سازمان جهانی بهداشت تایید کرد؛ کرونای جدید نگران کننده است/ سویه جدید دلتا، اومیکرون نامگذاری شدشناسایی کرونا جدید در آفریقای جنوبی،اخبار پزشکی،خبرهای پزشکی
اعلام خبر شناسایی سویه جدید ویروس کرونا در آفریقا از روز گذشته (پنج‌شنبه)، نگرانی‌های زیادی را موجب شده و یک متخصص بیماری‌های عفونی در انگلیس گفته است که این سویه، خطرناک‌ترین موردی است که تاکنون دیده‌ایم و این نگرانی وجود دارد که بتواند مصونیت ایجاد شده توسط واکسن‌ها را دور بزند.

به گزارش ایسنا، "جنی هریس"، مدیر اجرایی آژانس امنیت سلامت انگلیس می‌گوید: این مهم‌ترین سویه‌ای است که تا به امروز با آن مواجه شده‌ایم و تحقیقات فوری برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قابلیت انتقال، شدت و حساسیت به واکسن این سویه در حال انجام است.

 

به گفته هریس، در حال حاضر دانشمندان در حال بررسی این هستند که چه اقدامات بهداشت عمومی می‌تواند در کم کردن تاثیر این سویه جدید موثر باشد.

 

شب گذشته نیز "ساجد جاوید"، وزیر بهداشت انگلیس اعلام کرد که از امروز (جمعه) پرواز از شش کشور آفریقایی به این کشور به عنوان یک اقدام احتیاطی، موقتا متوقف خواهد شد.

 

هنوز هیچ مورد ابتلایی از این جهش تازه ویروس کرونا در انگلیس گزارش نشده اما نزدیک به ۵۹ مورد ابتلا به این ویروس در آفریقای جنوبی، لسوتو، اسواتینی، بوتسوانا، نامبیا و زیمبابوه در جنوب آفریقا گزارش شده است.

 

بنابر گزارش شبکه خبری بی بی سی، این سویه، جهش یافته‌ترین گونه‌ای است که تاکنون دیده شده و کاملا با سویه‌ای که ابتدا در ووهان چین پدیدار شده بود، تفاوت دارد.

 

به گفته مقامات بهداشتی انگلیس، سویه تازه ویروس کرونا، چند جهش مهم دارد که احتمالا دو برابر جهش‌های سویه دلتای این ویروس است و همین امر،‌ قابلیت انتقال آن را افزایش می‌دهد.

 

صبح امروز فعالیت بازارهای مالی در منطقه آسیا و اقیانوسیه در واکنش به سویه جدید کاهش یافته است.

 

***

 

جلسه اضطراری سازمان جهانی بهداشت در پی شناسایی سویه جدید کرونا

سازمان جهانی بهداشت (WHO) در پی شناسایی و گسترش سویه جدید کروناویروس در آفریقای جنوبی و بوتسوانا، امروز (جمعه) جلسه ای اضطراری تشکیل خواهد داد.

 

به گزارش ایسنا، پیش از این دانشمندان انگلیسی نسبت به ظهور سویه جدید کروناویروس با ۳۲ جهش در بوتسوانا هشدار داده بودند.

 

بر اساس گزارش ها، بسیاری از جهش های این سویه نشان دهنده قابلیت بالای انتقال و مقاومت آن در برابر واکسن های کرونا است.

 

به گزارش بیزینس استاندارد، تا به امروز ۲۲ تن تنها در آفریقای جنوبی به این سویه از کروناویروس مبتلا شده‌اند.

 

پژوهشگران آفریقای جنوبی می‌گویند سویه جدیدی از ویروس کرونا که به تازگی در این کشور شناسایی و موجب نگرانی شده است به دلیل جهش‌های زیاد، می‌تواند اثربخشی واکسن‌های موجود برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید۱۹ را با چالش مواجه کند.

 

گونه تازه شناسایی شده در آفریقای جنوبی فعلا با عنوان B.1.1.529 مشخص می‌شود اما بعید نیست سازمان جهانی بهداشت به زودی مانند سویه‌های بتا و دلتا یک نام یونانی برای آن انتخاب کند.

 

***

 

ورود سویه جدید کرونا به اروپا همزمان با هشدار سازمان جهانی بهداشت

وزیر بهداشت بلژیک از شناسایی نخستین مورد ابتلا به سویه جدید کرونا در این کشور خبر داد.

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از آر تی، منابع خبری در بلژیک از ثبت اولین مبتلا به سویه تازه کشف شده در آفریقای جنوبی خبر داده و «فرانک فاندنبروک» وزیر بهداشت بلژیک نیز با تأیید این خبر، از شهروندان این کشور خواست آرامش خود را حفظ کنند.

 

این در حالی است که «کریستین لیندمایر» سخنگوی سازمان جهانی بهداشت در یک کنفرانس مطبوعاتی در ژنو امروز (جمعه) نسبت به تسریع اعمال محدودیت‌های مسافرتی مرتبط با سویه جهش یافته «بی یک. یک. پانصدوبیست‌ونه» که اخیرا در آفریقای جنوبی کشف شده هشدار داده و در این خصوص اعلام کرد این سازمان از همه کشور‌ها می‌خواهد در هنگام اجرای محدودیت‌های سفری، رویکرد علمی مبتنی بر ریسک را در نظر بگیرند؛ زیرا در این مرحله وظیفه این سازمان است که به همه هشدار بدهد.

 

سخنگوی سازمان جهانی بهداشت در ادامه صحبت‌های خود از هفته‌ها تحقیق برای درک بهتر این سویه تازه کشف شده خبر داد تا مشخص شود چکونه گسترش خواهد یافت و چه واکنشی بر درمان و واکسیناسیون دارد.

 

در پی کشف یک سویه جهش یافته کرونا در آفریقای جنوبی به اسم «۱.۱.۵۲۹.B» کمیسیون اروپا با هماهنگی نزدیک با کشور‌های عضو، پیشنهاد کرد وضعیت اضطراری برای توقف سفر‌های هوایی از منطقه جنوب آفریقا به دلیل شناسایی سویه جدید ویروس کرونا فعال شود. این در حالی است که کشور‌های انگلیس، ایتالیا و آلمان پرواز‌های شش کشور آفریقایی، از جمله آفریقای جنوبی و بوتسوانا را به دلیل شیوع این گونه جدید ممنوع اعلام کردند.

 

***

 

مقامات بهداشتی استرالیا در حال بررسی سویه آفریقاییِ کرونا

مقامات بهداشتی استرالیا امروز (جمعه) اعلام کردند در حال بررسی‌های بیشتر روی سویه جدید ویروس کرونا هستند که به تازگی در آفریقای جنوبی شناسایی شده و در صورت لزوم، محدودیت هایی از جمله بستن مرزهای استرالیا به روی مسافران از این کشور آفریقایی را اعمال خواهند کرد.

 

به گزارش ایسنا به نقل "ساوت چاینا مورنینگ پست" - روزنامه انگلیسی‌زبان هنگ کنگی، محققان در آفریقای جنوبی ابراز نگرانی کرده اند که ممکن است این سویه کروناویروس به خاطر جهش های غیرمعمولی که دارد، مسری تر بوده و در مقابلِ ایمنی بدن در برابر کووید۱۹، مقاومت کند.

 

وزیر بهداشت استرالیا نیز اعلام کرد در صورتی که سازمان جهانی بهداشت (WHO) این سویه را به عنوان یک سویه جدید و اصلی کروناویروس طبقه بندی کند، اقدامات لازم را به جهت جلوگیری از شیوع این سویه در استرالیا انجام خواهند داد.

 

انگلیس نیز در پی شناسایی و گسترش این سویه جدید، از امروز (جمعه) به طور موقت محدودیت پروازهای رفت و برگشت از آفریقای جنوبی و برخی دیگر از کشورهای آفریقایی را اعمال کرده است.

 

به گفته سازمان جهانی بهداشت، چند هفته زمان لازم است تا کارشناسان به تاثیرات این سویه جدید و ویژگی های آن پی ببرند.

 

استرالیا تاکنون حدود ۲۰۵ هزار مورد ابتلا به کووید۱۹ و ۱۹۸۵ مورد مرگ ناشی از عوارض ابتلا به این بیماری را به ثبت رسانده است.

 

 ***

 

سازمان جهانی بهداشت سویه جدید دلتا را اومیکرون نامگذاری کرد

سازمان جهانی بهداشت جمعه شب حرف یونانی omicron (اومیکرون) را به نوع کرونا جدید شناسایی شده در آفریقای جنوبی اختصاص داد.

 

به گزارش ایرنا از شبکه سی ان بی سی، سازمان جهانی بهداشت زیر نظر سازمان ملل این سویه را که قبلاً به نام B.۱.۱.۵۲۹ نامیده می شد را به عنوان یک نوع نگران کننده شناسایی کرد.

 

کارشناسان بهداشت عمیقاً نگران قابل انتقال بودن نوع اومیکرون هستند زیرا دارای یک صورت فلکی غیرعادی از جهش ها بوده و مشخصات متفاوتی با سایر گونه‌های نگران کننده دارد.

 

"ماریا ون کرخوف" مسئول فنی سازمان جهانی بهداشت در مورد کرونا در ویدئویی که در توییتر منتشر شده است، گفت: اومیکرون B.۱.۱.۵۲۹ به‌ عنوان یک نوع نگرانی نام‌گذاری شده است زیرا دارای برخی ویژگی‌های نگران‌کننده است.

 

کرخوف در ادامه افزود: این نوع دارای تعداد زیادی جهش است و برخی از این جهش‌ها دارای برخی ویژگی‌های نگران کننده هستند.

 

براساس گزارش اخیر سازمان جهانی بهداشت، تعداد موارد مبتلایان اومیکرون به نظر می‌رسد تقریباً در تمام استان‌های آفریقای جنوبی در حال افزایش است زیرا شواهد اولیه حاکی از افزایش خطر ابتلا به عفونت مجدد با این نوع در مقایسه با سایر سویه ها است.

 

شناسایی نوع جدیدی از کرونا در آفریقای جنوبی همراه با افزایش هشدار از سوی مقام‌های بهداشتی، بازارهای جهانی را در روز جمعه دچار بحران کرد. قیمت نفت و بازار گردشگری و تفریحی در این خبر ضررهای سنگینی را متحمل شدند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------