هشداریک مقام دولت ترامپ نسبت به بهره‌برداری چین و روسیه از افغانستان/تشکر سخنگوی کاخ سفید از مرد افغان ناجی بایدننمایندگان آمریکا ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
پایگاه خبری اکسیوس با اشاره به نشست روز گذشته «رابرت اوبراین» مشاور امنیت ملی دولت ترامپ با جمهوری خواهان مجلس نمایندگان نوشت: وی در این نشست نسبت به بهره برداری چین و روسیه از افغانستان در پی خروج آمریکا هشدار داد.  

به گزارش ایرنا به نقل از این پایگاه خبری آمریکایی، «رابرت اوبراین» مشاور امنیت ملی پیشین در دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری سابق آمریکا دیروز سه شنبه بیش از یک ساعت با جمهوری خواهان مجلس نمایندگان گفت وگو کرد و با آنها در باره جدیدترین سیاست های تهاجمی در مورد افغانستان به رایزنی پرداخت.

 

گزارش ها حاکی از آن است که همکاری های اوبراین به ویژه با «کوین مک کارتی» رهبر اقلیت جمهوری خواه افزایش یافته تا جمهوری خواهان مجلس نمایندگان بتوانند در انتخابات ۲۰۲۲ اکثریت را بدست آورند.

 

یک منبع آگاه به اکسیوس گفت: اوبراین در این نشست پیشنهاداتی برای ترمیم اعتبار از دست رفته آمریکا ارائه داده است. این سیاستمدار دولت پیشین در نشست روز گذشته خود تاکید کرده است که "عدم شناخت ضعف بسیار تنش زاست" و هشدار داد که کشورهایی مانند چین و روسیه پس از خروج آمریکا از افغانستان به دنبال بهره برداری از این کشور خواهند بود.

 

یکی از پیشنهادات اوبراین برای جبران اعتبار از دست رفته واشنگتن، ارسال فوری ۲۵۰ تانک "ام یک آبرامز" به لهستان برای تقویت قابلیت های دفاعی آمریکا در جبهه شرقی اروپا در برابر روسیه است، چرا که لهستانی ها همین حالا هم منتظر رسیدن تانک های آمریکایی خریداری شده پیشین هستند.

 

اوبراین و مک کارتی همچنین از حامیان لایحه «مایک گالاگر» نماینده حوزه هشتم "واشنگتن دی.سی" در مجلس نمایندگان در خصوص ممنوعیت حمایت مالی از افغانستان در زمان قدرت گرفتن طالبان و به رسمیت نشناختن آنها هستند.  

 

تشکر سخنگوی کاخ سفید از مرد افغان ناجی بایدن

دبیر مطبوعاتی کاخ سفید از مرد افغانی که به نجات جو بایدن در ۱۳ سال قبل در زمان سناتور بودنش و به هنگام سرگردانی در افغانستان کمک کرد، تشکر کرده و گفت، آمریکا به خارج کردن افرادی مثل او از افغانستان متعهد است.

نمایندگان آمریکا ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

 

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، جن ساکی، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید اظهار کرد: من اول می‌گویم که پیام ما به او این است که از تو به خاطر جنگیدن کنار ما در ۲۰ سال گذشته، به خاطر نقشی که در کمک به تعدادی از افراد مورد علاقه من برای خارج شدن از کولاک برف ایفا کردی و به خاطر همه کارهایی که تو کردی تشکر می‌کنیم. و تعهد ما نه فقط به شهروندان آمریکایی بلکه به شرکای افغانمان که کنار ما جنگیدند پایدار است... ما شما را خارج خواهیم کرد و خدمت شما را پاس خواهیم داشت.

 

مرد افغان مذکور به رسانه‌های آمریکایی گفت که هم اکنون مخفی شده است و از دولت بایدن خواست به نجات او و خانواده‌اش کمک کنند.

 

دولت بایدن گفته مشغول هماهنگی با طالبان با هدف کمک به تضمین عبور امن شهروندان آمریکایی و شرکای افغان به جهت خروج است.

 

ساکی در ادامه این اظهاراتش بیان کرد، دولت آمریکا و جامعه بین‌المللی عجله‌ای برای به رسمیت شناختن طالبان به عنوان حاکمان مشروع افغانستان ندارند.

 

وی افزود: همچون هر موقعیتی دیگری، مساله وابسته به شرایط است اما عجله‌ای درخصوص به رسمیت شناختن از سوی این دولت یا از سوی جامعه بین‌المللی وجود ندارد.

 

ساکی خاطرنشان کرد، آمریکا با ترکیه و قطر به منظور بازیابی عملیاتهای بخش غیرنظامی فرودگاه شهر کابل با هدف ارسال کمکهای انساندوستانه به افغانستان از طریق آن در ارتباط است.

 

این دبیر مطبوعاتی کاخ سفید تصریح کرد: درخصوص مساله فرودگاه کابل به طور دقیق‌تر ما در حال همکاری با قطری‌ها و ترکیه‌ای‌ها که شرکای مهمی در این زمینه هستند با هدف عملیاتی و فعال کردن مجدد بخش غیرنظامی فرودگاه کابل هستیم تا نه فقط از آن برای پروازها برای عزیمت مردم استفاده کنیم بلکه همچنین از آن برای کمکهای انساندوستانه‌ای که از طریق برنامه‌هایی نظیر برنامه جهانی غذا و دیگران برای توزیع هماهنگ می‌کنیم، استفاده کنیم.

 

دبیر مطبوعاتی کاخ سفید بیان کرد: آمریکا بر طالبان دارای اهرم از جمله در زمینه دسترسی به بازار جهانی است.

 

او در نشستی خبری در پاسخ به سوالی در خصوص اهرم آمریکا بر طالبان برای تضمین خارج سازی هر چه بیشتر غیرنظامیان از افغانستان خاطر نشان کرد: ما دارای اهرمی عظیم بر طالبان شامل دسترسی به بازار جهانی هستیم.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------