انتصاب بی‌سروصدای یک زن اویغور به عنوان مدیر امور چین در شورای امنیت ملی آمریکارسانه‌های آمریکایی گزارش دادند، کاخ سفید به شکلی بی سروصدا یکی از اعضای جامعه مسلمانان اویغورتبار این کشور را به پست مربوط به مدیریت سیاست‌گذاری حوزه چین در شورای امنیت ملی آمریکا منصوب کرده است.

به گزارش ایسنا، به نوشته پایگاه بیزینس اینسایدر، به گفته روشن عباس، یک فعال حقوق اویغورها، "النیگار ایلتبیر" زن آمریکایی اویغور تباری است که سه هفته پیش کارش را در شورای امنیت ملی آمریکا به عنوان مدیر حوزه چین آغاز کرده است.

 

روشن عباس، مدیر اجرایی یک گروه فعال حامی حقوق اویغورها به نام "کمپین برای اویغورها" است. او همچنین گفته که سابق بر این در دبیرستانی متعلق به عبدالحکیم باقی ایلتبیر، یک روشنفکر درگذشته اویغور و پدر النیگار ایلتبیر، دانش‌آموز بوده است.

 

این انتصاب ابتدا توسط مجله فارن پالسی و به نقل از چند مقام‌ فعلی و سابق آمریکایی گزارش شد. شورای امنیت ملی آمریکا از اظهارنظر درباره پرسنل خود خودداری کرده است. ایلتبیر به عنوان مدیر امور چین در این شورا مسئولیت هدایت سیاست‌گذاری‌های شورای امنیت ملی آمریکا درباره چین را خواهد داشت.

 

 اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,النیگار ایلتبیر

به نوشته فارن پالسی، او به این ترتیب به مدیریت سیاست‌گذاری‌های آمریکا در قبال چین از جمله در ارتباط با مسائل مربوط به تجارت، ارتش و حقوق بشر کمک خواهد کرد.

 

ایلتبیر در کودکی در سین‌کیانگ چین بزرگ شده و بعدا خانواده‌اش به ترکیه مهاجرت کردند و در زمان نوجوانی به آمریکا رفته است. با وجود آنکه هنوز نگرش او درباره چین مشخص نیست اما گمان برده می‌شود که انتصاب وی در این سمت باعث به وجود آمدن تنش‌های بیشتر میان واشنگتن و پکن بر سر مسائل حقوق بشری خواهد شد؛ موضوعی که شاید بر جنگ تجاری دو کشور هم تأثیر بگذارد.

  

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------