اخبار پزشکی


اخبار,اخبار پزشکی,وارفارین

وارفارین را چه موقع از شبانه‌روز مصرف کنیم؟

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که زمان مصرف داروی وارفارین بر اثربخشی آن تاثیری ندارد. به گزارش ایسنا، در حالی که مدت‌هاست…


استرس های بلندمدت احتمال بروز سکته قلبی را افزایش می دهد اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی, سکته قلبی
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به نقش استرس در بروز سکته قلبی در بیماران قلبی - عروقی اشاره کرد و گفت:مطالعات نشان می دهد استرس های بلندمدت تقریبا 20 درصد احتمال سکته قلبی در افرادی که زمینه بیماری قلبی دارند را افزایش می دهد. 

به گزارش ایرنا، این مطالعه علمی با عنوان بررسی اثرات استرس های حاد زندگی در حمله های قلبی در شهر اصفهان انجام شده است.در این مطالعه اثرات استرس ها در حدود 250 بیمار قلبی برای مدت یکسال پیگیری شد و تمامی وقایع حاد زندگی (48 ساعت قبل از حمله قلبی) و استرس های مزمن زندگی (یکسال قبل از حمله قلبی) ثبت و مورد بررسی قرار گرفت.

 

دکتر حمید رضا روح افزا روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: این مطالعه نشان داد که استرس های مزمن زندگی نقش بسزایی در بروز سکته قلبی دارند.

وی افزود: هرچند در عمل شاهد بروز سکته های قلبی در زمان استرس های حاد، مانند درگیری های خانوادگی، شنیدن اخبار بد و حتی هیجان بازی فوتبال هستیم اما این مطالعه نشان داده که احتمال بیشتر این حملات در بستر زندگی های پر استرس و پر تنش مانند مشکلات اقتصادی، اجتماعی، فشارهای شغلی، اتفاق می افتد.

 

روح افزا اظهار داشت: به غیر از استرس ، عوامل منفی روانشناختی دیگر مانند اضطراب، افسردگی، عصبانیت، پرخاشگری و بدبینی هم می توانند فرد مبتلا به بیماری قلبی را به سمت سکته قلبی سوق دهند.

 

این روانپزشک به نقش عوامل مثبت روانشناختی کاهش دهنده سکته قلبی در این بیماران اشاره کرد و گفت: عواملی مانند خوشبینی، امید به زندگی،داشتن حمایت های اجتماعی و استفاده از روش های صحیح مقابله با استرس در کاهش سکته قلبی در این افراد بسیار نقش دارند.

 

وی افزود: داشتن حمایت اجتماعی سبب کاهش 3 برابری بروز حملات حاد قلبی شده و استفاده هر چه بیشتر از روش های صحیح مقابله با استرس مثل گرفتن مشاوره از متخصصین و افراد با تجربه، کنترل وضعیت و روش های آرام سازی تا حدود 4 برابر کاهش 

 

روح افزا ادامه داد: دوری از استرس های و به کار بردن روش های صحیح مقابله با استرس ها سبب کاهش بروز بسیاری از بیماری ها خواهد شد چرا که استرس در ایجاد ، تشدید یا تاخیر در درمان 85 درصد بیماری ها دخالت دارد و متولیان امر باید با اقدامات لازم مقدار استرس را در جامعه کاهش دهند تا شاهد کاهش بار بیماری ها باشیم.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------