آخرین اخبار بین الملل


اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,عراق

منع آمد و شد در عراق با حمایت مالی از مردم ادامه دارد

کمیته عالی بهداشت و سلامت ملی عراق به ریاست عادل عبدالمهدی روز سه‌شنبه از تمدید قوانین منع عبور و مرور تا هجدهم ماه جاری میلادی برای…


کابل از کاهش تحریم‌های سازمان ملل علیه طالبان استقبال می‌کند اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,افغانستان
سفیر افغانستان در روسیه اعلام کرد، لغو بالقوه تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه طالبان تنها در صورتی می‌تواند گام مثبتی باشد که این گروه برای همیشه خشونت را کنار بگذارد.

به گزارش ایسنا، در قطعنامه ۱۰ مارس که تاییدی بر توافق صلح آمریکا – طالبان بود، شورای امنیت سازمان ملل متحد آمادگی خودش را برای بررسی لیست تحریم‌هایش که براساس قطعنامه ۱۹۸۸ و شامل نهادها و اشخاص مرتبط با طالبان است، به محض آغاز مذاکرات بین افغان‌ها اعلام کرد. این قطعنامه هشدار می‌دهد که بررسی مذکور به "اقدام طالبان یا ادامه کاهش خشونت و ارتقای تلاش‌های بین افغان‌ها" بستگی دارد.  

 

محمد لطیف بهند، سفیر افغانستان در روسیه در مصاحبه با اسپوتنیک گفت: تحریم‌ها روی هر شخصی می‌تواند برداشته شود -یک عضو طالبان یا یک مجاهد- و این پس از اطمینان یافتن از تکرار آن چیزی است که منجر به اعمال تحریم‌ها یا درج نام آن‌ها در لیست سیاه شده است. چنانچه فعالیت‌های مختل‌کننده دوباره آغاز شود، تحریم‌ها باید دوباره اعمال شود.

 

به گفته این سفیر، طالبان بلافاصله پس از امضای توافق، حملاتی در ۱۶ ولایت انجام داد و در صورت ادامه این روند تسهیل تحریم‌ها "به نتیجه خوبی نخواهد رسید".

 

ایالات متحده و طالبان در اواخر فوریه توافقنامه صلحی را امضا کردند. طبق این توافقنامه، ایالات متحده به طور مشروط متعهد شده است که در مدت ۱۳۵ روز حضور خود در افغانستان را از ۱۲۰۰۰ سرباز به ۸،۶۰۰ در ۱۳۵ روز کاهش دهد و انتظار می‌رود که ظرف ۱۴ ماه از افغانستان خارج شود. در عوض، طالبان تعهد می‌شود که تضمین کند که این کشور به پناهگاه گروه‌های تروریستی تبدیل نخواهد شد.

 

علاوه بر این، توافق مذکور در راستای مذاکرات بین افغان‌هاست. آغاز آن که برای ۱۰ مارس برنامه‌ریزی شده بود، بابت اختلافات کابل – طالبان بر سر آزادی زندانیان به تاخیر افتاد.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------