تولید اولین نقشه سه‌بعدی نورون‌های قلباخبار,اخبار پزشکی,نورون قلب
محققان دانشگاه توماس جفرسون در آمریکا با استفاده از یک فناوری تصویربرداری پیشرفته توانستند اولین مدل سه‌بعدی از سیستم عصبی قلب را تولید کنند.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری ساینس، این روش Knife-Edge Scanning Microscopy  یا (KSEM)  نام دارد. در این تحقیقات، علاوه بر ساختار سه‌بعدی سیستم عصبی قلب، ‌ توصیف ژنی هر نورون نیز به طور مستقل انجام گرفت و موقعیت هریک از نورون‌ها درون ساختار سه‌بعدی قلب به دقت تعیین شد.

 

عملکرد عادی قلب مانند سایر اندام‌های بدن، توسط مجموعه‌ای از نورون‌ها در مغز کنترل می‌شود. زمانی که ارتباط بین این نورون‌ها مختل می‌شود، قلب دچار بیماری، حمله و اختلال در گردش خون می‌شود. به منظور افزایش امنیت، درون قلب نیز مغز کوچکی موسوم به سیستم عصبی قلبی (ICN) وجود دارد که اختلالات ایجاد شده در ارتباط با مغز را کنترل و تصحیح می‌کند. وجود این سیستم برای حفظ سلامت قلب ضروری است و می‌تواند از عضلات قلب در برابر حمله قلبی محافظت کند.

 

در این تحقیقات مشخص شد سلول‌های عصبی تشکیل دهنده ICN در یک نوار منسجم در قسمت بالای قلب و در محل ورود و خروج شریان‌ها و رگ‌ها قرار گرفته‌اند و در طول دهلیز چپ نیز گسترش یافته‌اند. همچنین مشخص شد علاوه بر نورون‌های کنترل کننده فعالیت، مجموعه‌ای از نورون‌ها در ICN‌ وجود دارند که قادرند فعالیت قلب را بهبود بخشند.

 

بر اساس این مدل‌سازی ساختار نورون‌ها در قلب زنان و مردان هم از نظر موقعیت فضایی و هم از نظر توصیف ژنی تفاوت دارد.

 

به اعتقاد محققان اکنون که ساختار و جایگاه نورون‌های قلب مشخص شده است، می‌توان نحوه اثرگذاری هریک از آن‌ها را بر عملکرد قلب و نقش آن‌ها را در بهبود آن به طور مستقل مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.

 

در حال حاضر محققان در تلاش هستند تا مدل سه‌بعدی سیستم عصبی قلب خوک را که شباهت زیادی به قلب انسان دارد، توسعه‌دهند.

 

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه iScience  منتشر شده است.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------