X

وضعیت حاد کرونایی در اصفهان و تهران/ یک متخصص: همه به کرونا مبتلا می‌شونداخبار,اخبار پزشکی,ویروس کرونا در ایران
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با توجه به روند افزایشی قربانیان کرونا در استان گفت: در هفته اخیر ۲۷۸ بیمار مبتلا به کرونا را از دست دادیم و به هر ترتیبی که شده باید کارخانه تولید بیماری کووید ۱۹ را در استان متوقف کنیم.

به گزارش تسنیم، بهروز کلیدری در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت کرونا در 22 شهرستان استان اصفهان، اظهار داشت: با گذشت بیش از 7 ماه از ورود ویروس منحوس کرونا در استان روزهای سختی را در اواخر اسفند و اوایل فروردین سپری کردیم  و به روزهایی رسیدیم که تعداد بیماران بستری به 1300 تا 1400 بیمار در روز می‌رسید.

 

وی افزود: با تمهیداتی که در آن زمان اندیشیده شد و قواعدی که هم استانی‌ها رعایت کردند، آن دوران سخت را در اردیبهشت ماه پشت سر گذاشتیم و تعداد بیماران روند نزولی پیدا کرد ولی مجددا از اواخر خرداد تعداد بیماران بستری به شدت افزایش کرده و در شهریور بیش از 7330 بیمار در بیمارستان‌ها بستری شدند.

 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در دو هفته اخیر آمار مبتلایان به بیش از یک هزار نفر افزایش یافته، گفت: روزانه بالغ بر 300 بیمار نیاز به بستری پیدا می‌کنند.

 

در هفته اخیر 278 بیمار کرونایی را در استان از دست دادیم

وی تصریح کرد: از شهریور ماه روند ابتلا بسیار افزایشی شد و از 1700 بیمار بستری در هفته به 2200 بیماری طی این هفته رسیدیم که روزانه بیش از 300 بیمار در بیمارستان بستری می‌شوند.

 

کلیدری ادامه داد: استان اصفهان از جمله استان‌های موفق در کنترل فوتی‌های ناشی از کرونا محسوب می‌شد و تا پایان تیر ماه آمار فوتی‌های اصفهان نسبت به کشور پایین بود.

 

وی با اشاره به تعداد فوتی‌های ناشی از کرونا در اصفهان، اظهار داشت: شرایط استان به گونه‌ای است که باید عزای عمومی اعلام کنیم و متاسفانه به نظر می‌رسد آمار فوتی‌ها روند صعودی دارد و ما شاهد از دست دادن تعداد بیشتری از هم استانی‌های خودمان در اثر ابتلا به کرونا خواهیم بود.

 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خاطرنشان کرد: به هر ترتیبی که شده باید کارخانه تولید بیماری کووید 19 را در استان متوقف کنیم که اگر نکنیم مرگ و میرها نسبت به دوره اول 2 تا 3 برابر افزایش پیدا می‌کند.

 

وی افزود: از زمان ورود کرونا در دنیا بالغ بر یک میلیون مرگ ناشی از کرونا را تجربه کردیم و احتمالا تا دی ماه این عدد به 2 تا 3 میلیون نفر در صورت عدم قطع چرخه انتقال ویروس خواهد رسید.

 

کلیدری با بیان روند افزایشی بستری بیماران کرونا مثبت گفت: در روزهایی تعداد بیماران بستری بسیار زیاد شد ولی بعد سیر نزولی پیدا کرد هر چند این کاهش ابتلا طولی نکشید و از تیرماه سیر صعودی موارد بستری تا حالا ادامه دارد.

 

تخت بیمارستانی و کادر درمانی برای بیش از  2500 بیمار کرونایی در استان وجود ندارد

وی ادامه داد: در حال حاضر 1500 بیمار کرونا مثبت در بیمارستان‌ها بستری هستند و روزانه بین 30 تا 40 بیمار به این تعداد اضافه می‌شود  و به عبارتی هر هفته یک بیمارستان 200 تختی را از چرخه فعالیت خارج می‌کنیم و به کرونا اختصاص می‌دهیم.

 

کلیدری تصریح کرد: 7 هزار تخت‌ بستری در استان وجود دارد و این به این معنا نیست که می‌توانیم همه این 7 هزار تخت را به بیماران کرونا اختصاص بدهیم، چرا که بیماران اورژانسی وجود دارند که در صورت عدم دریافت خدمات جان خودشان را از دست می‌دهند و ظرفیتی که می‌توان به خدمت به بیماران کرونایی اختصاص داد، حدود 2 هزار تا 2500 بیمار در لحظه است و اگر تعداد بیش از این ظرفیت بشود نه تخت بستری و نه کادر درمان مناسب برای آنها وجود خواهد داشت.

 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به ابلاغ بستری بیماران کرونایی به بسیاری از بیمارستان‌ها مبنی بر پذیرش افراد کرونا مثبت اظهار داشت: از هفته آینده بیمارستان سوانح سوختگی اصفهان و دیگر بیمارستان‌های خصوصی و خیریه کم‌کم مجبور هستند که به بیماران کرونایی خدمات بدهند.

 

وی افزود: بیمارستان الزهرا به عنوان اصلی‌ترین سنگر بیماران از ابتدای شهریور ماه وارد چرخه خدمت به بیماران کرونایی شد و اکنون تمام ظرفیت آن تکمیل شده و هیچ جای خالی در بیمارستان وجود ندارد و باز هم اعلام کردیم که بیمارستان چمران و فیض که دو بیمارستان تخصصی استان هستند، کادر درمانی خود را کامل به بیمارستان الزهرا اختصاص بدهند و در فضای موجود 150 تخت بستری اضافه کردیم تا بیماران بیشتری پذیرش شوند ولی کادری که قرار است از این بیماران حمایت کنند به اندازه کافی نیست.

 

کلیدری خاطرنشان کرد: 9 درصد بیمارانی که در بیمارستان‌ها بستری شدند را از دست دادیم و درست است که این عدد متناسب با نرم جهانی است ولی باز هم قابل تامل است و بیمارانی را از دست می‌دهیم که غیر قابل باور است، نمی‌خواهیم مردم را نگران کنیم ولی شب گذشته در یکی از بیمارستان‌ها یک پدر 53 ساله و فرزند 24 ساله به فاصله 2 ساعت در اثر ابتلا به کرونا از دست رفتند و واقعا این موضوع برای خانواده و جامعه بسیار دردآور است.

 

وی با بیان اینکه از شنبه گذشته مجبور به ابلاغ عدم پذیرش بیماران به استثنای بیماران  کرونایی، سرطانی و اورژانسی در بیمارستان‌ها شدیم، گفت: این خبر ناگواری است که ارائه خدمات به غیر از این 3 دسته متوقف شود و ما می‌دانیم که بیماران مختلفی نیاز به خدمات بیمارستانی دارند که اگر خدمات نگیرند، قطعا مرگ و میرهای ما در آن حوزه هم افزایش پیدا می‌کند.

 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: طبق نظر سازمان بهداشت جهانی اگر در سال جاری نتوانیم کنترلی بر روی بیماری کووید 19 داشته باشیم و تخت‌ها به همین ترتیب اشغال شود، آمار مرگ و میرها تا دیماه به 3 میلیون نفر در دنیا برسد مرگ و میر ناشی از بیماری های غیر کرونایی به 15 میلیون نفر خواهد رسید.

 

جهش‌های ویروس قدرت سرایت بیماری را افزایش داده است

وی بیان کرد: سن میانگین ابتلا و مرگ و میر یک دهه نسبت به موج اول کاهش داشته ولی از همه گروه سنی از کودک، نوجوان، جوان، میانسال و سالمند در بیمارستان‌ها بستری هستند و به نظر می‌رسد جهش‌هایی در ویروس اتفاق افتاده که قدرت سرایت ویروس را افزایش داده و کودکان، نوجوانان و جوانان تصور می‌کنند چون قوی هستند به کرونا مبتلا نمی‌شوند و همین مورد منجر به ابتلای بیشتر کرونا در جامعه می‌شود.

 

کلیدری افزود: ویروس کرونا 80 درصد افرادی را که مبتلا می‌کند علامتی در آنها ایجاد نمی‌کند و در 20 درصد باقیمانده علائمی ایجاد می‌کند که منجر به بستری و حدود یک تا دو درصد آنها را به آی‌سی‌یو راهی می‌کند و طبق آمارهای جهانی 80 تا 90 درصد افرادی که تنفس مصنوعی می‌گیرند جان خود را از دست می‌دهند.

 

وی با اشاره به جهش‌های ویروس و پرخطر شدن رفتار اجتماع به ویژه در یکی دو ماه گذشته، اظهار داشت: متاسفانه روند ابتلا و فوت بسیار زیاد شده و شهرستان‌هایی هستند که امکان آموزش غیرحضوری دانش‌آموزان نیست و ممکن است در این شهرستان‌ها دانش آموزان به عنوان ناقل بیماری یا فرد مبتلا به ویروس در جامعه حضور پیدا کنند.

 

***

 

۱۰۵ بیمارستان تهران درگیر کرونا هستند/شرایط خوب نیست

جلیل کوهپایه زاده، در ارتباط تصویری برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، اظهار داشت: با توجه به اینکه در ۱۰ روز گذشته بیش از چهار هزار مراجعه به بیمارستان ها و همچنین بیش از ۱۰ هزار مراجعه به مراکز جامع سلامت ۱۶ ساعته داشتیم، نسبت به روزهای قبل تر، بستری ها بیشتر شده و قطعاً باید برای روزهای آتی تمهیدات را بیشتر کنیم و همچنین رعایت شیوه نامه های بهداشتی را در اولویت قرار دهیم.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: بهترین واکسن و روش، استفاده از دستورالعمل های بهداشتی است که شاید ما را در برابر همه بیماری های حاد تنفسی از جمله کرونا، آنفلوانزا و سایر بیماری های تنفسی کمک کند.

 

کوهپایه زاده درباره امکانات، دارو و کارکنان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران، اظهار داشت: نزدیک به ۳۰ درصد تخت های مراقبت های ویژه و حدود ۲۵ درصد تخت های بستری در اختیار بیماران کرونایی است.

 

وی افزود: نزدیک به ۱۷۰ بیمارستان خصوصی و دولتی در تهران وجود دارد که ۱۰۵ بیمارستان درگیر بیماران کرونایی است.

 

کوهپایه زاده ادامه داد: داروهایی که جزو پروتکل دارویی کشور مثل فاویپیراویر و رمدیسیور وجود دارند در اختیار بیمارستان های دولتی و خصوصی قرار گرفته است و از نظر دارو و تست های پی سی آر مشکلی نداریم.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: ظرفیت ما برای ارائه خدمات به بیماران غیرکرونایی و کرونایی تقریباً در حال تکمیل است.

 

***

 

یک متخصص: همه به کرونا مبتلا می‌شوند

برنا نوشت: بعد از گذشت ۸ ماه از شیوع کرونا انگار این بیماری با زندگی ما عجین شده است. این مسئله باعث شده برخی افراد بی‌توجه به کرونا به فعالیت بپردازند. همین امر می‌تواند صدمات جبران ناپذیر را برای سلامت جامعه به‌دنبال داشته باشد.

 

کرونا برای برخی بی‌اهمیت شده است/ علما اجتماعی به تشریح شرایط بپردازند

حسین کرمانپور، مدیر درمانگاه اورژانس بیمارستان سینا، درباره روند بیماران کرونایی در کشور گفت: در مقایسه با گذشته ویروس کرونا جهش یافته است، اما این جهش در روند درمان تاثیر ندارد، چون اگر غیر از این بود آمار مرگ‌ومیر فاجعه بار افزایش پیدا می کرد. انتقال ویروس کرونا به‌دلیل بی‌توجهی است.

 

مدیر درمانگاه اورژانس بیمارستان سینا افزود: مردم و مسئولان آن‌طور که باید فعالیت نمی‌کنند، مردم با ویروس کرونا کنار آمده و انگار برخی کرونا برای‌شان بی‌اهمیت شده است.

 

او تصریح کرد: به باور بنده باید علمای اجتماعی به تشریح این قضیه بپردازند که چرا مردم به هشدارها توجه نمی‌کند، این مقوله به علم پزشکی مربوط نیست.

 

کرمانپور گفت: بیش از چند هزار نفر به کرونا مبتلا و دوباره به کار برگشتند. حال نوبت تحلیلگران اجتماعی است که به بررسی امور بپردازند.

 

وعده‌های بی تاثیرمدیر

درمانگاه اورژانس بیمارستان سینا در ادامه با اشاره به مشکلات کادر درمان تصریح کرد: کادر درمان با مشکلات عدیده مواجه هستند که یکی از آنها افزایش فزاینده مبتلایان به کرونا است چون اگر روال بیماری رو به کاهش باشد عدم توجه به هشدارها کادر درمان فعالیت‌ها را بی‌تاثیر می‌کند.

 

او افزود: این مقوله در روحیه و خدمات تاثیرگذار است. مردم باید بدانند که اگر یک پزشک یا پرستار فوت کند ۲۶ سال طول می‌کشد تا فردی جایگزین او شود.

 

این مقام مسئول با بیان اینکه شعارها برای کادر درمان، آزاردهنده است، افزود: مسئولان وعده وعید می‌دهند باید در این شرایط بگویند که ما قدردان کادر درمان هستیم، اما نمی‌توان کاری از پیش برد.

 

خانواده شهدای سلامت نیازمند توجه

مدیر درمانگاه اورژانس بیمارستان سینا با بیان اینکه برخی از خانواده‌ها به‌دلیل کرونا سرپرست خانواده‌شان را از دست داده‌اند، گفت: برخی از خانواده های شهدای سلامت به نان شب محتاج هستند. برای مثال در این خانواده‌ها افراد تا دیروز آبرومند زندگی می‌کردند اما هم‌اکنون خانواده نان‌آور خود را از دست داده و اقدامی نیز برای خانواده‌های شهدای سلامت انجام نشده است. این افراد نیازمند رسیدگی هستند.

 

کرمانپور تصریح کرد: هنوز مسئولان نتوانسته برای کم‌وکیف حمایت از شهدای درمان اقداماتی را در دستور کار قرار دهند.

 

تجهیزات بیمارستانی بیش از پیش مورد استفاده قرار می‌گیرد/ کمبود اکسیژن در مراکز درمانی کشور

او درباره کم‌وکیف تجهیزات بیمارستان‌های کشور گفت: بر اساس استانداردها تجهیزات توزیع شده است. هرچند در شرایط کرونایی چندین برابر قبل از تجهیزات استفاده می‌شود. برای مثال هم‌اکنون در بسیاری از بیمارستان‌ها مقوله دسترسی به اکسیژن یک مسئله مهم است. شاید در گذشته به این حد از اکسیژن استفاده نمی‌شد. جایگزین اینها نیز عدد کلان است و شرکت‌ها به شکل فوری باید به شارژ کپسول‌های اکسیژن بپردازند.

 

ضریب صد درصد اشغال تخت‌های بیمارستانی

مدیر درمانگاه اورژانس بیمارستان سینا افزود: بر اساس استانداردها اشغال تخت‌های بیمارستانی ۸۰ تا ۸۵ درصد باید باشد، یعنی باید ۱۵ تا ۲۰ درصد تخت‌های بیمارستانی خالی باشد. نباید ضریب اشغال تخت‌های بیمارستانی ۱۰۰ درصد باشد.

 

بیماران غیرکرونایی بحران دیگر مراکز درمان/ کادر درمان بی‌خیال نسبت به وسایل حفاظتی برابر کرونا

کرمانپور گفت: بحران دیگر مراکز درمان، بیماران غیرکرونایی هستند. این افراد وارد بیمارستان شده و تخت‌ها اشغال شده و این مقوله آمار مرگ‌ومیر و تاثیرات سوء را افزایش می‌دهد.

 

مدیر درمانگاه اورژانس بیمارستان سینا افزود: به دلیل عدم‌رعایت نکات بهداشتی روزبه‌روز بر تعداد مبتلایان به کرونا افزوده می‌شود و همین مقوله مشکلات متعدد را برای کادر درمان به دنبال دارد.

 

او تاکیدکرد: مسئولان و کادر درمان نیز اندک اندک نسبت به وسایل حفاظتی در برابر کرونا بی خیال شده‌اند.

 

همگان به کرونا مبتلا می‌شوند

مدیر درمانگاه اورژانس بیمارستان سینا درباره کم و کیف مهار کرونا گفت: از اینکه برای مهار کرونا چه باید کرد عبور کرده‌ایم. دیگر همگان می‌دانند که باید ماسک‌زده و دستشان را ضدعفونی کنند تا کرونا نگیرند.

 

کرمانپور تاکید کرد: همگان به کرونا مبتلا می‌شوند، اما باید نکات را رعایت کرد تا کرونا را به شکل خفیف گذراند، چون بسیاری از افراد در تاکسی، اتوبوس، مترو و... آنطور که باید نکات بهداشتی را رعایت نمی‌کنند. دوران کنونی را می‌توان دوران گذار نام گذاری کرد، چون همگان به این بیماری مبتلا می‌شوند.

 

میزان ابتلای اطفال به کرونا رو به افزایش است

او ادامه داد: آمار درگیری اطفال به کرونا رو به افزایش است. ابتلای اطفال به کرونا ناراحت کننده است چون تاکنون بیش از ۳۰ هزار فرد زیر ۱۸ سال به کرونا مبتلا شده‌ و نزدیک به ۳۰۰ نفر آنها فوت کرده‌اند.

 

آمار کرونا فاجعه بار افزایش پیدا می کند

مدیر درمانگاه اورژانس بیمارستان سینا افزود: تاکنون اغلب مرگ‌ومیرهای ناشی از کرونا در بین مبتلایان به بیماری زمینه‌ای، سالمندان، جوانان بی‌پروا و ... بوده است. باید دولت و ملت به یک نتیجه مناسب برای مهار کرونا برسند. فصل پاییز وحشتناک است.

 

کرمانپور گفت: امکاناتی موجود است که در صورت همکاری و همیاری مردم و مسئولان می‌توان به شکل مناسب به مهار کرونا پرداخت، در غیر این صورت آمار فاجعه بار افزایش پیدا می کند.

 

تاثیر بازگشایی مدارس بر کرونا اوایل آبان مشخص می‌شود

کرمانپور گفت: بعد از تعطیلات تاسوعا و عاشورا و مسافرت‌ها وضعیت مبتلایان به کرونا وخیم شده است. هم‌اکنون نیز در معابر و خیابان مشاهده می‌شود که برخی از افراد هنوز توجهی به زدن ماسک ندارند و در این بین نیز کودکان بدون توجه به نکات بهداشتی در خیابان‌ها تردد می‌کنند.

 

مدیر درمانگاه اورژانس بیمارستان سینا تاکید کرد: بی‌شک نتیجه این بی‌توجهی‌های امروز، آبان مشخص می‌شود. از سوی دیگر نتیجه بازگشایی مدارس نیز اواخر مهر و آبان مشاهده می‌شود.

 

***

 

مینو محرز: افرادی که در حال حاضر به کرونا مبتلا هستند، نباید واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند/ روند بیماری افزایشی است

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به مباحثی مانند افراد در اولویت تزریق واکسن آنفلوآنزا، نحوه تشخیص کرونا از آنفلوآنزا و وضعیت کووید-۱۹ در کشور، گفت: از آنجایی که محدودیت‌ها کمتر شده و مردم هم کمتر پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند، می‌بینیم که افراد سالمند هم در خانواده‌ها مبتلا می شوند و طبعا وضعیت بیماری در افراد سالمند و دارای بیماری‌های زمینه‌ای شدیدتر خواهد بود.

 

دکتر مینو محرز در گفت‌وگو با ایسنا، درباره افراد اولویت دار برای تزریق واکسن آنفلوآنزا، گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر ممکن است واکسن آنفلوآنزا به اندازه کافی در دسترس نباشد، باید بر اساس اولویت‌بندی‌های انجام شده برای افراد در معرض خطر تزریق شود. بر این اساس در درجه اول پرسنل و کادر بهداشت و درمان، افراد بالای ۶۵ سال، افراد مبتلا به بیماری‌های قلب-عروقی و ریوی مزمن، مبتلایان به سرطان، زنان باردار، مبتلایان به بیماری‌های مزمن کلیوی، مبتلایان به اچ آی وی و... باید آن را تزریق کنند. حال اگر واکسن موجود بود، سایر افراد هم می‌توانند این واکسن را تزریق کنند.

 

کمبود جهانی واکسن آنفلوآنزا

وی با بیان اینکه امسال با توجه به شیوع کرونا و درخواست جهانی برای واکسن آنفلوآنزا، در همه جای دنیا کمبود واکسن آنفلوآنزا  وجود دارد، افزود: اگر افراد نتوانستند واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند، بدانند که با رعایت فاصله فیزیکی، استفاده از ماسک، شستن دست‌ها و... می‌توانیم ابتلا به آنفلوآنزا را کنترل کنیم.

 

مبتلایان به کرونا نباید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند

محرز درباره افرادی که نباید واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند، گفت: افرادی که در حال حاضر به کووید-۱۹ مبتلا هستند، نباید واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند؛ چراکه اصولا به افراد سالم که بیماری ویروسی ندارند، واکسن تزریق می‌کنیم. در عین حال اگر فردی مبتلا به کرونا شده و اکنون بهبود یافته است، می‌تواند واکسن تزریق کند. موضوعی هم شایعه شده بود مبنی بر اینکه تزریق واکسن آنفلوآنزا منجر به ابتلا به کرونا می‌شود؛ در حالی که طبق مطالعاتی که بر روی این موضوع انجام شده، چنین چیزی مطرح نشده است.

 

چگونه آنفلوآنزا را از کرونا تشخیص دهیم؟

وی درباره نحوه تشخیص آنفلوآنزا، سرماخوردگی و کرونا از یکدیگر با توجه به مشابهت‌هایی در برخی علائم این بیماری‌ها، گفت: مردم باید توجه کنند که به محض اینکه علائمی مانند سرفه، عطسه، تب، بدن درد شدید و... پیدا کردند، معطل نکرده و به پزشک مراجعه کنند؛ چراکه خود فرد نمی‌تواند تشخیص دهد به کدام یک از این ویروس‌ها مبتلا شده، بلکه پزشک باید معاینه کرده و این تشخیص را دهد. بنابراین به محض دیدن این علائم به پزشک مراجعه کنند؛ چراکه ممکن است گاهی افراد با مراجعه دیر هنگام به پزشک، زمان لازم را برای درمان از دست بدهند.

 

کرونا در کشور همچنان صعودی است

محرز با بیان اینکه روند ابتلا به کرونا همچنان رو به صعود است، گفت: روند بیماری همچنان افزایشی است و تعداد بستری هم زیاد شده است. به هر حال وقتی تعداد زیادی از افراد مبتلا شوند، میزان بستری نیز بالا رفته و حتی تعدادی به آی سی یو نیاز پیدا می کنند.

 

شدت کرونا بیشتر نشده، اما...

وی تاکید کرد: شدت کرونا بیشتر نشده، بلکه تعداد بیماران افزایش یافته است؛ چراکه قدرت سرایت‌پذیری ویروس بالاتر رفته است. از آنجایی که محدودیت‌ها کاسته شده و مردم هم کمتر پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند، می‌بینیم که افراد سالمند هم در خانواده‌ها مبتلا شده‌اند و طبعا وضعیت بیماری در افراد سالمند و دارای بیماری‌های زمینه‌ای شدیدتر است.

 

محرز درباره احتمال افزایش تعداد مرگ و میرها به روزانه ۶۰۰ تا ۷۰۰ مرگ، گفت: زمانیکه تعداد بیماران و به ویژه بیماران بدحال افزایش یابد، طبیعتا میزان مرگ و میر هم بالا رفته و می‌توان انتظار افزایش تعداد مرگ و میرهای ناشی کووید-۱۹ را داشت. البته در حال حاضر با توجه به افزایش تجربه کادر درمان، ممکن است افرادی با وضعیت شدید هم چندین روز در آی سی یو باشند و سپس بهبود یابند، اما بازهم میزان مرگ و میر به دلیل افزایش ابتلا، بالا است.

 

وی تاکید کرد: بهترین راه پیشگیری از تمام ویروس‌هایی که حامل عفونت‌های دستگاه تنفسی در زمستان هستند، از آنفلوآنزا گرفته تا کووید-۱۹ و سایر ویروس‌ها، این است که ماسک بزنیم، دست‌هایمان را مرتب بشوییم و فاصله فیزیکی را رعایت کنیم. متاسفانه اکنون شاهدیم که تعداد زیادی از افراد ماسک نمی‌زنند. باید استفاده از ماسک اجباری شود تا در این صورت نگرانی ها کاهش یابد.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------