آخرین اخبار بین الملل


اخبار,اخبار بین الملل,ترامپ

فعال شدن مجدد حساب‌های ترامپ در فیسبوک و اینستاگرام

رسانه‌ها از فعال شدن مجدد حساب‌های «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در شبکه‌های اجتماعی فیسبوک و اینستاگرام خبر دادند. به گزارش فارس،…


عربستان و میزبانی مایوس‌کننده اجلاس گروه ۲۰ اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,کشور‌های عضو گروه ۲۰
پانزدهمین اجلاس رهبران کشور‌های عضو گروه ۲۰ که از ثروتمندترین کشور‌های جهان (شامل ۱۹ کشور به علاوه اتحادیه اروپا) به شمار می‌آیند، در عربستان به کار خود پایان داد. 

به گزارش فرارو، در این اجلاس که در روز‌های شنبه و یکشنبه گذشته بصورت مجازی به میزبانی عربستان برگزار شد، مقامات بلندپایه کشور‌های عضو حضور داشتند و دیدگاه‌های خود را از طریق ویدئو کنفرانس ارائه و در خصوص مهمترین مسائل اقتصادی و مالی روز دنیا تبادل نظر کردند تا برنامه‌هایشان را برای این مسائل جهت دست‌یابی به آینده‌ای بهتر با هم هماهنگ کنند. 

 

شیوع بیماری همه‌گیر کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد جهانی همچنین مقابله با آن و اتخاذ تدابیر لازم برای تقویت اقتصاد جهانی در دوره پسا کرونا از مهمترین موضوعاتی بود که در اجلاس ریاض رهبران گروه ۲۰ درباره آن سخن گفتند و تبادل نظر کردند.

 

در اجلاس یاد شده کشور‌های عضو از ابتدای شیوع ویروس کرونا متعهد به پرداخت ۲۱ میلیارد دلار برای مقابله با این ویروس شدند و این اعتبار برای تأمین مالی فوری و به ویژه برای توسعه دارو‌های تشخیص، واکسن‌ها و درمان‌های تأثیرگذار کرونا اختصاص یافت.

 

رهبران کشور‌های عضو در صورت ساخت موفقیت‌آمیز واکسن کرونا، خواستار توزیع عادلانه واکسن این ویروس و تسهیل راه‌های دستیابی افراد مورد نیاز به آن شدند و وعده دادند که از هیچ تلاشی برای تضمین دسترسی منصفانه به واکسن کرونا در سطح جهان فروگذاری نخواهند کرد.

 

در این اجلاس همچنین کشور‌های عضو گروه ۲۰ متعهد شدند که برای محافظت از کره زمین، انتشار گاز‌های گلخانه‌ای را کاهش دهند و به همین منظور به تلاش‌های خود برای بازنگری در طرح‌ها و توسعه پروژه‌های متناسب با شرایط و اوضاع طبیعی دنیا ادامه دهند.

 

تمدید و به تعویق انداختن بازپرداخت بدهی فقیرترین کشور‌ها از دیگر موضوعاتی بود که مورد بررسی رهبران عضو گروه ۲۰ قرار گرفت.

 

در همین حال کشور‌های عضو گروه ۲۰ در بیانیه پایانی خود که در چهار بخش و ۳۸ بند صادر شد، آورده‌اند که این گروه تلاش خواهند کرد تا بدهی فقیرترین کشور‌ها را به منظور حمایت از آن‌ها برای غلبه بر ویروس همه‌گیر کرونا به تعویق بیندازد.

 

این گروه در بیانیه پایانی اجلاس ریاض تاکید کردند که هدف آن‌ها هدایت تلاش جهانی برای ایجاد آیند‌های مطمئن، پایدار، متعادل و فراگیر پس از بیماری همه‌گیر کرونا است.

 

آن‌ها افزودند که ما بر این عقیده اجماع داریم که اقدامات هماهنگ جهانی، همبستگی و همکاری چند جانبه به ویژه برای غلبه بر چالش‌های فعلی و تحقق فرصت‌های یکسان قرن ۲۱ برای همه و تقویت نیروی انسانی، حفظ کره زمین و رسیدن به افق‌های جدید، بسیار مهم است.

 

کارشناسان اقتصادی و سیاسی انتقادات زیادی را به این گروه وارد می‌کند، از جمله معتقدند که این نشست‌ها برای برون رفت جهان از چالش‌های اقتصادی و زیست محیطی تاکنون موثر نبوده و در واقعیت تاثیر کمی داشته است.

 

پانزدهمین دوره اجلاس سران گروه ۲۰ به میزبانی عربستان در حالی بصورت ویدئو کنفرانس برگزار شد که این کشور به خاطر نقض حقوق بشر و زندانی کردن فعالان سیاسی و حقوقی، قتل جمال خاشقجی و جنگ یمن با انتقادات شدید سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری و جامعه جهانی مواجه است.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------