X

اخبار پزشکی


کووید۱۹,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی

۲۸۶ فوتی جدید کرونا در کشور / شمار قربانیان از ۷۷هزار نفر گذشت

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، طی ۲۴ ساعت گذشته در کشور ۲۸۶ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و به این ترتیب شمار…

محرز: مدرکی مبنی بر ورود کرونای انگلیسی به ایران وجود ندارد/ عضو ستاد کرونا: یک هزارم جمعیت ایران در اثر کرونا جان باخته انداخبار,اخبار پزشکی,مینو محرز
عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: تاکنون هیچ مدرک و شواهد علمی و بالینی دال بر ورود ویروس کووید ۱۹ جهش یافته انگلیسی به ایران به دست نیامده است.

مینو محرز روز جمعه در گفت و گو با ایرنا در پاسخ به این سوال که آیا ویروس جهش یافته انگلیسی در ایران مشاهده شده است، اظهار داشت: هر چند فعلا در ایران امکان توالی یابی دقیق ویروس را نداریم اما مدرکی هم برای ورود این ویروس جهش یافته به ایران در دست نیست.  

 

وی بیان داشت: به تازگی در حال راه اندازی امکاناتی برای این منظور هستیم که در این صورت توالی یابی دقیق ویروس فراهم خواهد شد.

 

محرز با اشاره به اینکه تا به حال امکان رصد کامل توالی این ویروس در ایران را نداشتیم، ادامه داد: باید ویروس را به طور مرتب رصد کرد تا مشخص شود تغییری در آن ایجاد شده یا نه، کاری که معمولا در کشورهای پیشرفته انجام می شود.

 

وی افزود: آنچه مشخص است این‌ است که ویروس جهش‌یافته انگلیسی در شدت بیماری تاثیر ندارد و فقط قدرت سرایت پذیری را افزایش داده است. همچنین موضوع مرگ و میر بیش از قبل بر اثر این ویروس تاکنون مطرح نشده است.

 

محرز در پاسخ به اینکه آیا جهش اخیر تاثیری در کارایی واکسن دارد یا نه، گفت: به نظر می رسد که این جهش تاثیری بر کارایی واکسن ندارد. آن چیزی که در دیدگاه صاحب نظران و محققان انگلیسی مطرح شد این است که هرچند ویروس جهش پیدا کرده ولی بر آنتی ژن واکسن ها تاثیری نداشته است.

 

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: واکسن های کرونا کارایی لازم را دارند، مردم می توانند با خیال آسوده از آنها استفاده کنند و نگران اثربخش نبودن آن نباشند.

 

محرز پیش از این در مورد ساخت واکسن ایرانی کرونا گفته بود که این واکسن در هفته اول دی ماه وارد مرحله آزمایش انسانی می شود. 

 

وی همچنین تاکید کرده بود که تا زمان ساخت واکسن داخلی، باید برای تهیه واکسن های وارداتی اقدام شود.

 

محرز با اشاره به اینکه فعلا ۲ واکسن از بین واکسن های ساخته شده، تایید شده است، گفته بود: به دلیل تحریم آمریکا قدری در خرید واکسن با مشکل مواجه هستیم اما دولت در حال پیگیری است. در حال حاضر برای گروه های پرخطر و کادر پزشکی مانند پرستاران و پزشکان که مستقیم با بیماران سروکار دارند، باید واکسن تهیه شود.

 

***

 

عضو ستاد کرونا: یک هزارم جمعیت ایران در اثر کرونا جان باخته اند

عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا، از فوت یک هزارم جمعیت کشور در اثر ابتلا به کرونا خبر داد و گفت: تاکنون ۵۴ هزار نفر از هموطنان ما بر اثر کرونا جان باخته‌اند.

 

به گزارش مهر، "پیام طبرسی" شب گذشته با حضور در یک برنامه تلویزیونی، به تصویر سازی بیماری کرونا در کشور پرداخت.

 

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، در پاسخ به این سئوال که آیا می‌توان امیدوار بود که نباید نگران خروجی شب یلدا باشیم، گفت: خوشبختانه با اطلاع رسانی‌هایی که صورت گرفت، خیلی از مردم از برپایی دورهمی های شب یلدا منصرف شدند و به نظر می‌رسد این شب طولانی برای دست‌اندرکاران سلامت، خوب گذشت.

 

طبرسی با تاکید بر اهمیت اعمال محدودیت‌های شب یلدایی که باعث کاهش ترددها شد، افزود: اصل موضوع همان محدودیت‌ها بود و البته مردم هم رعایت کردند.

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با عنوان این مطلب که در حال حاضر میزان پذیرش بیماران اورژانسی در بیمارستان مسیح دانشوری از ۲۵۰ مورد به شبی ۵۰ تا ۶۰ مورد پذیرش رسیده است، گفت: ما نباید نسبت به جانباختگان کرونا بی اعتنا باشیم و همچنان برخی بگویند که کرونا وجود ندارد و دروغ است.

 

وی ادامه داد: واقعیت این است که تاکنون ۵۴ هزار نفر از هموطنان ما بر اثر کرونا جان باخته‌اند که این آمار باید دو برابر محاسبه شود، چون برخی از فوت شدگان بدون تست بوده‌اند و باید گفت که یک هزارم جمعیت ما به خاطر کرونا در این ۱۰ ماه فوت شده‌اند.

 

عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا، با عنوان این مطلب که در اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ موارد ابتلا به کرونا خانوادگی نبود، افزود: در اردیبهشت و خرداد ۹۹، انتقال ویروس خانوادگی شد.

 

طبرسی در واکنش به ادعای کسانی که هنوز می‌گویند کرونا دروغ است، گفت: ما که از نزدیک با بیماران در ارتباط هستیم، صحنه‌هایی دیدیم که در عمر طبابت خودمان ندیده بودیم.

 

وی تاکید کرد: آنها که می‌گویند کرونا دروغ است، بیشتر مراقب باشند تا مبتلا نشوند.

 

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، در ارتباط با موضوع ویروس جهش یافته در انگلستان، گفت: واقعیت این است که مجهولات این ویروس خیلی بیشتر از شناخته‌های آن است.

 

طبرسی با عنوان این مطلب که چین تنها کشوری است که خیلی خوب این ویروس را کنترل کرده است، افزود: هر چه جلوتر می‌رویم نادانسته‌های ما از ویروس بیشتر می‌شود و ویروس انگلیسی، زلزله‌ای در جهان ایجاد کرده و عمق جهش آن هنوز مشخص نیست.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------