کشف ضدویروس پروتئینیاخبار,اخبار پزشکی
محققان دریافتند که افزایش سطح نوعی پروتئین(AGO4) می‌تواند سیستم ایمنی بدن را برای محافظت در برابر ویروس‌های متعدد تقویت کند.

به گزارش ایسنا به نقل از ساینس دیلی، ویروس‌ها تهدیدی مداوم علیه بشریت هستند و با توجه به شیوع کرونا ویروس، محققان به دنبال داروی ضدویروسی جدید با پتانسیل محافظت در برابر طیف گسترده‌ای از بیماری‌های عفونی هستند.

 

البته واکسن‌ها به‌طور منظم برای محافظت در برابر ویروس‌ها تهیه می‌شود، اما این فرایند، نیاز به زمان دارد و نمی‌تواند در بازه زمانی اندک به تمام افرادی که نیازمند حفاظت هستند، کمک کند.

 

محققان معتقدند با اجرای برنامه واکسیناسیون هنوز بسیاری از افراد جهان در معرض شیوع ویروس‌های جدید هستند، پس باید به دنبال روش‌های محافظتی گسترده بود.

 

در حال حاضر، محققان بیمارستان عمومی ماساچوست (MGH) در ایالات‌متحده به داروهای ضدویروسی جدید اشاره کردند که می‌تواند به محافظت در برابر بیماری‌های عفونی کمک کند.

 

آنان دریافتند که پروتئین آرگونات(AGO4) Argonaute 4    به‌عنوان یک پاشنه آشیل برای ویروس‌هاست. این پروتئین به‌عنوان پروتئین فوق‌العاده ضدویروسی در سلول‌های ایمنی پستانداران وجود دارد.

 

AGO4، یکی از اعضای خانواده پروتئین‌های آرگونات است و تاکنون شواهد اندکی درباره اهمیت آنها کشف‌شده است. محققان گفتند که AGO4 نقش کلیدی محافظت از سلول‌ها در برابر عفونت‌های ویروسی ایفا می‌کند. عملکرد این پروتئین به‌طور خاص، در سلول‌های ایمنی پستانداران، ضدویروسی است و سلول‌هایی که دارای سطح پایین AGO4 هستند، در معرض ابتلا به ویروس قرار دارند.

 

محققان بیمارستان عمومی ماساچوست اظهار کردند: " افزایش سطح AGO4 می‌تواند سیستم ایمنی بدن را برای محافظت در برابر ویروس‌های متعدد تقویت کند."

 

جفری، سرپرست این تحقیق گفت: هدف این است که بدانیم سیستم ایمنی بدن چگونه کار می‌کند تا بتوانیم درمان‌هایی ارائه کنیم که در برابر طیف وسیعی از ویروس‌ها مؤثر باشند، نه اینکه تنها برای یک ویروس واکسن خاص تولید شود.

 

پستانداران چهار پروتئین آرگونات(1-4) دارند که با خاموش کردن ژن عمل می‌کنند و نقش مؤثری در برابر حفاظت از ویروس‌ها دارد.

 

مطالعه بر روی موش‌های آلوده به ویروس آنفلوانزا نشان داد، حیوانات با کمبود AGO4، سطح بالاتری از ویروس داشتند.

 

محققان در ادامه افزودند: باید کشف کنیم که چگونه می‌توان AGO4 را تقویت کرد تا از انسان‌ها در برابر عفونت‌های ویروسی محافظت کنیم.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------