اخبار پزشکی


اخبار,اخبار پزشکی,سزارین

سزارین مناسبتی پیگرد قانونی دارد

رئیس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت گفت: درصورت بروز عارضه بر اثر سزاین انتخابی و مناسبتی با متخلفان برخورد قضایی می شود.…


تولید داروی ژن‌درمانی با ترکیب پلاسمید DNA و نانوحامل لیپیدی اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,داروی ژن‌درمانی
یکی از شرکت‌های فعال در حوزه ژن‌ درمانی اعلام کرد همکارانشان موفق به تکمیل فرآیند ساخت نانودارویی به نام TUSC۲ شده اند، دارویی که برای سرکوب کردن تومور طراحی شده و در آن از پلاسمید DNA استفاده شده است. 

به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، جنپرکس (Genprex) یکی از شرکت‌های فعال در حوزه ژن‌درمانی است، این شرکت اعلام کرد که شرکت آلدورن (Aldevron) که همکار شرکت جنپرکس است، موفق به تکمیل فرآیند ساخت نانودارویی به نام TUSC۲ شده، دارویی که برای سرکوب کردن تومور طراحی شده و در آن از پلاسمید DNA استفاده شده است.

 

ساخت این دارو که در سپتامبر ۲۰۱۸ اعلام رسمی شده بود، با توافق میان دو شرکت جنپرکس و آلدرون انجام شده است.

 

محصول اولیه شرکت جنپرکس موسوم به Oncoprex از پلاسمیدهای TUSC۲ تولیدی شرکت آلدورن استفاده شده است،این پلاسمیدها درون نانو ‌حامل‌هایی  از جنس لیپید قرار داده شده که روی آن بار الکتریکی مثبت وجود دارد.

 

به صورت رایج، مراحل تولید این دارو شامل ترکیب پلاسمید DNA با نانوحامل لیپیدی Oncoprex است که در شرکت جنپرکس انجام می‌شود، اما این شرکت در حال کار برای انتقال این فناوری پتنت شده به دیگر تولیدکنندگان همکار خود است.

 

جولین فام از مدیران شرکت چنپرکس گفت: هر تولید پلاسمید DNA برای ما اهمیت زیادی دارد چرا که هم نشان از پیشرفت در بخش تولید انبوه دارد و هم ما را یک گام دیگر به بازار مصرف این فناوری نزدیک می‌کند، تولید مواد زیستی به‌ ویژه نانوذرات لیپیدی برای رهایش ژن، فرآیند بسیار پیچیده‌ای است، اما ما با همکاری شرکت آلدرون اقدام به این کار کردیم.

 

سازمان غذا و داروی آمریکا اولویت بالایی برای روش‌های ژن‌ درمانی قرار داده است به طوری که یکی از مسئولان این سازمان در سال ۲۰۱۸ گفته بود که سازمان غذا و داروی آمریکا تقریبا ۸۰ درصد از تمرکز خود را روی موضوع ژن‌درمانی قرار داده است.

 

در سال ۲۰۱۹ نیز این سازمان اعلام کرد که در حال انطباق با موج جدید برنامه‌های دارویی مبتنی بر ژن‌ درمانی است و موضع خود را نسبت به سال‌های گذشته درباره توسعه این نوع داروها تغییر داده است، این تغییر موضوع نشان می‌دهد که شرکت‌های فعال در حوزه ژن‌درمانی باید کارایی درمانی داروهای خود را به اثبات رسانده و بتوانند این محصولات را در مقیاس بالا تولید کنند.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------