آغاز انتخابات پارلمانی در عراق (عکس)/ از حضور ناظران بین الملل تا قطع برق در حوزه رای‌گیریبیش از 250 هزار پرسنل امنیتی در سراسر عراق وظیفه حفاظت از انتخابات را برعهده دارند. 

انتخابات پارلمانی عراق ساعتی پیش آغاز شد و گروهی از رای‌دهندگان عراقی با امید به تغییر و ایجاد اصلاحات سیاسی پس از دهه‌ها تنش و سوءمدیریت در اولین ساعات رای‌گیری به پای صندوق‌های رای رفتند. عراق برای امنیت بیشتر مرزهای هوایی و زمینی خود را در روز انتخابات بست.

 

به گزارش عصرایران به نقل از آسوشیتدپرس، این انتخابات زودهنگام پس از قیام 6 ماهه گروهی از جوانان عراق در سال 2019 و دو سال پس از انتخابات پارلمان قبلی برگزار می‌شود. 

 

تظاهرات سال 2019 عراق در اعتراض به بیکاری گسترده، فساد همه جانبه مقامات، ضعف خدمات‌رسانی عمومی برگزار شد و طی آن بسیاری مصدوم یا کشته شدند.

 

در آن زمان معترضان با شلیک گاز اشک آور یا گلوله‌های جنگی مواجه شدند. بسیاری از گزارش‌ها حکایت از مرگ 600 نفر در تظاهرات چند ماهه سال 2019 عراق دارد.

 

یک زن عراقی پس از رای دادن در انتخابات پارلمانی عراق در بغداد دست جوهری خود را نشان می‌دهد/ عکس: اسوشیتدپرس

انتخابات پارلمانی عراق ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

 

اگرچه مقامات عراقی پس از این جریانات، خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شدند، اما بسیاری از فعالان جوان و شرکت‌کنندگان در اعتراضات سال 2019 خواستار تحریم انتخابات کنونی عراق هستند.

 

خبرگزاری فرانسه نوشت: تهدیدها، آدم ربایی و ترورهایی که بسیاری آن را هدفمند می‌دانند نیز، دلسردی بیشتری از شرکت در انتخابات به وجود آورده است.

 

 نیروهای امنیتی از یک مرکز رای‌گیری انتخابات پارلمانی این کشور در "منطقه سبز" بغداد در عراق محافظت می‌کنند/ عکس: رویترز

انتخابات پارلمانی عراق ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

 

در مجموع 3449 نامزد برای به دست آوردن 329 کرسی در انتخابات پارلمانی عراق رقابت می‌کنند.

 

این انتخابات ششمین انتخابات برگزار شده عراق پس از سقوط صدام حسین در سال 2003 است.

 

بیش از 250 هزار پرسنل امنیتی در سراسر عراق وظیفه حفاظت از انتخابات را برعهده دارند.

 

یک زن در حال اسکن اثر انگشت خود قبل از شرکت در رای‌گیری پارلمانی عراق در شهر کربلا/ عکس: رویترز

انتخابات پارلمانی عراق ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

 

نیروها و سربازان ارتش، پلیس و نیروهای ضد تروریسم در خارج از مراکز رای گیری حلقه زده‌اند و در برخی از حوزه های رای‌گیری نیز  نیز با  سیم‌ خاردار حفاظت می‌شوند.

 

"مصطفی الکاظمی" نخست وزیر کنونی عراق پس از رای دادن در یک مدرسه در منطقه سبز عراق که یکی از امن‌ترین و مستحکم‌ترین مناطق بغداد و محل استقرار سفارتخانه ها و دفاتر دولتی است، گفت: "بیرون بروید و به خاطر عراق و آینده خود رای دهید و تغییر ایجاد کنید".

 

او در فضای پرنگرانی از میزان کم مشارکت در رای گیری گفت: "کسانی که تردید دارند، با توکل بر خدا به بهترین گزینه مد نظر خود رای دهند". "این فرصت ماست".

 

به گزارش اسوشیتیدپرس، در انتخابات پارلمانی 2 سال پیش تنها 44 درصد از واجدین شرایط در انتخابات پارلمانی شرکت کردند که کمترین رکورد میزان مشارکت در انتخاباتِ پس از سقوط صدام محسوب می‌شود. این بار نگرانی‌های بیشتری درباره میزانِ کمتر مشارکت وجود دارد.

 

"برهم صالح" رئیس جمهور عراق رای خود برای انتخابات پارلمانی کشورش را در یک مرکز رای گیری در بغداد به صندوق می‌اندازد/ عکس: رویترز

انتخابات پارلمانی عراق ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

 

"ایت الله سیستانی" مرجع مورد احترام و روحانی شیعه عراق نیز خواستار حضور مردم در انتخاباپارلمانی شد و رای گیری را بهترین راه برای مشارکت مردم در شکل‌گیری آینده کشورشان دانست.

 

این اولین انتخابات پس از سقوط صدام حسین است که بدون برقراری قوانین منع آمد و شد برگزار می‌شود. این موضوع نشان دهنده بهبود قابل توجه وضعیت امنیتی کشور در پی شکست گروه داعش در سال 2017 است.

 

رای گیری‌های قبلی با جنگ، حملات مرگبار، بمب‌گذاری‌های این گروه در هم می پیچید.

 

اسکن انگشت یک مقام عراقی در انتخابات پارلمانی این کشور در شهرک صدر بغداد/ عکس: رویترز

انتخابات پارلمانی عراق ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

 

عراق در یک اقدام امنیتی حریم هوایی خود را از اواخر روز شنبه تا صبح دوشنبه بسته و نیروهای هوایی خود را در حالت آماده نگه داشته است.

 

برای اولین بار انتخابات امروز با قانون جدیدی برگزار می شود که فرمانداری‌ها را بر اساس مناطق و شهرها به حوزه‌های انتخاباتی تقسیم کرده است.

 

نیروهای امنیتی عراق از یک مرکز رای‌گیری انتخابات پارلمانی در ناحیه سبز بغداد محافظت می کنند/عکس: رویترز

انتخابات پارلمانی عراق ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

 

این قانون براساس درخواست فعالانی ایجاد شد که در اعتراضات سال 2019 شرکت کردند. این روند باعث می‌شود تا نامزدهای مستقل بیشتری وارد عرصه انتخابات شوند.

 

قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که در اوایل سال جاری تصویب شد به تیم گسترده ای اجازه می‌دهد که بر انتخابات عراق نظارت کنند. در حال حاضر حدود 600 ناظر بین المللی از جمله 150 نفر از سازمان ملل متحد در عراق مستقر هستند.

 

عراق همچنین برای اولین بار از کارت‌های شناسایی هوشمند و بیومتریک در انتخابات استفاده می‌کند. برای ممانعت از سوء استفاده این کارت‌ها پس از رای هر فرد تا 72 ساعت غیرفعال می‌شود تا از رای مضاعف جلوگیری شود.

 

یک برگه رای انتخابات پارلمانی عراق در شعبه اخذ رای شهر "کرکوک"/ عکس: رویترز

انتخابات پارلمانی عراق ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

 

رویترز نوشت: قطع برق باعث اختلال چند دقیقه‌ای رای‌گیری در چند حوزه انتخاباتی به ویژه دو مرکز استا‌ن‌های کربلا و "انبار" شد. در استان نفتی بصره نیز رای‌گیری به دلیل مشکلات فنی در دستگاه‌های بیومتریک رای گیری بیش از نیم ساعت به تاخیر افتاد.

 

مردم عراق مدت‌هاست که با مشکلاتی مانند کمبود و قطع روزانه برق مواجه‌اند.

 

با وجود همه این اقدامات احتمال و  ادعای خرید رای، دستکاری در آرا و ارعاب همچنان ادامه دارد.

 

نمایندگان سازمان ملل و اتحادیه اروپا بر دستگاه‌های جدید انتخابات پارلمانی عراق نظارت می‌کنند/ عکس: رویترز

انتخابات پارلمانی عراق ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------