ترامپ: من نبودم، ۱۰۰ میلیون تن از کرونا می‌مردندترامپ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا برآورد کرد که بدون تلاش‌های دولتش برای رسیدن به واکسن کرونا، تعداد تلفات ناشی از کووید-۱۹ به ۱۰۰ میلیون تن می‌رسید. 

به گزارش ایسنا، به نقل از واشنگتن اگزماینر، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا گفت اگر ابتکارعمل دولتش برای تهیه سریع واکسن به منظور مقابله با کروناویروس نبود، مرگ و میر ناشی از این بحران بهداشتی شبیه پاندمی آنفلوانزای اسپانیا در بیش از یک قرن پیش می‌شد.  

 

ترامپ در مصاحبه با دن بونگینو، مجری فاکس نیوز که شامگاه شنبه پخش شد، گفت: فکر میکنم اگر ما در دوره دولت ترامپ به واکسن نمیرسیدیم، ۱۰۰ میلیون تن درست مثل چیزی که در ۱۹۱۷ داشتیم، می مردند. در آنفلوانزای اسپانیایی ۱۰۰ میلیون تن، تا ۱۰۰ میلیون تن جان دادند. فکر میکنم ما به آن حد میرسیدیم.

 

برآوردها از میزان تلفات آنفلوانزای اسپانیایی که بین سالهای ۱۹۱۸ تا ۱۹۱۹ در سراسر جهان مشاهده شد، متفاوت است اما برخی از کارشناسان میزان مرگ و میر را بین ۵۰ میلیون و ۱۰۰ میلیون در سراسر جهان تخمین میزنند. براساس آمار دانشگاه جان هاپکینز، میزان تلفات ناشی از کرونا در سراسر جهان حدود ۴.۳ میلیون تن است و بیش از ۶۱۶ هزار تن در ایالات متحده جان باخته اند.  

 

براساس آمار مرکز پیشگیری از بیماری ها در آمریکا، بیش از ۱۶۶ میلیون تن یا به عبارتی نیمی از جمعیت ایالات متحده فعلا به طور کامل واکسینه شده‌اند. اما جهش‌های کووید-۱۹ به ویژه نوع دلتا، کانون های بیماری در سراسر این کشور ایجاد کرده و بنابراین صحبتهایی از اعمال دوباره محدودیتها و همچنین تزریق دوزهای تقویتی به گوش میرسد.

 

دونالد ترامپ در صحبتهایش گفت که "طرفدار بزرگ" تزریق واکسن است اما همچنین از کسانی که انتخاب کرده اند که واکسن نزنند، حمایت کرد. رئیس جمهوری پیشین آمریکا گفت: من باید طرفدار بزرگ واکسن باشم چون من کسی هستم که موجب شدم این کار به سرعت صورت بگیرد. این کار را در کمتر از ۹ ماه انجام دادم. قرار بود این کار پنج سال طول بکشد. آنها هرگز نمیتوانستند این کار را انجام دهند. بنابراین من یک طرفدار بزرگ واکسن هستم. همچنین من طرفدار بزرگ آزادیهایمان و مردمی هستم که برای خودشان واکسن نزدن را انتخاب کردند. توصیه من به آنها این است که این کار را انجام دهند و مورد حفاظت باشند.

 

رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا گفت، زمانی که از اصل آزمایشگاه ویروس کرونا صحبت می‌کرد، حق با او بود.

 

ترامپ اضافه کرد: من اسم این ویروس را ویروس چینی گذاشتم زیرا از آنجا شیوع یافت و از آزمایشگاه به بیرون نشت کرد.

 

او افزود: قبلا گفتم این ویروس از آزمایشگاه ووهان پیدا شد اما تازه همه می‌بینند که احتمالا حق با من بوده است.

 

ترامپ تاکید کرد: این بسیار وحشتناک است اما این ویروس در آزمایشگاه ووهان پدیدار شد.

 

ماکرون معترضان به واکسیناسیون را بی‌عقل خواند

زمانی که طاعون بزرگ در ۱۷۲۰ مارسی را فرا گرفته و بیش از نیمی از جمعیت این شهر را به کام مرگ کشاند، مسافران دستور پیدا کردند "گواهی سلامت" حمل کنند و کشتی های ورود پیدا کرده به این بندر حوزه مدیترانه یک دوره قرنطینه ۴۰ روزه را طی می کردند. مقامهای این شهری که دروازه تجارت بود، به سختی تلاش داشتند بین متوقف ساختن شیوع بیماری و آسیب دیدن جریان بازرگانی حیاتی آن تعادل برقرار کنند. سیصد سال بعد، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فعلی فرانسه یک بندبازی به همان میزان حساس را در فاصله هشت ماه قبل از آنکه در آوریل ۲۰۲۲ در رقابت برای کسب ریاست جمهوری مجدد شرکت کند، انجام میدهد.

 
به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه گاردین،  ماکرون برخلاف مردم زمان گذشته در مارسی، باید به رسانه‌های اجتماعی پاسخ دهد. روز دوشنبه طرح مناقشه برانگیز گواهی سلامت در فرانسه با هدف وادار کردن آخرین بخش از مخالفان تندروی واکسن به تزریق آن تمدید خواهد شد؛ طرحی که اعتراضات را در سراسر این کشور برای چهارمین آخرهفته متوالی در پی داشته است. چند روز پیش، طبق ارقام اعلامی ازسوی وزارت کشور فرانسه، بیش از ۲۰۰ هزار تن برای تظاهرات به خیابانها آمدند.

 

اعتراضات باعث متحد شدن چپ افراطی و راست افراطی و بسیاری در وسط آنها شده است. هر چند که مخالفت چندانی با تحمیل ماسکهای صورت وجود نداشته، اما مخالفان سرسخت معتقدند گواهی سلامت ناقض اساسی ترین اصول فرانسه است: آزادی و برابری. اعضای جنبش جلیقه زردها و همین طور گروه های آنارشیستها، حامیان تئوری توطئه و کسانی که رئیس جمهور فرانسه را با آدولف هیتلر و دولت میانه روی او را با نازی ها مقایسه میکنند هم به این معترضان پیوستند.

 

معترضان به این امید داشتند که شورای قانون اساسی فرانسه – یک نهاد ۹ عضوی منصوب شده از سوی رئیس جمهور و رهبران هر دو مجلس پارلمان – در قوانین جدید تجدید نظر کرده و جلوی تمدید این گواهی را بگیرد. با این حال آنها مایوس شدند و اعضای این شور روز پنجشنبه مطابقت تقریبا همه تدابیر پیشنهادی جدید با قانون اساسی را تایید کردند.

 

ژان لوک ملانشون، رهبر چپهای افراطی فرانسه و یک نامزد ریاست جمهوری این طرح گواهی سلامتی را "پوچ، ناعادلانه و استبدادی" خواند.

 

ماکرون از هموطنان خود خواست تا قسمت سوم شعار ملی فرانسوی ها یعنی "برادری" را به خاطر داشته باشند و از آنها خواست تا "این قوانین دسته جمعی را قبول کنند و واکسینه شوند".

 

او بیان داشت: مساله درباره شهروندی است. آزادی تنها زمانی وجود دارد که آزادی همه محافظت شود.این بی ارزش است اگر که ما با اعمال حقمان برای آزادی برادرمان، همسایه و دوستمان، والدینمان یا کسی که در مراسم با او برخورد داشته ایم را آلوده سازیم. پس از آن آزادی تبدیل به بی مسئولیتی می شود.

 

طرح گواهی سلامت که ماه گذشته میلادی از سوی قانونگذاران فرانسوی تصویب شده و قرار است تا ۳۰ سپتامبر طول بکشد، از کسانی که به مکانهایی همچون سینما، تئاتر، موزه و یا دیگر رخدادهای بزرگ عمومی می روند می خواهد تا ثابت کنند که یا کاملا واکسینه شده اند یا آزمایش تست کووید منفی دارند یا ثابت کنند که کرونا داشته‌اند و از آن بهبودی پیدا کرده‌اند.

 

ماکرون پیش از این در مصاحبه با مجله Paris Match  از تظاهرکنندگان رادیکال ضد واکسن که با تلاش وی برای افزایش واکسیناسیون در سراسر کشور مخالف هستند ،به شدت انتقاد کرده و گفته بود : من به هیچ وجه تسلیم خشونت‌های آنها نخواهم شد. نگرش آنها تهدیدی برای دموکراسی است. آنها همه چیز را با هم مخلوط می کنند.

 

وی افزود: ده‌ها هزار نفر عقل خود را از دست داده‌اند تا جاییکه می‌گویند ما در دیکتاتوری زندگی می کنیم. فعالان ضد واکسن ادعا می‌کنند که اقدامات دولت که واکسیناسیون را تقریباً برای کسانی که مایل به از سرگیری زندگی عادی هستند اجباری می کند ، ظالمانه است.

 

رئیس جمهور فرانسه همچنین برخی سیاستمداران را که از آنها نام نبرد متهم به رفتار نرم با این جنبش کرد.

 

اظهارات ماکرون پس از سومین آخر هفته متوالی تظاهرات در شهرهای بزرگ فرانسه علیه برنامه دولت برای اعمال پاسپورت واکسن برای دسترسی مردم به مکان‌هایی مانند رستوران‌ها و موزه‌ها و قطارها صورت می گیرد.

 

نظرسنجی Elabe نشان داد که تنها ۳۷ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی از اعتراضات حمایت کردند. بسته به شرایط ، بین ۵۵ تا ۶۳ درصد از افراد مصاحبه شده اظهار داشتند که مشکلی در ارائه گذرنامه سلامتی ندارند.

 

گذرنامه ، که به آن گذرنامه سلامتی گفته می شود ، شامل داده‌هایی درباره نتایج آزمایش کووید -۱۹ و وضعیت واکسیناسیون است.

 

دولت همچنین می خواهد افرادی که آزمایش آنها مثبت است خود را قرنطینه کنند ، همچنین واکسیناسیون اجباری برای کارکنان مراقبت‌های بهداشتی و  مجازات کسانی که از واکسیناسیون خودداری می کنند ، اعلام شده است.

 

بر اساس داده‌های دولت ، دو سوم بزرگسالان فرانسوی کاملاً واکسینه شده‌اند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------