وزیر خارجه انگلیس: باور اینکه مسکو در رخداد هواپیمای بلاروسی دست ندارد، دشوار است ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
لندن می‌گوید باور اینکه روسیه حداقل با رضایت خاطر درگیر حادثه فرود اجباری هواپیما در بلاروس نبوده دشوار است. لندن هنوز هیچ مدرک روشنی از دخالت مسکو در دست ندارد.  

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، مقامات بلاروس با هشدار دروغین وجود یک بمب، هواپیمای رایان‌ایر Ryanair را مجبور به فرود کرده و سپس روزنامه‌نگار مخالف را که در آن بود، بازداشت کردند؛ اقدامی که محکومیت اروپا و ایالات متحده را به دنبال داشت.

 

دومینیک راب، وزیر خارجه انگلیس در مورد احتمال دخالت روسیه در این حادثه گفت: "ما جزئیات روشنی در این باره نداریم. من مراقب آنچه که در این مرحله می‌گویم خواهم بود، زیرا بسیار دشوار است باور شود که چنین عملی بدون حداقل رضایت مقامات مسکو انجام شود، اما همانطور که می‌گویم هنوز مشخص نیست."

 

روسیه روز دوشنبه در واکنشی خشمگینانه، غرب را به نفاق متهم کرد. هنوز هیچ مدرکی برای اثبات دخالت روسیه در این حادثه منتشر نشده است. راب گفت: انگلیس با متحدانش در حال پاسخگویی هماهنگ از جمله تحریمهای بیشتر علیه بلاروس است که از سال 1994 توسط الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس هدایت می‌شود.

 

انگلیس سفیر بلاروس در لندن را به دلیل دستگیری روزنامه نگار مخالف "رومن پروتاسویچ" احضار کرد. راب همچنین گفت که انگلیس در حال صدور اطلاعیه‌ای است که به شرکت‌های هواپیمایی انگلیس توصیه می‌کند پروازهای خود را بر فراز حریم هوایی بلاروس متوقف کنند و مجوز هوایی بلویا (شرکت هواپیمایی بلاروس) را به حالت تعلیق در می‌آورد.

 

راب به پارلمان گفت: رژیم لوکاشنکو باید پاسخگوی چنین رفتارهای بی پروا و خطرناکی باشد. سناریوی که گزارش شد حمله تکان دهنده‌ای به هواپیمایی کشوری و حمله به قوانین بین‌المللی است. این خطری برای پروازهای غیرنظامی در همه جا است.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------