وزیر خارجه طالبان در گفت‌وگو با نماینده آمریکا: امنیت در افغانستان برقرار شده است وزیر خارجه طالبان,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان با تام وست، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و رینا امیری، نماینده ویژه آمریکا در امور زنان و حقوق بشر افغانستان در قطر دیدار و گفتگو کرد. او در بخشی از این گفتگو به تام وست گفت که امنیت در افغانستان تامین شده و داعش شکست خورده‌ است.

به گزارش ایسنا، به نقل از افق‌نیوز افغانستان، عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان، امروز یکشنبه با نشر توییتی از این گفتگو خبر داده و گفته‌ است که وست در این گفتگو اطلاعات و دیدگاه‌های خود را در مورد پیشرفت گفتگوهای کشور با بخش مالی افغانستان، به ویژه سیستم بانکی و پولی، و نیز طیفی از مسائل سیاسی و بشردوستانه دیگر به اشتراک گذاشت.

 

به گفته بلخی، وزیر خارجه طالبان همچنین پیشرفت‌های صورت گرفته در بخش مالی افغانستان با ایالات متحده ‏را خوب توصیف کرده و افزوده‌ است که «ما در بسیاری از زمینه‌ها دستاوردهای زیادی داشته‌ایم. از جمله، امنیت سرتاسری در افغانستان برقرار شده‌ است، داعش شکست خورده و هیچ‌کس اجازه ندارد تا از خاک افغانستان علیه دیگران استفاده کند.»

 

متقی افزوده‌ که سیستم بانکی کشور ‏علیرغم همه چالش‌ها فعال است، "افغانی" ارزش خود را حفظ کرده و دولت توانسته‌ است «بدون تبعیض» به ۵۰۰ هزار کارمند سابق و ده‌ها هزار کارمند جدید خود حقوق پرداخت کند و بودجه سال مالی خویش را نیز از منابع داخلی کشور تهیه و تصویب کند.

 

زنان با فرمان حجاب «مشکلی ندارند»

در همین حال، رینا امیری، نماینده ویژه آمریکا در امور زنان و حقوق بشر افغانستان نیز در این گفتگوی تلفنی دیدگاه‌های خود ‏را در مورد آموزش، اشتغال و حقوق بشری زنان به اشتراک گذاشت و از حکومت افغانستان خواست تا بر بهبود آن‌ها تمرکز کند.

 

متقی در این زمینه اظهار داشته‌ است که علاوه بر این‌که که زنان افغان در زمینه‌های آموزشی، سلامت و پاسپورت و سایر زمینه‌ها کار می‌کنند، فرمانی در مورد رعایت حجاب صادر شده ‏که زنان افغانستان با آن مشکلی ندارند. همچنین، فرمانی در مورد ممنوعیت مواد مخدر صادر و اجرا شده‌ است.

 

در پایان دو طرف بر ادامه تعامل و خویشتن‌داری در حل مسایل اساسی توافق کرده‌اند تا همه مسایل به صورت مشترک حل‌وفصل شود.

 

این در حالی است که فرمان طالبان درباره حجاب زنان به شدت واکنش‌برانگیز شده و مخالفت‌های جدی را برانگیخته‌ است. افزون بر این، حملات تروریستی و تهاجم راکتی داعش علیه همسایگان، موجب نگرانی شدید درباره امنیت افغانستان شده‌ است.

 

نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان شنبه در قطر با دیپلمات ارشد طالبان دیدار و بر مخالفت بین‌المللی با رفتار این گروه با زنان و دختران تاکید کرد. 

 

او پس از دیدار با امیر خان متقی در پیامی توییتری نوشت: دختران باید به مدرسه بازگردند، زنان آزادی عمل داشته باشند و کار کنند و این‌ها محدودیت‌هایی برای پیشرفت در عادی‌سازی روابط است. دو طرف همچنین درباره ثبات اقتصادی در اف. و نگرانی‌ درباره حملات به غیرنظامیان گفت‌وگو کردند. گفت‌وگو برای حمایت از مردم افغانستان و منافع ملی ما ادامه خواهد یافت.

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------