سازمان جهانی بهداشت: استفاده از ماسک معمولی به مقابله با شیوع کرونا کمک می‌کنداخبار,اخبار امروز,اخبار جدید
یک کارشناس ارشد سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرد: با توجه به شرایطی که در حال حاضر بوجود آمده، استفاده از ماسک‌های معمولی و پارچه‌ای در سطح جوامع می‌تواند یک پاسخ کلی جامع به کنترل شیوع کروناویروس جدید باشد و به مقابله با آن کمک کند.

به گزارش ایسنا، مایکل رایان، مدیر اجرایی برنامه اورژانس بهداشتی WHO اعلام کرده که سازمان جهانی بهداشت از جوامعی که از ماسک به عنوان بخشی از یک استراتژی جامع برای کنترل بیماری کووید-۱۹ استفاده می‌کنند، حمایت خواهد کرد.

 

رایان با اشاره به اینکه شرایط موجود اهمیت استفاده از ماسک را نشان می‌دهد، بیان داشت که بحث مهم برای وضعیت بهداشتی کشورها در حال حاضر چگونگی استفاده از ماسک‌ها برای مقابله با شیوع کروناویروس است، چرا که این شیوه به یک مساله جهانی تبدیل شده که هر چیزی را به چالش می‌کشد.

 

به گفته این متخصص سازمان جهانی بهداشت، ممکن است در برخی شرایط خاص امکان رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی وجود نداشته باشد و هم‌چنین دسترسی به برخی خدمات برای رعایت قرنطینه در برخی از کشورها وجود نداشته باشد، از این رو در این شرایط استفاده همگانی از ماسک می‌تواند باعث کاهش سرعت شیوع این ویروس جدید شود.

 

با این حال، وی تأکید کرد که استفاده از ماسک باید در چارچوب راهبردی جامع برای کنترل بیماری در نظر گرفته شود و هم‌چنین باید از نظر انواع انتقال که در حال رخ دادن است، سنجیده شود.

 

به گفته رایان، ایده استفاده از ماسک‌ها به عنوان پوشش‌های تنفسی یا پوشش دهان برای پیشگیری، یک فرآیند مکانیکی است و به خودی خود ایده بدی نیست اما باید توجه داشت که این ایده نیاز و ضرورت شست‌وشوی دست‌ها، خانه‌نشینی و رعایت قرنطینه تا حد امکان و فاصله‌گذاری اجتماعی و حفظ فاصله فیزیکی با دیگران را منتفی نمی‌کند.

 

وی تصریح کرد اولین و مهم‌ترین نکته این است که فراموش نکنیم ماسک‌های جراحی و پزشکی برای کادر درمانی بوده و ما باید کادر درمانی در خط مقدم را برای استفاده از ماسک‌ها در اولویت قرار دهیم.

 

با توجه به این نکته سازمان جهانی بهداشت استفاده از ماسک‌های پزشکی را برای بیمارانی که در خانه بستری بوده و هم‌چنین افرادی که از بیماران کووید-۱۹ مراقبت می‌کنند، توصیه کرده است. به بیان دیگر افراد سالم در سطح جامعه نیز می‌توانند از ماسک‌های معمولی و پارچه‌ای استفاده کنند.

 

بنا بر گزارش خبرگزاری شینهوا، در حال حاضر سازمان جهانی بهداشت به دنبال هرگونه مدرکی است تا جایگزین روش استفاده همگانی از ماسک را برای مقابله جهانی با شیوع کروناویروس جدید بیابد.

 

تاکید دبیرکل سازمان جهانی بهداشت بر عدم شتابزدگی در لغو محدودیت‌ها

دبیرکل سازمان جهانی بهداشت هشدار داد: کشورهایی که برای بازگشت به حالت عادی و رفع محدودیت‌های اعمال شده به منظور مقابله و کنترل شیوع کروناویروس جدید، شتابزده عمل کنند با رکود اقتصادی "حتی شدیدتر و طولانی‌تر" و تداوم بیشتر شیوع کروناویروس مواجه خواهند شد.

 

به گزارش ایسنا، تدروس ادهانوم، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت با بیان این که همه ما از عواقب عمیق اجتماعی و اقتصادی همه‌گیری جهانی بیماری کووید-۱۹ آگاهیم، اعلام کرد: در نهایت بهترین راه برای پایان دادن به محدودیت‌ها و کاهش اثرات اقتصادی ناشی از آن به کشورها، حمله به این ویروس است.

 

شیوع کروناویروس در سراسر جهان تاکنون یک میلیون و ۱۳۳ هزار و ۴۵۵ مورد ابتلا و ۶۰ هزار و ۳۸۱ مورد مرگ و میر بر جای گذاشته است. این شیوع که کمی بیش از سه ماه پیش در چین پدیدار شد، با تعطیلیِ شهرها، اقتصاد را به سختی تحت فشار قرار داده و مردم بسیاری را در جهان از کار بیکار کرده است.

 

در اوایل هفته جاری، مقامات سازمان جهانی بهداشت (WHO) نسبت به شدت افزایش سریع و شیوع جهانی این همه‌گیری ابراز نگرانی کردند.

 

تدروس روز گذشته (جمعه) از کشورها خواست تا با گسترش برنامه‌های رفاه اجتماعی، مدیریت موانع مالی و اطمینان از اقدامات بهداشت عمومی با "بودجه کافی" به شهروندان خود کمک کنند.

 

دبیرکل سازمان جهانی بهداشت با بیان این که شیوع کروناویروس یک بحران بی‌سابقه است که نیاز به پاسخ بی‌سابقه‌ای دارد، گفت: در صورتی که افراد به دلیل عدم تمکن مالی مراقبت‌های بهداشتی خود را به تأخیر انداخته یا از آن جلوگیری کنند، علاوه بر آسیب فردی که می‌بینند،  کنترل همه‌گیری را دچار اختلال کرده و دیگر افراد جامعه را نیز در معرض خطر قرار می‌دهند.

 

روز دوشنبه هفته گذشته مقامات سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده بودند که اعمال قرنطینه و فاصله‌گذاری اجتماعی برای مهار شیوع کروناویروس جدید کافی نیست. با این حال با وجود تأثیری که بر اقتصاد و جامعه دارد، ضروری بوده و بدون اعمال این محدودیت‌ها، شمار قربانیان این بیماری افزایش زیادی خواهد داشت.

 

دکتر مایک رایان، مدیر اجرایی برنامه فوریت‌های پزشکی WHO نیز با تاکید بر جدی بودن این همه‌گیری اظهار داشت که این ویروس بسیار کشنده بوده و کشورهای زیادی درگیر آن شده‌اند که باید مقابله با آن را جدی بگیرند.

 

وی با بیان این که رهبران جهان باید سیستم‌های بهداشت عمومی خود را بهبود دهند، اعلام کرد که اگر کشورها خواهان اتمام چرخه پایان‌ناپذیر قرنطینه و تعطیلی‌های سراسری و تاثیرات اقتصادی آن‌ها هستند، باید با این ویروس مقابله حداکثری کرده و با آن زندگی کنند تا واکسن‌هایی که برای مقابله نهایی با این ویروس نیاز است، ساخته و آماده شوند.

 

بنا بر گزارش سی‌ان‌بی‌سی نیوز، مقامات سازمان جهانی بهداشت هم‌چنین اعلام کردند که کروناویروس مبارزه علیه سایر بیماری‌های عفونی مانند فلج اطفال را نیز دچار اختلال و مشکلاتی کرده است. در حالی که در سال‌های اخیر سازمان جهانی بهداشت فلج اطفال را به آستانه ریشه‌کنی رسانده بود، اکنون به‌کارگیری بیشتر کادر درمانی جهان برای مقابله در خط مقدم کروناویروس، در برخی موارد واکسیناسیون برای فلج اطفال را به طور موقت متوقف کرده است.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------