X

توقف پذیرش بیماران غیر اورژانسی از ۱۴ فروردین/ رکوردشکنی مراجعان سرپایی کرونایی در تهرانوضعیت کرونا در ایران،اخبار پزشکی،خبرهای پزشکی
معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پی افزایش مراجعان سرپایی و بستری به مراکز درمانی و پیش بینی روند رو به رشد بیماران کووید ۱۹ پس از پایان تعطیلات و مراجعه مسافران نوروزی در ابلاغی به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی اعلام کرد که پذیرش بیماران غیر اورژانسی متوقف شود.

به گزارش ایرنا، قاسم جان بابایی در ابلاغیه‌ای به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی و روسای بیمارستان‌های مسیح دانشوری و مرکز آموزشی، تحقیقاتی، درمانی قلب شهید رجایی تاکید کرد: از تاریخ امروز ۱۴ فرودین ماه جهت توقف پذیرش بیماران الکتیو (غیر اورژانسی) در کلیه مراکز درمانی اعم از دولتی، عمومی غیردولتی، خصوصی و خیریه تحت پوشش آن دانشگاه یا دانشکده به نحوی برنامه ریزی کنید که حداکثر ظرفیت برای پذیرش بیماران مشکوک به کووید ۱۹ در بخش‌های بستری و ویژه فراهم شود.

 

معاون درمان وزارت بهداشت در این ابلاغیه نوشت: ضمن تشکر از روسا، معاونان، مدیران و پرسنل محترم دانشگاه‌ها و کادر درمان کلیه مراکز درمانی که با تلاش بی دریغ، در طی ماه‌های متمادی علیرغم مشکلات به ارائه خدمت مخلصانه به بیماران به ویژه بیماران مبتلا به کووید ۱۹ پرداخته‌اند، با عنایت به افزایش مراجعان سرپایی و بستری به مراکز درمانی، پیش بینی روند رو به رشد پس از پایان تعطیلات و مراجعات مسافران نوروزی و ضرورت مدیریت ظرفیت موجود لازم است از این تاریخ جهت توقف پذیرش بیماران الکتیو در کلیه مراکز درمانی (اعم از دولتی، عمومی غیردولتی، خصوصی و خیریه) تحت پوشش آن دانشگاه یا دانشکده به نحوی برنامه ریزی کنید که حداکثر ظرفیت برای پذیرش بیماران مشکوک به کووید ۱۹ در بخش‌های بستری و ویژه فراهم شود. اگرچه پذیرش بیماران الکتیو در بیمارستان‌های تک تخصصی قلب و عروق، چشم و زنان بلامانع است.

 

وی ادامه داد: بدیهی است رصد مستمر وضعیت در سطح کشور و هر منطقه در حال انجام بوده و برقراری روال عادی در پذیرش بیماران غیر اورژانسی و جراحی‌های الکتیو پس از پایدار شدن شرایط با هماهنگی این معاونت از سرگرفته خواهد شد. ضمناً مدیریت پوشش سایر بیماران اورژانسی و شرایط غیر قابل تعویق نیز تحت مدیریت در این مدت صورت خواهد پذیرفت.

 

***

 

رکوردشکنی مراجعان سرپایی کرونایی در تهران

فارس نوشت: علیرضا زالی،رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران درباره وضعیت کرونای استان، اظهار کرد: در هفته دوم فروردین ماه به طور چشمگیری آمار ما در همه شاخص ها افزایش یافته و بیشترین میزان مرگ و میر در دو هفته اول فروردین ماه مربوط به روزهای هشتم، نهم و دوازدهم است.

 

وی ادامه داد: بالاترین میزان بستری نیز مربوط به روزهای ۱۲ و ۱۳ فروردین است و متاسفانه بالاترین میزان مراجعین سرپایی، در سه روز اخیر رخ داده است که برای اولین بار در سه ماه گذشته یک رکورد شکنی اتفاق افتاده است.

 

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران افزود: البته بازتوزیع جغرافیایی این افزایش بستری و مراجعان سرپایی در استان تهران تاحدی ناهمگن است؛ به طور مثال در حوزه افزایش مرگ و میر در اسلامشهر، بهارستان، شرق و مرکز تهران بالاترین میزان فوت را در هفته دوم فروردین ماه داشته ایم.

 

زالی یادآور شد: همچنین مراجعان سرپایی در پاکدشت، مرکز و بخش هایی از شمال تهران نسبت به سایر مناطق افزایش بیشتری داشته است.

 

وی با بیان در روزهای آینده ممکن است وضعیت بازتوزیع شاخص ها در تهران همگن تر شود، گفت: در حال حاضر تعداد بستری ها در استان تهران از عدد ۳۷۱۲ نفر گذشته که در طول پنج ماه اخیر یک رکورد عجیب است.

 

زالی ادامه داد: در مورد مراجعان سرپایی نیز این میزان بین ۵ تا ۷ هزار نفر در روزهای گذشته در نوسان بوده است.

 

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران یادآور شد: به نظر می رسد با فعال شدن مطب ها و درمانگاه های عمومی در طول روزهای آینده ممکن است بازتوزیع مراجعان بخش سرپایی تغییر یابد که به معنای کاهش مراجعان سرپایی نخواهد بود بلکه الگوی مراجعه تغییر خواهد کرد.

 

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه کماکان گروه های مسن، گروه های پرخطر محسوب می شوند، در طول دو هفته اخیر ۴۳ درصد مراجعان بستری بیمارستانی ما و حدود ۷۰ درصد مرگ و میرها در افراد بالای ۶۰ سال اتفاق می افتد و در طول دو هفته آینده نیز این گروه، گروه پرخطر در حوزه مرگ و میر محسوب می شوند.

 

وی با اشاره به ازدحام های پایان اسفند، یادآور شد: ازدحام های چهارشنبه آخر سال، خریدهای هفته آخر اسفند و همچنین مسافرت ها یک فرصت سوزی برای کنترل بیماری محسوب می شود؛ در حالی که می توانستیم برعکس عمل کرده و در دو هفته اول فروردین ماه به افول این بیماری در کشور کمک کنیم.

 

وی با بیان اینکه دو هفته آتی یعنی هفته سوم و چهارم فروردین ماه نیز فرصتی حساس برای کنترل بیماری است، رعایت شیوه نامه های بهداشتی، خودداری از سفرهای غیر ضروری درون شهری و جلوگیری از دورهمی های خانوادگی را راهی موثر برای جلوگیری از گسترش بیشتر بیماری عنوان کرد.

 

زالی بااشاره به افزایش چشمگیر جواب های مثبت در تست های پی سی آر و تست های سریع استان تهران، گفت: این بدان معناست که ویروس به شدت در شهر فعال شده و هرگونه تردد غیر ضروری در شهر به معنای به استقبال مرگ رفتن تلقی می شود.

 

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: اگر در دو هفته آتی بتوانیم پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم ممکن است بتوانیم از مرگ و میر بیشتر جلوگیری کنیم اما در غیر این صورت با یک کاتاستروف [ فاجعه] در سطح استان تهران رو به رو خواهیم شد.

 

محدودیت‌های کرونایی در راه تهران/ زالی: تعطیلی کلیه مراسمات مراسم های آیینی و مذهبی و محدود کردن حضور کارکنان در ادارات استان اعمال خواهد شد

رئیس ستاد مبارزه با کرونای استان تهران گفت: تعطیلی کلیه مراسمات مذهبی، جشنواره‎ها، نمایشگاه‌ها و محدود کردن حضور کارکنان در ادارات استان تهران با توجه به افزایش چشمگیر بستری‌های کرونایی به زودی اعمال خواهد شد.

 

زالی در جمع خبرنگاران در این باره گفت: در مورد حضور کارکنان در بخش های اداری و همچنین در رابطه با محدودیت مشاغل که در شهرهای نارنجی شامل محدودیت مشاغل گروه 3 و 4 و در شهرهای قرمز شامل محدودیت در گروه های 2 و 3 و 4 است و بحث تقلیل و تعطیل کلیه مراسم های آیینی و مذهبی، جشنواره ها، برنامه های مختلف فرهنگی، هنری با توجه به تغییر رنگ شهر و استان تهران باید اعمال شود. بحث محدودیت در جمعیت های حاضر در مجموعه برنامه های اداری است که سقف شهرهای قرمز 15 نفر و سقف شهرهای نارنجی 20 نفر است.

 

وی خاطر نشان کرد: نگرانی ما در تهران، چیزی که بیش از هر زمان دیگری مورد توجه است بحث فشار بر حمل و نقل عمومی است و با توجه به سوش جهت یافته که از سرعت انتقال بالاتری برخوردار است کماکان توصیه ما به شهروندان عزیز این است که تا می توانند از حضور به خصوص در مناطق پر تراکم و پر ازدحام شهری اجتناب کنند و اگر فردی به هر دلیلی نیاز است که در یک محلی که ازدحام ممکن است شکل بگیرد، حضور داشته باشد، افراد پرخطر و دارای بیماری زمینه ای حتما از دو ماسک استفاده کنند.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------