تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در انسان ممکن است منجر به مرگ شود کنگو ,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی
رئیس مرکز بهداشت سیب و سوران با بیان اینکه تب کریمه کنگو بیماری است که علاوه بر تب شدید می تواند باعث کبودی یا خونریزی شدید بینی در اثر بروز اختلالات انعقادی شود و بر همین اساس با عنوان تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (Crimean Congo haemorrhagic fever) از آن یاد می شود گفت: این بیماری در دام ممکن است فاقد علامت باشد ولی در انسان ممکن منجر به مرگ آن شود. 

ایوب کرد در گفت وگو با ایسنا درخصوص زمان ابتدایی شناسایی این بیماری در سطح جهان افزود: این بیماری برای اولین بار در منطقه کریمه کشف شد و پس از آن طبق بررسی کارشناسان مشخص شد منبع اصلی آن در منطقه کنگو است و امروزه آثار این بیماری در اغلب نقاط دنیا مشاهده می شود، عامل اصلی ابتلا به این بیماری، یک ویروس به شدت واگیردار است که اغلب توسط کنه منتقل می شود.

 

وی گفت: تب کریمه کنگو در واقع یک بیماری مشترک میان انسان و حیوان است و آثاری از ابتلا به تب کریمه کنگو در دام یا سگ مشاهده شده است که می تواند باعث انتقال سریع تر این بیماری به انسان در اثر تماس با گوشت آلوده یا حیوانات دیگر شود.

 

کرد در ادامه به برخی از راه های پیشگیری از این بیماری اشاره نمود و افزود: مردم باید توجه داشته باشند که ذبح حیوانات را در کشتارگاه انجام دهند و از گوشت مورد تأیید سازمان دامپزشکی استفاده نمایند. توصیه میشود به مدت 24 ساعت لاشه گوسفند پس از ذبح در یخچال نگهداری شده و سپس با پوشیدن دستکش آن را قطعه قطعه کرده و مورد مصرف قرار گیرد.

 

وی همچنین ادامه داد: هنگام تماس با دام یا فرآورده های آن مانند گوشت خون و ترشحات، پوست، جگر ، دل، قلوه ، کله پاچه از وسایل حفاظت فردی مانند دستکش، لباس کار و چکمه استفاده شود و  درصورت مشاهده کنه بر روی بدن دام و یا انسان از از جدا کردن مستقیم کنه با دست خودداری نماییم

 

کرد بیان داشت: خریدگوشت از قصابی های مجاز دارای شرایط بهداشتی و مهمور به مهر دامپزشکی باید صورت پذیرد و همچنین از مصرف جگر و گوشت دام بصورت خام یا نیم پز پرهیز نماییم

 

به گفته رئیس مرکز بهداشت سیب و سوران علائم اولیه این بیماری در فرد شامل سردرد، سرگیجه، تب شدید، درد مفاصل،  اسهال، استفراغ، گلو درد، وجود لکه‌های قرمز رنگ در گلو یا سقف دهان می باشد  و لازم است در صورت مشاهده چنین علائمی سریعا فرد به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نماید.

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------