وزیردفاع آمریکا فشار بین المللی برای صلح در افغانستان راخواستارشد ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
وزیر دفاع آمریکا فشار بین المللی برای حصول توافق بین دولت افغانستان و طالبان و تحقق صلح در این کشور را خواستار شد. 

به گزارش مهر، بر اساس این گزارش، لوید آستین در پیامی توئیتری نوشت: اوضاع امنیتی در افغانستان نیازمند تقویت فشارهای بین المللی برای دستیابی به توافق سیاسی جهت پایان نزاع و کشمکش است.

 

وی ادامه داد: همه جهان می توانند با انجام این فشار به این امر کمک کنند.

 

این در حالی است که رئیس جمهور ایالات متحده روز پنج شنبه در یک سخنرانی به تشریح طرحهای خود برای خروج پرسنل نظامی آمریکا از خاک افغانستان تا یازدهم سپتامبر پرداخت.

 

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «جو بایدن» رئیس جمهور ایالات متحده روز پنج شنبه در یک سخنرانی در محل کاخ سفید به تشریح طرح‌های خود برای خروج کامل پرسنل نظامی این کشور از خاک افغانستان تا ضرب الاجل یازدهم سپتامبر پرداخت.

 

وی در بخشی از این سخنرانی مدعی شد: «ما در افغانستان به اهداف خود رسیدیم و افغان‌ها کسانی هستند که درباره سرنوشت کشورشان و نحوه مدیریت آن تصمیم می‌گیرند».

 

بایدن در کنفرانس خبری خود در کاخ سفید بدون توجه به وضعیت کنونی در افغانستان و سرنوشت مردم این کشور پس از ۲۰ سال اشغال نظامی گفت: «روند خروج به شیوه‌ای امن و منظم در حال انجام است، و امنیت نظامیان [آمریکایی] در حال خروج در اولویت قرار دارد!»

 

بایدن به رغم رد این موضوع که مأموریت ایالات متحده در افغانستان به شکست انجامیده، گفت که «احتمال بسیار کمی وجود دارد که دولت افغانستان پس از خروج نظامیان آمریکایی کنترل تمام بخشهای این کشور را بدست آورند».

 

بایدن در ادامه از دولت افغانستان و گروه طالبان تشویق کرد تا به یک توافق صلح دست یابند.

 

رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی خود با ادعای اینکه «ما برای ملت سازی به افغانستان نرفتیم» گفت که «رهبران افغان باید گردهم آیند و به سمت یک آینده حرکت کنند».

 

بایدن خطاب به کسانی که خواستار ادامه حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان هستند، گفت: «می خواهید چند هزار دختر و پسر دیگر آمریکایی به خطر بیفتند؟! من بدون پیش بینی دستیابی به یک نتیجه متفاوت، نسل دیگری از آمریکائیان را برای جنگ به افغانستان اعزام نخواهم کرد».

 

گفتنی است، فرماندهی مرکزی ایالات متحده روز سه شنبه اعلام کرد که تا ماه سپتامبر بیش از ۹۰ درصد از فرآیند خروج نیروهای نظامی آمریکا از خاک افغانستان انجام می‌شود.

 

اوایل ماه میلادی جاری، نظامیان آمریکا پایگاه هوایی خود در بگرام افغانستان را که بزرگترین پایگاه نیروهای آمریکا در خاک این کشور بود، تخلیه کردند.

 

دولت بایدن پیش‌تر اعلام کرده بود که مأموریت ایالات متحده در افغانستان در یازدهم ماه سپتامبر خاتمه خواهد یافت؛ تاریخی که مصادف است با بیستمین سالگرد حمله تروریستی یازدهم سپتامبر (۲۰۰۱).

 

گفتنی است، پس از آنکه ایالات متحده نتوانست خروج کامل نظامیان خود از کشور جنگ زده افغانستان را تا مهلت نهایی تعیین شده از سوی دولت پیشین (یکم ماه مه) محقق سازد، دولت جو بایدن یک جدول زمانی جدید ارائه کرد.

 

رئیس جمهور دموکرات ایالات متحده در سخنرانی روز پنج شنبه اعلام کرد که خروج کامل نیروهای مسلح ایالات متحده از خاک افغانستان در روز سی و یکم اوت (نهم شهریورماه) به پایان می‌رسد؛ یعنی تقریباً دو هفته زودتر از مهلت نهایی تعیین شده (یازدهم سپتامبر).

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------