اخبار پزشکی


اخبار,اخبار پزشکی,آلودگی هوا

این یک هشدار جدی است: در هوای آلوده از منزل بیرون نروید

یک عضو هیئت علمی گروه داخلی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به شهروندان و به خصوص افرادی که در معرض خطر هستند، افرادی که سابقه…


افزایش کارایی جذب امگا 3 با روش نانو کپسوله کردن اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی, امگا 3
برای افزایش میزان جذب نوعی اسید چرب امگا 3 در بدن، محققانی از هنگ‌کنگ روش نانوکپسوله کردن را به کار گرفتند و در نهایت دریافتند که استفاده از ساختارهای هسته‌ای پوسته‌ای موجب محافظت از این ماده در بدن شده و جذب آن را افزایش می‌دهد. 

به گزارش ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، «دوکاسا هگزائنویک اسید» (DHA) یک نوع اسید چرب امگا 3 است که به‌صورت طبیعی در شیر مادر و روغن ماهی وجود دارد. این ماده اثرمهمی درتوسعه مغز داشته و باید از طریق رژیم غذایی به بدن برسد. برخی افراد به دلیل جذب کم این ماده در دوران کودکی یا جنینی در معرض برخی بیماری‌ها هستند. بنابراین به مادران توصیه می‌شود که این ماده را به‌صورت مکمل غذایی دریافت کنند.

 

محققان دانشگاه پلی‌تکنیک هنگ‌کنگ روش نانوکپسوله کردن جدیدی ارائه کردند که می‌توان با استفاده از آن جذب این ماده را در بدن مادر و جنین بهینه‌سازی کرد.

 

  بیشتر بخوانید: خواص امگا 3 

 

در این روش محققان از فناوری نانوکپسوله کردن برای محافظت از DHA از گزند اکسید شدن استفاده کردند.،پژوهشگران از پروتئین گیاهی موسوم به زئین برای کپسوله کردن استفاده کردند؛ پروتئینی که نقش غشاء را برای DHA ایفا می‌کند. با بهره‌گیری از نانوکپسوله‌کردن و ساختار هسته‌ای پوسته‌ای آن، DHA در روده می‌تواند محافظت شود و بیشترین جذب را داشته باشد.

 

وانگ یی ازمحققان این پروژه بیان کرد:تیم ما با نوآوری، فناوری نانوکپسوله‌کردن را به ‌منظور محافظت از DHA در شرایط مستعد اکسیداسیون داخل بدن، ارائه کردند که می‌تواند کارایی و جذب DHA را افزایش دهد، یافته‌های ما نشان می‌دهد که این فناوری را می‌توان برای عبور از سد خونی مغز نیز به کار برد. بنابراین معتقدیم که این فناوری را می‌توان برای افزایش کارایی رهایش در مغز بیماران مبتلا به آلزایمر استفاده کرد.

 

برای تست اثربخشی نانوکپسوله‌کردن DHA، محققان این پروژه آزمایش‌هایی را روی موش‌ مادرو فرزندان موش انجام دادند. نتایج نشان داد که 6 موشی که DHA را به‌صورت نانوکپسوله دریافت کرده بودند نسبت به موش‌هایی که DHA را به‌صورت عادی استفاده کرده بودند، سطح بالاتری از DHA در بدن آنها جذب شد، به طوری که غلظت DHA در مغز موش‌هایی که با فرمولاسیون نانویی تغذیه شدند بالاتر از نمونه کنترل بود.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------