X

آخرین اخبار بین الملل


اخبار,اخبار بین الملل,اعتراضات میانمار

روز خونین در میانمار با 18 کشته/ واکنش سازمان ملل و اتحادیه اروپا

سازمان ملل اعلام کرد، دست‌کم ۱۸ تن طی امروز، یکشنبه در جریان متفرق کردن تظاهرکنندگان در میانمار توسط نیروهای امنیتی کشته شدند، که…

پلوسی بار دیگر سکان مجلس را به دست گرفت/واکنش بایدن و سکوت ترامپ اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,پلوسی
نانسی پلوسی در نخستین نشست یکصد و هفدهمین مجلس نمایندگان آمریکا، بار دیگر به عنوان رئیس این مجلس انتخاب شد.  

به گزارش خبرآنلاین به نقل از خبرگزاری انگلیسی رویترز ، اعضای جدید مجلس نمایندگان آمریکا که در انتخابات ۱۳ آبان امسال تعیین شدند، روز یکشنبه گرد هم آمدند تا علاوه بر ادای سوگند، رئیس این مجلس را انتخاب کنند.

 

ابتدا هاکیم جفریز عضو دموکرات این مجلس از نیویورک و مدیر دفتر این حزب در مجلس نمایندگان، نامزد مورد حمایت دموکرات‌ها یعنی نانسی پلوسی را برای تصدی این مسئولیت معرفی کرد.

 

پس از آنکه این عضو دموکرات، دلایل معرفی پلوسی برای تصدی این مسئولیت را برشمرد، لیز چنی عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان که رئیس اجرایی این حزب در مجلس محسوب می‌شود، در اظهاراتی علیه پلوسی، کاوین مک‌کارتی رهبر جمهوری خواهان در این مجلس را برای تصدی کرسی ریاست معرفی کرد.

 

 اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,پلوسی

 

پس از آن، یکصد و هفدهمین مجلس نمایندگان آمریکا وارد رای‌گیری برای انتخاب رئیس مجلس شد. این رای‌گیری به صورت شفاهی بود به گونه‌ای که اسم هر عضو مجلس توسط منشی صحن قرائت می شد و نماینده مجلس هم با نام نامزد مورد نظر خود برای این مسئولیت را اعلام می‌کرد.

 

به دلیل شرایط کرونا، در هر وهله از رای‌گیری بخشی از نمایندگان در صحن حضور می یافتند و پس از رای دادن، از صحن خارج شده و نوبت به نفرات بعدی می‌رسید. 

 

مجلس نمایندگان آمریکا ۴۳۵ عضو دارد که ۲ کرسی آن همچنان در انتظار انتخابات مرحله دوم است. در حال حاضر ۲۲۲ کرسی در اختیار دموکرات‌ها و ۲۱۱ کرسی هم در اختیار جمهوری‌خواهان قرار دارد.

 

جمهوری‌خواهان در این دور از انتخابات توانستند تعداد کرسی‌های خود را از ۱۹۶ به ۲۱۱ افزایش دهند و به همین نسبت هم دموکرات‌ها با از دست دادن تعداد کرسی‌های خود از ۲۳۴ به ۲۲۲ رسیده‌اند.

 

در رای‌گیری امروز، با توجه به اکثریت دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا، پلوسی توانست از ۴۲۷ رای ماخوذه، با ۲۱۶ رای در برابر ۲۰۹ رای رقیب جمهوری‌خواه خود، برای ۲ سال دیگر، کرسی ریاست این مجلس را برعهده گیرد.

 

پس از آن چندین نماینده از ایالت‌های مختلف، نانسی پلوسی را برای نشستن بر کرسی مجلس همراهی کردند.

 

جو بایدن شامگاه یکشنبه در بیانیه‌ای مطبوعاتی افزود تردیدی ندارم پلوسی به عنوان یک رهبر نواندیش و یکی از کارآمدترین و موثرترین قانونگذاران در تاریخ کشور ما، به هدایت مجلس با کرامت، اصول و عزم میهنی ادامه خواهد داد.

 

وی ادامه داد: همانطور که کشور ما در ماه‌های آینده از این دوره درد و فقدان فاصله می‌گیرد، ما فرصتی خارق‌العاده در پیش رو داریم تا پیرامون ارزش‌های خود متحد شویم و به عنوان یک ملت، پیشرفت بی سابقه‌ای بسازیم.

 

رئیس جمهوری منتخب آمریکا اضافه کرد: با رهبری پلوسی رئیس مجلس، ما گرد هم خواهیم آمد تا همه‌گیری پیشرونده را از بین ببریم، علیه تهدید موجود تغییر آب و هوایی اقدام کنیم، عدالت و برابری بیشتری را در جامعه ایجاد کنیم و اقتصاد خود را بهتر از گذشته سازیم.

 

بایدن خاطرنشان کرد: من مشتاقانه منتظر همکاری نزدیک با رئیس مجلس و همکارانش در مجلس اعم از اکثریت و اقلیت، برای انجام این کار حیاتی از طرف همه مردم آمریکا هستم. 

 

 اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,پلوسی

 

دوره مجلس نمایندگان آمریکا ۲ ساله است و انتخابات بعدی آن در سال ۲۰۲۳ برگزار خواهد شد.

 

پیام بایدن به هم حزبی خود در شرایطی ارسال شد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پس از نشست سالانه کنگره در ژانویه ۲۰۲۰ هیچ دیداری با پلوسی رئیس مجلس نمایندگان نداشت.

 

ترامپ همواره در اظهارات پیش از انتخابات خود آرزو می‌کرد در سال جدید پلوسی رئیس مجلس نباشد و این کرسی در اختیار مک‌کارتی قرار گیرد.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------