تظاهرات‌کنندگان اوکراینی به سمت افراد تخلیه‌شده از چین سنگ پرتاب کردنداخبار,اخبار پزشکی,اغتراضات اوکراین
تظاهرات‌کنندگان در اوکراین به سمت کاروانی که در حال انتقال افراد تخلیه‌شده از چین به سمت یک مرکز قرنطینه بود سنگ پرتاب کردند.

به گزارش تسنیم، ترس از گسترش ویروس «کرونا» به گسترش خشونت در اوکراین منجر شد و تظاهرات‌کنندگان به سمت اتوبوس‌هایی که در حال انتقال برخی از مسافران چین به سمت یک مرکز قرنطینه بوده‌اند سنگ پرتاب کرده‌اند. 

 

«اسکای‌نیوز» امروز جمعه (دوم اسفند) گزارش داد تظاهرات‌کنندگان در روستای «نووی سانزاری»، واقع در استان «پولتاوا» اوکراین، همزمان با حرکت کاروانی به سمت یک مرکز قرنطینه در این منطقه با پلیس درگیر شده و اقدام به آتش زدن لاستیک ماشین کردند. این کاروان در حال انتقال 70 فرد تخلیه‌شده از چین بود. 

 

گزارش‌ها حاکی است پرتاب سنگ به شکسته شدن پنجره یکی از اتوبوس‌ها منجر شد اما ظاهراً هیچ‌یک از افراد داخل اتوبوس آسیب ندیدند. علی‌رغم این پلیس محلی در بیانیه‌ای گفته 9 افسر پلیس و یک غیرنظامی به دلیل درگیری‌های گسترده‌تر نیازمند درمان در بیمارستان هستند. 

 

صدها نیروی پلیس، خودروهای ون و پرسنل زرهی برای حفظ نظم روانه این مناطق شده‌اند. اسکای‌نیوز گفته از ساعات آغازین صبح، صدها نفر از ساکنان منطقه جاده‌های منتهی به مرکز قرنطینه‌ای که قرار است میزبان نفرات تخلیه‌شده از چین باشد را مسدود کرده‌اند. 

 

 واکنش مقامات اوکراین به اعتراضات مرتبط با ورود مسافرانی از چین

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین از معترضان خواست تا همدلی نشان دهند. وی در سخنرانی خود اعلام کرد که بیشتر این افراد بازگردانده از چین جوانان زیر ۳۰ سال هستند و باید همه آن‌ها را مانند فرزندان خود بدانیم. 

 

وی اظهار داشت: خطر دیگری برای ملت اوکراین وجود دارد و آن خطر فراموش کردن این مسئله است که همه ما انسان هستیم و همه ما اوکراینی هستیم. 

 

سرویس امنیتی اوکراین (SBU) نیز از جعلی بودن نامه‌ای خبر داده که ادعا می‌شود از سمت وزارت بهداشت این کشور بوده و در آن این طور آمده که افراد بازگردانده شده از چین به کروناویروس آلوده‌اند. مقامات سرویس امنیتی اوکراین هم‌اکنون در حال تحقیق در مورد این نامه جعلی هستند.

 

اوکراین تاکنون هیچ موردی از ابتلا به کروناویروس جدید که از استان "هوبئی" چین منشا گرفته را نداشته است.

 

وزیر بهداشت اوکراین اعلام کرده به منظور اعلام همبستگی با افراد بازگردانده شده از چین در مدت قرنطینه با آن‌ها همراه شده و در این مدت به کمک اسکایپ به امور وزارت بهداشت این کشور خواهد رسید.

 

وی در پست فیسبوک (به زبان اوکراینی) نوشت: امیدوارم حضور من در آنجا موجب آرامش افراد "نووی سانژار" به اندازه سایر افراد در کشورمان شود.

 

روز پنج‌شنبه ۴۵ اوکراینی و ۲۷ تبعه خارجی از "ووهان" در چین که مرکز شیوع کروناویورس جدید است، با پروازی به "خارکیف" در شرق اوکراین بازگردانده شدند. سپس شش اتوبوس آن‌ها را به سمت بیمارستانی در "نووی سانژار" سوار کردند که با معترضانی مواجه شدند که با پرتاب سنگ و برافروختن آتش به سمت آن‌ها حمله‌ور شدند.

 

با توجه به حملات صورت گرفته از سوی برخی معترضان، افراد مسلح زره پوش در شهر کوچک محل این حمله مستقر شدند.

 

پلیس و گارد ملی اوکراین نیز پس از یک درگیری اولیه با معترضان موفق به مسدود کردن جاده‌ی منتهی به ساختمانی شدند که قرار است این افراد بازگشته از چین به مدت ۱۴ روز در آن قرنطینه شوند.

 

وزارت بهداشت اوکراین تاکید کرده که هیچ یک از این افراد به بیماری کووید-۱۹ مبتلا نیستند. هیات دیپلماتیک اوکراین افزوده که سه اوکراینی و یک فرد ساکن قزاقستان به دلیل گزارش تب در چین باقی مانده و به اوکراین بازنگشته‌اند.

 

بنا بر گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی، نخست وزیر، وزیر کشور و وزیر بهداشت اوکراین همگی در تلاش برای آرام کردن این تنش‌ها به این شهر سفر کردند.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------