رئیسی: افراد بالای ۳۰ سال تا پایان مهر واکسینه می شوند/ امکان ادامه دار بودن تعطیلات وجود ندارددکتر رئیسی،اخبار امروز،خبرهای پزشکی
رئیسی گفت: در کشور تا پایان مهرماه با واردات ۶۰ میلیون دز واکسن، واکسیناسیون افراد بالای ۳۰ سال انجام می‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، تمدید محدودیت‌های کرونایی و پیش بینی روز‌های پیش رو امشب ۳۰ مردادماه در برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا و چشمی مسئول کمیته پایش و نظارت طرح شهید سلیمانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه به جز گروه شغلی گروه یک همه مشاغل تعطیل بودند و این تعطیلی تا پایان امروز ادامه داشت و منع تردد همچنان تا ۵ شهریورماه ادامه خواهد داشت اظهار کرد: امروز در ستاد ملی مقابله با کرونا موضوعاتی مورد بررسی قرار گرفت.

 

او  با اشاره به اینکه اصناف در ایام کرونا تا الان به خوبی همکاری کردند و در این مسیر سنگ تمام گذاشتند و همکاری آن‌ها بسیار خوب بود افزود: مبنا بر این بود از ایام تعطیلات عاشورا و تاسوعا استفاده کنیم و تعطیلات سراسری اتفاق بیفتد که به خوبی انجام شد، بیش از ۸۰ درصد اصناف دستورالعمل‌ها را رعایت کردند.

 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه هفت گروه از مشاغل هستند که بیشترین عامل سرایت بیماری را دارند اظهار کرد: رستوران‌ها، کافه‌ها، باشگاه‌های ورزشی، استخر‌های سرپوشیده و نمایشگاه‌های تخصصی عمومی که در فضای سربسته هستند شامل این هفت گروه می‌شود.

 

رئیسی با اشاره به اینکه بر اساس دستورالعمل‌های سختگیرانه یکی از مبنا‌های که ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم می‌گیرد و می‌تواند اقدام کند این است که بر اساس واقعیت‌ها عمل کند ادامه داد: وقتی کسب و کار‌ها تعطیل می‌شود توانایی جبران خسارت و یا بخشی از خسارت اصناف واقعاً وجود ندارد.

 

امکان ادامه دار بودن تعطیلات وجود ندارد

وی با اشاره به اینکه امروز مصوبه اقتصادی داشتیم گفت: در مجموع امکان ادامه دار بودن تعطیلات وجود ندارد لذا حتما نیاز است تمهیدات دیگری اندیشیده شود، در رابطه با پاساژ‌ها و فضا‌های سربسته قرار شد خود اصناف همکاری داشته باشند لذا ما از تجمع و تهویه نامناسب می‌ترسیم، خریدار و فروشنده در پاساژ‌ها باید همه ماسک داشته باشند و در هر مغازه‌ای بیشتر از دو نفر حضور پیدا نکنند و در مدت زمان کمی حضور داشته باشند، پاساژگردی نباید صورت بگیرد بلکه باید برای خرید ضروریات اقدام کرد.

 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه ۷۰ درصد مردم می‌دانند که کرونا ممکن است باعث مرگ آن‌ها شود، اما علیرغم این موضوع به مسافرت می‌روند اظهار کرد: افرادی هستند که در پس کوچه‌ها از افراد محلی پرسیدند که در این روستا چه راهی وجود دارد که مثلاً با پلیس برخورد نکنند.

 

رئیسی با اشاره به اینکه در بحث کرونا اطلاع رسانی و آگاهی صورت گرفته است عنوان کرد: این اطلاع‌رسانی خوب بوده است، ولی آیا سطح آگاهی مردم در مورد کرونا پایین است، الان به اندازه کافی از رسانه‌ها و جا‌های مختلف اطلاع رسانی صورت می‌گیرد، اما حساسیت‌ها پایین آمده است و علیرغم اینکه مردم اطلاعات لازم را دارند، اما عمل نمی‌کنند.

 

وی با اشاره به اینکه حتماً نیاز است تا اقدامات در کنار هم قرار بگیرد افزود: واکسیناسیون خیلی خوب است، اما به این معنی نیست که شیوه نامه‌ها را رعایت نکنیم، رعایت شیوه نامه خوب است، اما به این معنی نیست که نخواهیم واکسن بزنیم، شاخص‌های بسیار مهمی داریم، کشور آمریکا را اگر نگاه کنیم ظرف یک ماه میزان مرگ از حدود ۱۱۰ نفر در ۲۴ ساعت گذشته به بیش از هزار نفر رسیده است.

 

واردات ۶۰ میلیون دز واکسن تا پایان مهرماه 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه سوش قالب در دنیا سوش دلتاست خاطرنشان کرد: کشور‌های اروپایی دوباره به رعایت شیوه‌نامه‌ها برگشته‌اند، در کشور تا پایان مهرماه با واردات ۶۰ میلیون دز واکسن، واکسیناسیون افراد بالای ۳۰ سال انجام می‌شود.

 

رئیسی با اشاره به اینکه با کشور روسیه قرارداد بسته ایم که قرارداد کمی نبود گفت: مقدار زیادی قرارداد با کشور چین بسته ایم، انصافاً بیشترین واکسن را کشور چین تاکنون به ما داده است و لذا نباید فراموش کنیم که در این شرایط چین به ما واکسن داد و در حال ارائه واکسن است، کشور‌هایی مانند آمریکا و کشور‌های سرمایه‌داری واکسن‌های تولیدی خودشان را ابتدا خودشان استفاده کردند.

 

وی با اشاره به اینکه یادمان باشد که برخی از کشور‌های همسایه در فاز کارآزمایی بالینی آن‌ها شرکت کردند گفت: استراتژی ما این نبود که بخواهیم در کارآزمایی بالینی کشور‌های دیگر شرکت کنیم، استراتژی کشور ما این بود که وارد فاز بالینی کشور‌های دیگر نشویم مگر اینکه تکنولوژی را به ما منتقل کنند، لذا اقدامات زیادی تاکنون انجام شده است، هزاران برگ سند وجود دارد که برای واکسن تا چه حد اقدام شده است.

 

تامین ۱۰ تا ۱۵ میلیون دز واکسن داخلی از مهرماه به بعد

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه ظرف دو سه هفته آینده تحول خوبی ایجاد خواهد شد افزود: در میزان تولید واکسن داخلی تحول خوبی ایجاد خواهد شد، میزان تولید واکسن بالا خواهد رفت، از مهر ماه به بعد ۱۰ تا ۱۵ میلیون دز هرماه واکسن داخلی خواهیم داشت که این میزان قابل توجه است.

 

رئیسی با اشاره به اینکه چهار جلسه معاون اول رئیس جمهور به صورت کاربردی برگزار کرد افزود: در آن جلسه هر کسی هر مشکلی که داشت مطرح کرد لذا بخش خصوصی وارد کار شده است تا اگر ادعایی است مشکلات آن‌ها مورد بررسی قرار بگیرد.

 

وی خاطرنشان کرد: در کنار این همه خبر‌هایی که وجود دارد، ولی واقعا این امید را به مردم می‌دهم که چشم‌انداز بسیار خوبی در پیش رو داریم، انشاالله بسیج، نیرو‌های مردمی و نیرو‌های مسلح به کمک شبکه بهداشت و درمان خواهند آمد، مشکلی به اسم تزریق واکسن نداریم، مشکل بر سر تامین واکسن بود که این مسئله هم در حال حل شدن است.

 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه اولویت اول دولت بحث کرونا و سلامت مردم است تصریح کرد: ما در ارتباط با تامین ارز برای واکسن هیچ مشکلی نداریم و در عمل هم واقعاً هیچ مشکلی وجود نداشت، ۴ جلسه‌ای که برای تامین ارز گذاشته شد و هماهنگی‌های لازم صورت گرفت.

 

وی عنوان کرد: عزیزان ما در بسیج خیلی منظم و پایدار هستند و لذا از وزارت امور خارجه، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و وزارت راه و شهرسازی در بحث تامین واکسن انتظار بیشتری داریم، لذا آن‌ها هم حداکثر تلاش خودشان را در این زمینه می‌کنند.

 

رئیسی با بیان اینکه مردم مطمئن باشند که بحث واکسن در روند بسیار خوبی قرار خواهد گرفت و واکسیناسیون انجام خواهد شد گفت: اینکه مردم در ارتباط با تاخیر واکسن نگرانی دارند این نگرانی کاملاً بجا و درست است، اما در خصوص تأمین واکسن دو، سه شبهه وجود دارد که نباید به آن‌ها توجه کرد.

 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه ما یک مرجعی در کشور به اسم سازمان غذا و دارو داریم که یکی از سازمان‌های رسمی کشور است بیان کرد: این سازمان واکسن را مورد تایید قرار می‌دهد این گونه نیست که هر واکسنی بخواهد وارد کشور شود.

 

وی با اشاره به بحث عوارض واکسن ادامه داد: هر واکسنی که تولید می‌شود حتماً عارضه دارد لذا هر واکسنی حتماً یک سری مزیت و یک سری معایبی دارد، اما در مقابل بحث بیماری کرونا که هزار و یک عارضه دارد نباید آن هزار و یک عارضه را رها کنیم و به یک مورد توجه کنیم.

 

کاهش میزان فوت افراد ۷۰ سال به بالا

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه یکسری از عوارض بسیار خفیف است مانند درد جای واکسن و تب اما یکسری از عوارض به قدری شدید است که منجر به بستری می‌شود این عوارض درصد بسیار پایینی دارد، عارضه شدید عارضه‌ای است که می‌تواند منجر به مرگ شود، اما این احتمال بسیار پایین است.

 

وی با اشاره به اینکه میزان فوت ۷۰ سال به بالا‌ها را اگر در سال جاری با سال گذشته مقایسه کنیم می‌بینیم که این میزان فوتی‌ها در سال جاری پایین آمده است گفت: هفتاد سال به بالا‌ها ممکن است در حالت عادی هم فوت کنند.

 

سرویس مدارس واکسینه خواهند شد

رئیسی با اشاره به تصمیم ستاد در رابطه با بازگشایی مدارس اظهار کرد: در این رابطه بحث‌های مختلف شد، لذا این موضوع بحث بسیار مهمی است، شاید می‌طلبد که یک جلسه فقط در مورد بازگشایی مدارس بخواهیم صحبت کنیم.

 

وی تصریح کرد: مقرر شد در خصوص بازگشایی مدارس دو تیم تشکیل شود، یک تیم وزارت بهداشت و دیگری وزارت آموزش و پرورش است تا شیوه نامه‌ها را درست تبیین و ابلاغ کنند، جلسه دیگری فردا در صدا و سیما برگزار خواهد شد که در رابطه با لزوم بازگشایی مدارس خواهد بود به طوری که به جزئیات می‌پردازیم تا اقناع افکار عمومی صورت بگیرد.

 

رئیسی با بیان اینکه به طور کلی تصمیم و رویکرد ستاد این است که مبنای بازگشایی مدارس به صورت حضوری باشد افزود: تا حصول شرایط از اول مهرماه مدارس به صورت مجازی بازگشایی خواهد شد.

 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه در کشور ۱۱۲ هزار مدرسه داریم از این تعداد ۶۲ هزار و ۵۰۰ مدرسه زیر ۱۰۰ نفر هستند، گفت: مبنایی برای شیوه نامه‌ها قائل شده‌ایم، هیچ کلاسی نباید بالاتر از ۱۵ نفر باشد، یک سری از دستورالعمل‌ها را اعمال خواهیم کرد، ۸۵ درصد معلمان سراسر کشور را واکسینه کرده‌ایم، این هفته دز اولی‌ها تمام خواهد شد و دز دوم ۴ هفته بعد انجام خواهد شد، کادر مدرسه هم جزو این میزان هستند.

 

وی ادامه داد: سرویس مدارس واکسینه خواهند شد و بر اساس صحبت‌های که قبلا داشتیم انشاالله تا پایان مهر ماه پدر و مادر‌ها هم نیز واکسینه می‌شوند و لذا فقط خود دانش آموزان می‌ماند، واکسن دانش‌آموزان جای بحث دارد، انتقال بیماری از دانش آموز به دانش‌آموز خیلی کمتر از انتقال بزرگسال است.

 

مسلم چشمی مسئول کمیته پایش و نظارت طرح شهید سلیمانی در ادامه برنامه با اشاره به اینکه بسیج شبکه مویرگی دارد که از مرکز، محلات، خانه‌ها و روستا‌ها این شبکه وجود دارد گفت: بسیجی در میان اقشار مختلف دانشجویی، کارگری، اصناف، فرهنگی و هنرمندان حضور دارد.

 

وی با اشاره به اینکه بسیج به صورت جهادی کار می‌کند و همیشه در کنار مردم است گفت: در قالب طرح شهید سلیمانی از همان ابتدا به دوستانمان در وزارت بهداشت کمک کردیم. ما فقط در حوزه بهداشت و درمان کار نکردیم بلکه در بحث تامین و توزیع ماسک و برنامه محافظتی مردم ورود پیدا کردیم و به تدریج طرح غربالگری مطرح شد.

 

چشمی با اشاره به اینکه قریب به ۴۰۰ هزار نفر نهاد مردمی به ما کمک کرده اند افزود: گام چهارم به خوبی انجام نشد به دلیل اینکه بخش‌هایی در اختیار ما نبود، ما الان در گام پنجم هستیم مجموعه وزارتخانه در گام پنجم در بحث واکسیناسیون از ما کمک خواستند تا واکسیناسیون عمومی صورت بگیرد و بعد قطع زنجیره بیماری مدنظر قرار گرفت.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی