عراق از آمریکا به دلیل استفاده از سلاح‌های حاوی اورانیوم شکایت می‌کند اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,
عضو کمیسیون بهداشت و محیط زیست در پارلمان عراق از تلاش های نمایندگان مجلس این کشور برای طرح شکایت از آمریکا  در مجامع بین المللی به دلیل استفاده از سلاح های حاوی اورانیوم خبر داد. 

"اکتفاء الحسناوی" امروز (سه شنبه) در گفت و گو با  خبرگزاری «المعلومه» اعلام کرد ؛ جنگی که آمریکا در عراق به راه انداخت به سبب استفاده از اورانیوم ضعیف شده مناطق وسیعی از کشور به رادیواکتیو آلوده شد.

 

وی افزود: آمریکا در طول حمله سال ۲۰۰۳ از سلاح های ممنوعه بین المللی در داخل عراق استفاده کرد و این سلاح ها باعث ابتلای هزاران عراقی به انواع سرطان شده است.

 

الحسناوی گفت: کارهایی در حال انجام است تا واشنگتن را به دلیل ارتکاب این جنایت علیه ملت عراق به محاکم بین المللی معرفی کنیم.

 

آمریکا در سال ۲۰۰۳ میلادی همراه با متحدان خود به ادعای نابودی سلاح‌های کشتار جمعی به عراق حمله کردند اما نه تنها چنین سلاح‌هایی در واقعیت وجود نداشت بلکه تحقیقات نشان می‌دهد، آمریکا و متحدانش خودْ در این حمله از سلاح‌های حاوی اورانیوم استفاده کرده‌اند.

 

تولد نوزدان ناقص‌ الخلقه، تنها یکی از پیامدهای فاجعه‌ بار تجاوز نظامی آمریکا به عراق است.

 

آمارهای بیمارستانی عراق به ویژه در فلوجه، بصره و نجف نشان می دهد که تولد نوزادان ناقص الخلقه در طول این سال ها افزایش یافته است و بیماری های مختلفی نظیر سرطان خون و دیگر بیماری های سرطانی به طرز نگران کننده ای در نوزادان بصره و فلوجه دیده می شود.

موسسه «بیس گروپ» هلند چند سال پیش گزارش داد که تشعشعات مواد استفاده شده در سلاح های نامتعارف آمریکایی ها در عراق چندین مرتبه بیشتر از انفجار پایگاه اتمی چرنوبیل در روسیه است.

 

در گزارش این موسسه آمده است که حدود ۶۰ درصد از خانواده های شهرهای مختلف عراق دچار آلودگی به یکی از انواع آلاینده های شیمیایی و اورانیومی هستند و این مساله برای عراق به عنوان بزرگترین چالش بهداشتی محسوب می شود .

 

 

ایرنا  

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------