کشف نقش موثر سلول های چربی در ترمیم استخواناخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

محققان در پژوهشی نقش دو نوع سلول که در دیواره عروق بافت چربی وجود دارند را کشف کردند و نشان دادند که این سلول‌ها ممکن است به ترمیم استخوان سرعت ببخشند.

به گزارش مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول‌های بنیادی، محققان کشف کرده اند که یکی از این انواع سلول‌های بنیادی پیرامون عروقی موسوم به پری‌سیت رشد عروق خونی جدید را القا می‌کند و این در حالی است که آدونتیسیت ها تشکیل سلول‌های استخوانی موسوم به استئوبلاست ها را القا می‌کند.

 

در تست‌های آزمایشگاهی، محققان دریافتند که این سلول‌ها کار دیگری نیز انجام می‌دهند و آن هم پیشبرد ترمیم استخوان است. در مطالعات آزمایشگاهی، آنها نشان دادند که ترکیب پری سیت ها و آدونتیسیت ها می‌تواند نواقص جمجمه‌ای را در مدل موشی نقص استخوانی ترمیم کند.

 

نواقص استخوانی ناشی از تروما، سرطان یا مشکلات مادرزادی بسیار شایع هستند و اگر از اندازه خاصی تجاوز کنند، استخوان نمی‌تواند به خودی خود بهبود یابد و به همین دلیل نیاز به ارائه یک راهکار کمی است.

 

در این مطالعه، محققان جان هاپکینز پری سیت ها و آدونتیسیت ها را از نمونه‌های لیپوساکشن انسانی جداسازی کردند و همان طور که گفته شد نشان دادند که ترکیب این دو سلول می‌تواند نواقص استخوانی بزرگ را به خوبی بهبود ببخشد.

 

به نظر می‌رسد که ترکیب این دو سلول می‌تواند با بهینه سازی بیشتر به راهکاری درمانی برای ترمیم استخوان تبدیل شوند.

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی