X

مرگ زودتر بیماران کرونایی در شهرهای آلوده/ کرونا مردان را روانی می‌کنداخبار,اخبار پزشکی,ویروس کرونا
مطالعه جدید محققان دانشگاه هاروارد نشان داده است افرادیکه در منطقه‌ای با آلودگی هوای زیاد زندگی می‌کنند، احتمال مرگ آنها پس از ابتلا به ویروس کرونا زیاد است.

به گزارش ایسنا به نقل از دیلی میل، طی این مطالعه محققان به بررسی ذرات معلق ریز هوا (PM۲.۵) متمرکز شده بودند. این ماده که اندازه آن کمتر از ۲.۵ میکرومتر است، یک آلاینده خطرناک است که از منابع مختلف از جمله اگزوزهای وسایل نقلیه خارج می‌شود.

 

آنها دریافتند که افزایش اندک و فقط یک میکروگرم بر متر مکعب (۱μg / m۳) آلاینده‌ها احتمال مرگ  افراد مبتلا به کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ را ۱۱ درصد افزایش می دهد.

 

محققان داده‌های مربوط به موارد مبتلا به کووید-۱۹ و مرگ و میرها را از دانشگاه جانز هاپکینز جمع آوری کرده بودند. داده‌های آلودگی هوا در ایالات متحده با ترکیبی از داده‌های آب و هوایی و مدل های رایانه ای جمع آوری شده است. این داده‌ها تا ۱۸ ژوئن ۲۰۲۰ جمع آوری شده و از ۳ هزار و ۸۹ شهر که ۹۸ درصد جمعیت آمریکا را تشکیل می‌دهد، به دست آمده است.

 

داده‌های حاصل از این مطالعه نشان می‌دهد که سطح ذرات معلق ریز هوا  (PM۲.۵) در ایالات متحده به طور چشمگیری افزایش یافته است. این مطالعه فقط داده های ایالات متحده را جمع آوری کرده است، اما پیامدهای آن گسترده است.

 

محققان میزان ذرات معلق ریز هوا (PM۲.۵) در آنجا را بالاتر از ۱۳ میکروگرم در متر مکعب تخمین زده‌اند. چندی پیش در ماه آوریل محققان شاهد افزایش هشت درصدی نرخ مرگ و میر کووید-۱۹ به دنبال افزایش یک میکروگرمی ذرات معلق ریز هوا PM۲.۵ بودند.

 

اکنون طی این مطالعه که در مجله "Science Advances" منتشر شده، محققان اظهار کرده‌اند افراد مبتلا به کووید-۱۹ ساکن شهرهای آلوده، ۱۱ درصد بیش از دیگر افراد مبتلا به این بیماری در معرض خطر مرگ هستند.

 

به گفته محققان هنگامی که PM۲.۵ وارد دستگاه تنفسی فوقانی می‌شود، باعث آسیب در بینی، گلو و ریه ها می شود.

 

محققان گفتند: این فرضیه مطرح شده است که قرار گرفتن در معرض PM۲.۵ باعث بیان بیش از حد گیرنده آنزیم ۲ مبدل آنژیوتانسین (ACE-۲) می‌شود و دفاع بدن میزبان را مختل می‌کند.

 

آنزیم ۲ مبدل آنژیوتانسین یک گیرنده اصلی است که در سلول‌های انسانی یافت می شود و ویروس کرونا به آن متصل می‌شود و با فریب آن سلول را باز می‌کند و به ویروس اجازه می‌دهد تا به سیستم دفاعی بدن نفوذ کند. این می‌تواند باعث ایجاد نوع شدیدتری از کووید-۱۹ شود و احتمال مرگ افزایش می یابد.

 

آلودگی هوا در سراسر جهان در پی قرنطینه شدن برخی شهرها در هنگام شیوع ویروس کرونا به دلیل وجود محدودیت در تردد، کاهش یافت. کاهش آلودگی هوا به طور بالقوه می‌تواند فواید زیادی برای سلامتی افراد به همراه داشته باشد.

 

***

 

کرونا مردان را روانی می‌کند

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور از آسیب‌پذیری روانی بیشتر مردان نسبت به زنان در دوران شیوع کووید-۱۹ خبر داد.

 

به گزارش ایسنا، محمد حاتمی رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور اظهار کرد: مطابق بررسی‌های انجام شده، آسیب‌پذیری روانی مردان نسبت به زنان در دوران پاندمی کووید ۱۹ بیشتر بوده است و به طور کلی مردان شکننده‌تر بوده‌اند.

 

وی افزود: شاید یکی از دلایل این شکنندگی این است که مردان در گذشته  فعالیت‌های گسترده‌ای در خارج از خانه داشتند و اکنون فعالیت‌هایشان محدودتر شده است.

 

وی در ادامه درباره آمار دقیق تاثیرات روانی پاندمی کرونا بر زنان افزود: آمار دقیقی در این زمینه نداریم، هرچند با افزایش حضور فرزندان در خانه و آموزش‌های آنلاین و... کار و مسئولیت زنان بیشتر از گذشته شده است، از سوی دیگر مشکلات درون خانوادگی نیز افزایش پیدا یافته است و فشار روانی بیشتری را نسبت به سایر اعضا خانواده تحمل می‌کنند.

 

***

 

مصونیت از کرونا پس از بهبود طولانی نیست

شواهدی نشان می‌دهد که ایمنی حاصل از ابتلا به کرونا چندان طول نخواهد کشید و آنتی بادی‌های حاصل از ابتلا به کووید۱۹ به سرعت پایین می‌آیند.

 

به گزارش خبرآنلاین، اخیرا شواهد جدید در حال اثبات این واقعیت هستند که آنتی بادی‌های ناشی از ابتلا به ویروس کرونا به سرعت در بدن کم می‌شوند و خطر ابتلای مجدد را ایجاد می‌کنند. متخصصان معتقدند که مصونیت در  برابر این بیماری مدت زمان زیادی طول نخواهد کشید و بعد از دو، سه یا پنج ماه کاهش خواهد یافت.

 

این تحقیق که توسط محققان کالج امپریال لندن انجام شد، نشان داد که تعداد افرادی که آنتی بادی قابل قبولی در فاصله ماه های ژوئن تا سپتامبر داشتند، حدود ۲۶ درصد کاهش یافته است و این شواهد بر این باور بیشتر تاکید می‌کنند که آنتی بادی‌های این ویروس به سرعت کم می‌شوند و خطر عفونت مجدد ایجاد می‌کنند.

 

دکتر ایوان مالدونادو، متخصص بیماری‌های عفونی استانفورد می‌گوید: ما کاملا مطمئن ایم که ما آنتی بادی محافظتی که تا ابد دوام بیاورد نخواهیم داشت. محققان همچنان در حال کشف دوام آنتی بادی پس از عفونت هستند و هنوز میزان آنتی بادی یک سال پس از ابتلا به کووید۱۹ ثبت نشده است.

 

در همین راستا، بیش از ۳۵۰،۰۰۰ شرکت کننده در مطالعه در انگلستان آزمایش آنتی بادی خون دادند تا به محققان برای درک اینکه افراد مبتلا به عفونت ویروس کرونا تا چه مدت دارای آنتی بادی محافظ هستند، کمک کنند.

 

دور اول آزمون با ۹۹۹۰۸ شرکت کننده در اواخر ژوئن و اوایل ژوئیه برگزار شد. این تحقیق نشان داد که ۶۰ نفر از هر ۱۰۰۰ شرکت کننده دارای آنتی بادی هستند.

 

آخرین مرحله انجام شده در ماه سپتامبر نشان داد که ۴۴ نفر از هر ۱۰۰۰ شرکت کننده از نظر وجود آنتی بادی مثبت هستند و این نشان می دهد تعداد افراد با آنتی بادی قابل تشخیص در طی چند ماه حدود ۲۶ درصد کاهش یافته است.

 

محققان دریافتند که کاهش آنتی بادی در بزرگسالان بالای ۷۵ سال و افرادی که عفونت بدون علامت یا خفیف دارند بیشتر دیده می شود. همچنین در بزرگسالانی که حالات شدید کرونا مبتلا شده اند، سطح آنتی بادی بالاتری دیده شده است.

 

البته این ایمنی کوتاه مدت تنها مختص ویروس کرونا نیست و در اکثر ویروس‌هایی که سرما خوردگی ایجاد می‌کنند، ایمنی کوتاه مدتی دارند و ممکن است مدتی بعد دوباره با آن ویروس بیمار شوید.

 

به گفته دکتر الن فاکسمن، آسیب شناس و ایمونوبیولوژیست دانشگاه ییل داشتن آنتی بادی در هنگام قرار گرفتن مجدد در معرض این ویروس ممکن است باعث شود سیستم ایمنی فرد پاسخ سریع‌تری ایجاد کند؛ هرچند که احتمال دارد هیچ تاثیری هم نداشته باشند چرا که پاسخ به این ویروس از فردی به فرد دیگر متفاوت است و هنوز علت آن مشخص نشده است.

 

***

 

از التهاب شدید دستگاه گوارش تا سوراخ شدن روده؛ وحشتناک‌ترین علائم ابتلا به کرونای شدید

دانشمندان کانادایی اعلام کردند کسانی که به کرونای شدید مبتلا می‌شوند ممکن است دچار مشکلات گوارشی شدید شوند.

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از هندوستان تایمز، ویروس کرونا مرگبارترین همه گیری را در یک قرن اخیر رقم زده است. از آنجا که هنوز روش موثری برای مقابله با این بیماری کشف نشده است، مقامات بهداشتی به مردم توصیه می‌کنند نکات بهداشت فردی را رعایت کنند. شستن مرتب دست‌ها با آب و صابون، استفاده از ماسک و حفظ فاصله گذاری اجتماعی از ابتدایی‌ترین راهکار‌ها برای مقابله با همه گیری کووید ۱۹ است.

 

یکی دیگر از راه‌ها برای قطع زنجیره شیوع ویروس کرونا شناسایی افراد آلوده و قرنطینه کردن آن‌هاست. سازمان جهانی بهداشت تاکید دارد مردم باید به طور پیوسته نسبت به علائم ابتلا به کووید ۱۹ آگاهی داشته باشند و در صورت مشاهد این علائم خود را قرنطینه کنند. تب، سرفه‌های خشک، خستگی و بی حالی، درد عضلانی، اسهال، از دست دادن حس بویایی و چشایی، سردرد و بثورات پوستی از جمله شایع‌ترین علائم ابتلا به کروناست. به تازگی تحقیقات دانشمندان کانادایی ابعاد جدیدی از علائم بیماری کرونا را آشکار کرده است.

 

بر این اساس، تحقیقات دانشمندان دانشگاه آلبرتای کانادا نشان می‌دهد تقریباً یک نفر از هر ۵ فرد مبتلا به کووید ۱۹ تنها علامتی که از بیماری نشان می‌دهد مشکلات گوارشی است. این مشکلات گوارشی شامل حالت تهوع، استفراغ، درد عمومی شکم و دل پیچه، از دست دادن اشتها و اسهال می‌شود.

 

شواهد نشان داد ۱۸ درصد از بیماران کرونایی این علائم گوارشی را نشان داده اند. از این میان، ۱۶ درصد از بیماران تنها علامتی که از بیماری نشان دادند مربوط به مشکلات گوارشی بود. محققان می‌گویند عکس‌های رادیولوژی از شکم می‌تواند ابتلای افراد به کووید ۱۹ را نشان دهد. علائمی که در عکس‌های رادیولوژی قابل مشاهده است شامل التهاب در روده کوچک و بزرگ، وجود گاز در دیواره دستگاه گوارش، و سوراخ شدن روده است.

 

این علائم در بیماران کرونایی شایع نیست، اما در صورت مشاهده، نشان دهنده آن است که بیماری در فرد پیشرفت کرده و فرد به کرونای شدید مبتلا شده است.

 

مشکلات گوارشی که می‌تواند نشانه ابتلا به کرونا باشد

به تازگی محققان چند عامل دیگر که می‌تواند از علائم ابتلا به کرونا باشد را مطرح کرده اند. دانشمندان می‌گویند ویروس می‌تواند از راه‌های بی شماری باعث اختلال در روند کارکرد بدن شود که مهمترین آن اختلال در کارکرد دستگاه گوارشی است. دستگاه عریض و طویل گوارش انسان از دهان تا انتهای روده بزرگ را تشکیل می‌دهد و خود شامل اندام‌ها و بافت‌های مختلفی است. ویروس کرونا با تحت تاثیر قرار دادن هر کدام از این اندام‌ها و بافت‌ها می‌تواند باعث ایجاد عوارض و علائم در بیماران شود.

 

محققان می‌گویند غالباً مشکلات گوارشی پیش از سایر علائم و بخصوص پیش از علائم تنفسی خود را نشان می‌دهد. مطالعات بر روی بیش از ۲۵ هزار بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در چین و ۱۸ کشور دیگر نشان می‌دهد، مشکلات گوارشی یکی از علائمی بوده است که بیماران پیش از سایر علائم از آن شکایت داشته اند.

 

دانشمندان در تحقیقات خود پی بردند ۲ مشکل گوارشی بسیار شایعی که در بیماران کرونایی دیده می‌شود بی اشتهایی و اسهال است. همچنین حال تهوع و استفراغ از دیگر علائمی است که محققان در بیماران کرونایی مشاهده کردند.

 

محققان چینی در تحقیقات خود پی بردند برخی از بیماران دارای درد‌های شکمی هستند. محققان در مطالعات مختلف در خارج از چین نیز درد‌های شکمی را در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ مشاهده کرده بودند.

 

مطالعات در استان هوبی چین، جایی که برای نخستین بار ویروس کرونا از شهر ووهان این استان به سایر جهان شیوع پیدا کرد، نشان داد همزمانی وقوع ۳ علائم گوارشی شامل حالت تهوع، استفراغ و اسهال در میان بیماران کرونایی بصورت گسترده دیده شده است. مطالعات در کشور‌های دیگر نیز نشان می‌دهد، همزمانی وجود ۲ علامت اسهال و درد‌های شکمی در این بیماران بیشتر از موارد گزارش شده در چین بوده است.

 

این مطالعات همچنین نشان داد بیمارانی که علائم گوارشی داشته اند، احتمال بیشتری دارد که دچار کرونای شدید شده و در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) بستری شوند. دانشمندان تاکید دارند این مطالعات تایید می‌کند که مشکلات گوارشی یکی از رایج‌ترین علائم ابتلا به کووید ۱۹ در انسان است.

 

پیش‌تر دانشمندان انگلیسی نیز در تحقیقات خود ارتباط میان مشکلات گوارشی مانند اسهال و ابتلا به کرونا را تایید کرده بودند. این دانشمندان توصیه دارند افراد در زمان شیوع ویروس کرونا به مدفوعی که دفع می‌کنند، توجه داشته باشند. اگر حجم مدفوع بسیار بیشتر از حد طبیعی و رقیق‌تر از گذشته است یا فرد با سهولت بسیار بیشتر نسبت به گذشته به توالت رجوع می‌کنید، احتمال دارد این امر علامت پنهان ابتلا به کرونا در فرد باشد.

 

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید: ابتلا به کووید ۱۹ ممکن است بر هر فرد بصورت متفاوتی اثر بگذارد. بسیاری از مردم ممکن است هیچ علائمی از بیماری را نشان ندهند و بدون بستری شدن در بیمارستان بهبود یابند. علائم غیر رایج هم می‌تواند شامل درد عضلانی، درد گلو، ورم ملتحمه، سر درد و تغییر رنگ انگشتان دست و پا باشد.

 

با این حال، اگر شما به اسهال یا بیماری‌های گوارشی دچار شده اید، این به معنای آن نخواهد بود که حتماً به کرونا مبتلا هستید. مشکلات گوارشی می‌تواند ناشی از بیماری‌های مختلف باشد.

 

محققان می‌گویند به دلیل تاثیر ویروس کرونا بر فعالیت‌های گوارشی معده و روده، مشکلات مرتبط با گوارش جزو نخستین نشانه‌های پنهانی است که مردم کمتر از دیگر علائم به آن توجه می‌کنند. از این رو، متخصصان انگلیسی از مردم خواسته اند به کیفیت اجابت مزاج خود توجه داشته باشند.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------