یافتن چنین زباله‌هایی فوراً با مقامات تماس بگیرند.

 

خبرگزاری یونهاپ هم بامداد چهارشنبه از اقدام ایالات متحده آمریکا و کره جنوبی در شلیک موشک به سمت دریای ژاپن خبر داد. بر اساس این گزارش، خبرگزاری یونهاپ اعلام کرد که کره جنوبی و ایالات متحده ۴ فروند موشک را به سمت دریای ژاپن شلیک کردند.

 

ستاد مشترک نیروهای مسلح کره جنوبی اعلام کرد که این کشور و آمریکا به منظور نشان دادن توان مشترک خود برای هدف قرار دادن اهداف فرضی ۴ موشک را شلیک کردند. ستاد مشترک نیروهای مسلح کره جنوبی افزود که شلیک این موشک‌ها در واکنش به اقدام کره شمالی در شلیک یک فروند موشک بالستیک طی بامداد سه شنبه صورت گرفت.

 

ژاپن به پرتاب دو موشک از سوی کره شمالی واکنش نشان داد

گارد ساحلی ژاپن نیز تائید کرد که کره شمالی در بامداد پنجشنبه دو موشک بالستیک به سمت دریای ژاپن شلیک کرد.

 

به گزارش مهر به نقل از شبکه تلویزیونی ان. اچ. کی ژاپن، گارد ساحلی ژاپن هم پس از کره جنوبی تائید کرد که کره شمالی روز پنجشنبه دو موشک بالستیک را به سمت دریای ژاپن آزمایش کرده است.

 

ژاپن گفته است که هر دو موشک در فاصله زمانی ۱۵ دقیقه شلیک شدند.

 

مقامات توکیو می‌گویند که به نظر می‌رسد پرتاب موشک‌ها خارج از منطقه انحصاری اقتصادی ژاپن افتاده و تا کنون هیچ گزارشی مبنی بر آسیب رسیدن به کشتی‌های مرتبط با ژاپن دریافت نشده است.

 

کره شمالی در پی مانور مشترک موشکی کره جنوبی و آمریکا و بازگشت یک ناو هواپیمابر آمریکایی به منطقه در پاسخ به این اقدام، بامداد پنجشنبه دو موشک بالستیک کوتاه برد به سمت سواحل شرقی خود به سوی آب‌های دریای ژاپن شلیک کرد.

 

در عین حال «فومیو کیشیدا»، نخست وزیر ژاپن، در مورد پرتاب اخیر گفت که چنین اقداماتی از طرف کره شمالی غیرقابل قبول و تهدیدی برای امنیت است.

 

«یاسوکازو هامادا»، وزیر دفاع ژاپن هم گفت که توکیو اعتراض قاطع خود را اعلام کرد. هامادا گفت: «ما اعتراض قاطعانه ای را از طریق کانال‌های دیپلماتیک در پکن ابراز کرده‌ایم. چنین اقداماتی ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل است.»

 

به گفته وزیر دفاع ژاپن، «یک موشک مسافت ۳۵۰ کیلومتری را در حداکثر ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری طی کرد و دیگری در فاصله ۸۰۰ کیلومتری پرواز کرد و به ارتفاع ۵۰ کیلومتری رسید.»

 

آزمایش موشکی بامداد پنجشنبه کره شمالی، بیست و چهارمین آزمایش موشکی این کشور از ابتدای سال میلادی جاری بود که انجام می‌شد. پرتاب این موشک همچنین ششمین پرتاب در ۱۲ روز گذشته و اولین پرتاب از زمان شلیک موشک میان برد کره شمالی (IRBM) بر فراز ژاپن در روز سه شنبه بود.

 

پیش از این کره شمالی روز سه شنبه نیز موشکی را پرتاب کرده بود که بر فراز استان آئوموری در شمال ژاپن پرواز کرد و در اقیانوس آرام خارج از منطقه اقتصادی انحصاری ژاپن سقوط کرد. این اولین موشک کره شمالی بود که از سپتامبر ۲۰۱۷ بر فراز خاک ژاپن پرواز کرد. گمان می‌رود مسافت پیش بینی شده این موشک بالستیک - حدود ۴۶۰۰ کیلومتر - بزرگترین در تاریخ آزمایش‌های کره شمالی باشد. این موشک در حدود ۳۲۰۰ کیلومتری سواحل ژاپن سقوط کرد.

 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022