تولید سلول‌های بنیادی نخاعی طبیعی از سلول‌های بنیادی اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,سلول‌های بنیادی
 ....... طبق تحقیقات تازه‌ای، محققان از سلول‌های بنیادی پرتوان انسانی در بازه زمانی سه تا پنج ساله می‌توانند سلول‌های بنیادی نخاعی طبیعی تولید کنند.

 به گزارش فارس، در سال‌های اخیر، بررسی‌های زیادی بر روی قابلیت استفاده از سلول‌های بنیادی ناشی از سلول‌های بنیادی خونی (HPSCs)برای به وجود آوردن سلول‌های نخاعی جدید جهت ترمیم نخاع آسیب‌دیده و یا دارای اختلال انجام شده است. در این راستا پیشرفت‌های قابل‌اعتماد اما محدود و آهسته‌ای حاصل‌شده است.

 

مارک توزسینسکی مدیر موسسه‌ی نوروساینس و همکارانش در مقاله‌ای رده‌ سلولی‌ای را معرفی کرده‌اند که به  نظر می‌رسد به‌طور قابل‌ملاحظه  ای منجر به پیشرفت این حوزه از علم می‌شود.

 

این محققان پس از پیوند NSC  های ناشی از پیوند  hPSCهای پرورش‌یافته، به نخاع آسیب‌دیده‌ی خرگوش، دریافتند که پیوند  هایی که غنی از نورون‌های تحریک‌شده بودند، در فواصل طولانی‌مدت تعداد اکسون ها را افزایش داده، ساختارهای هدف آن‌ها را دارای سلول‌های عصبی (نورون) کرده و بازسازی قشر نخاعی را شدیداً فعال می‌کند.

 

کامومورا گفت: ما منبعی قابل‌اندازه‌گیری از NSC های نخاع انسان را شناسایی کردیم که شامل تمامی انواع سلول‌های اجدادی نورون‌های نخاعی هستند. در پیوندها، این سلول‌ها می‌توانند در سراسر نخاع (پشتی وشکمی) یافت شوند.

 

آن‌ها منجر به ترمیم ضایعه‌ها ی نخاعی  از جمله اکسون های قشر نخاعی شدند که به شدت درسیستم حرکتی انسان دارای اهمیت بوده و در خرگوش منجر به بازگشت عملکرد نخاعی می‌شود.

 

توزسینسکی بیان کرد: اگرچه نیاز به انجام کارهای زیادی در این مورد است اما این سلول‌های تازه تولیدشده منبعی سلولی برای پیشرفت درمان‌های کلینیکی آزمایشی انسانی در یک بازه‌ی زمانی سه تا پنج ساله فراهم می‌کند.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------