سقوط دومین شهر بزرگ افغانستان بدست طالبان، جلال آباد بدون جنگ تسلیم شد ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
به گزارش آسوشیتدپرس به نقل از مردم محلی و شبه نظامیان ، طالبان امروز (یکشنبه) جلال آباد ، مرکز استان ننگرهار در افغانستان را تصرف کردند. 

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، جلال آباد ، واقع در قسمت شرقی افغانستان ، یکی از دو شهر بزرگ کشور بود که به همراه پایتخت کابل، تحت کنترل دولت افغانستان باقی مانده بود.

 

یک قانونگذار افغان به اسوشیتدپرس گفت که طالبان پس از مذاکره با بزرگان در مورد تسلیم، شهر را تصرف کردند. احمد ولی ، ساکن این شهر، به خبرگزاری فرانسه گفت: ما امروز صبح با پرچم های سفید طالبان در سراسر شهر بیدار شدیم. آنها بدون جنگ وارد شدند.

 

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در توئیتر ویدئویی را به اشتراک گذاشت و در توضیحات نوشت: "استقبال ساکنان جلال آباد از مجاهدین" 

 

جلال آباد یکی از دو شهر بزرگ بود که همراه با پایتخت کابل تحت کنترل دولت افغانستان باقی مانده بود. مرکز استان ننگرهار در ۱۱۸ کیلومتری کابل قرار دارد. گزارش های مختلف اطلاعاتی آمریکا حاکی از آن است که طالبان می تواند پایتخت را در چند هفته آینده تصرف کند.

 

افزایش حملات طالبان در افغانستان پس از خروج آمریکا از این کشور صورت گرفت و پیشروی سریع شبه نظامیان باعث شد واشنگتن در اوایل هفته اعزام مجدد حدود ۳۰۰۰ سرباز را اعلام کرد و جو بایدن ، رئیس جمهور ، در بیانیه ای شنبه آن را به ۵۰۰۰ نفر افزایش داد.

 

ایالات متحده به همراه چند کشور دیگر از جمله انگلستان ، دانمارک ، نروژ و کانادا اعلام کردند که نیروهای دیپلماتیک خود را از افغانستان خارج می کنند.

 

هشدار آمریکا به طالبان 

رئیس جمهو آمریکا به طالبان هشدار داد تا مانع این ماموریت نشود و گفت: به نمایندگان طالبان در دوحه گفته‌ایم هر گونه اقدامی که ماموریت و نیروهای ما را در خطر قرار دهد با واکنش "سریع و شدید" آمریکا روبرو خواهد شد.

 

لندن به حضور دیپلماتیک در افغانستان پایان می دهد 

ساندی تایمز به نقل از منابع ناشناس نوشت: انگلیس سفیر خود را از افغانستان خارج کرده و به حضور دیپلماتیک خود در این کشور پایان خواهد داد.

 

تخلیه سفارت در حال انجام است زیرا لندن بیم آن دارد که طالبان ظرف چند روز آینده کابل را تصرف کنند.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------