اخبار پزشکی


اخبار,اخبار پزشکی,شیر

برای مقابله با پیری، شیر کم چرب بخورید

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد: نوشیدن شیر کم چرب فرایند پیری و فرسودگی را کند می‌کند. به گزارش ایسنا، در این بررسی آمده است:…


زنان بیشتر دچار سرماخوردگی روانی می‌شوند اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی, سرماخوردگی روانی
‌مدیر گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان، افسردگی را شایع‌ترین بیماری در بین زنان دانست. 

‌حمید رنجبران در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در سده اخیر همراه با مدرنیته شدن، بیماری افسردگی رشد قابل توجهی در بین زنان پیدا کرده است، افزود: از افسردگی در علم روانشناسی به اصطلاح سرماخوردگی روانی یاد می‌شود چرا که براساس شیوع، موقتی و فصلی بودن آن شباهت زیادی با بیماری سرماخوردگی دارد.

 

وی با اشاره به اینکه افسردگی در تمام دنیا بین زنان شیوع بیشتری دارد، گفت: براساس انجام یک پیمایش ملی بین سنین ۱۵ تا ۶۲ در سال ۹۰، ۲۳.۶ درصد از جمعیت ایران دچار اختلالات روانی متعددی از جمله افسردگی بودند که ۱۲ درصد از این عدد را بیماری افسردگی شامل می‌شد، این درحالیست که در این پیمایش ۱۶ درصد از زنان ایرانی با این بیماری دست‌وپنجه نرم می‌کردند، به عبارتی دیگر از هر ۱۰۰ هزار نفر زن ایرانی، ۵ هزار و ۳۷ نفر درگیر اختلال روانی از نوع افسردگی هستند.

 

مدیر گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان با بیان اینکه ساختار فیزیولوژی زنان همانند تغییرات هورمونی در دوران بارداری، عادت ماهیانه و یائسگی از جمله دلایل مهم شیوع افسردگی در بین آنان است، عنوان کرد: تمامی این موارد ذکر شده باعث می‌شود تا زنان بیش از مردان در معرض افسردگی قرار گیرند از این رو دستگاه‌های مرتبط با بهداشت و سلامت باید نسبت به این موضوع آگاه بوده و برنامه‌ریزی‌های اثرگذاری برای پیشگیری از بروز افسردگی در بین بانوان در نظر بگیرند.

 

وی کاهش اشتها، احساس گناه، ضعف، ترس، اضطراب شدید، عصبی بودن، پرخاشگری و گریه‌های بی‌دلیل را از جمله نشانه‌های مهم بروز افسردگی در بین زنان برشمرد و بیان کرد: در این شرایط بانوان دچار نوسانات خلقی و عاطفی شده و گاهاً به دنبال افکار خطرناکی همانند خودکشی می‌روند.

  

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------