سرطان دهانه رحم در عرض یک قرن ریشه‌کن می‌شود اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,سرطان
نتایج دو مطالعه علمی نشان می‌دهند که سرطان دهانه رحم می‌تواند در عرض ۲۰ سال در کانادا و در عرض یک قرن در سراسر جهان ریشه‌کن شود.

به گزارش  ایرنا به نقل ازپایگاه اینترنتی دانشگاه مونترال، نتایج دو مطالعه جدید که به تازگی در مجلات علمی پزشکی منتشر شده است، نشان‌ می‌دهند که آمار مبتلایان به سرطان دهانه رحم در جهان کاهش یافته است و پژوهشگران پیش‌بینی می‌کنند که این سرطان به‌ زودی و به طور کامل ریشه‌کن می‌شود.

 

مطالعات جدید پژوهشگران نشان می‌دهد، سرطان دهانه رحم که می‌توانست در طول قرن کنونی یک خطر جدی برای سلامت عمومی باشد، در حال ریشه‌کنی بوده و مشروط بر اینکه زنان واکسیناسیون دقیق، غربال‌گری و درمان اچ.پی.وی دریافت کنند، این بیماری تا پایان قرن حاضر به تاریخ خواهد پیوست. پژوهشگران حتی در مورد آمریکای شمالی خوش‌بین‌تر هستند و اظهار داشتند که این بیماری می‌تواند تقریباً به‌طور کامل تا سال ۲۰۴۰ در این منطقه جهان از بین برود.

 

تجزیه‌ و تحلیل و بررسی‌های محققان نشان می‌دهد که تنها از طریق انجام واکسیناسیون، موارد ابتلا به سرطان دهانه رحم در ۷۸ کشور به میزان ۸۹ درصد کاهش پیدا کرده و به این ترتیب از بروز ۶۰ میلیون مورد سرطان جلوگیری می‌شود.

 

نتایج این پژوهش که در مجله لنست Lancet منتشر شده، به سرپرستی پرفسور مارک بریسون از دانشکده پزشکی دانشگاه لاوال و مرکز تحقیقات Laval CHU de Quebec-Universite Laval و با همکاری یک کنسرسیوم بین‌المللی از محققان انجام‌ شده است.

 

در این مطالعه، جزئیات واکسیناسیون ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و اهداف غربال‌گری دهانه رحم تعریف‌شده در پیش‌نویس استراتژی سازمان بهداشت جهانی برای از بین بردن سرطان دهانه رحم استفاده‌ شده است. در این طرح عنوان‌ شده که ۹۰ درصد از دختران باید تا سال ۲۰۳۰ علیه ویروس پاپیلومای انسانی واکسینه شوند. این طرح همچنین از ۷۰ درصد خانم‌ها می‌خواهد یک یا دو بار در طول زندگی خود ازنظر خطر سرطان دهانه رحم معاینه شوند و برای ۹۰ درصد از زنان مبتلا به ضایعات پیش‌سرطانی یا سرطان دهانه رحم برای دریافت درمان مناسب برنامه‌ریزی‌ شده است.

 

بر اساس پیش‌بینی‌ها با افزودن دو آزمایش غربال‌گری و درمان ضایعات دهانه رحم، موارد سرطان دهانه رحم طی چند سال آینده به میزان ۹۷ درصد کاهش می‌یابد و ۷۲ میلیون مورد سرطان دهانه رحم طی یک قرن آینده درمان خواهد شد. علاوه بر این، با مقیاس درمان مناسب سرطان، از ۶۲ میلیون مرگ‌ومیر ناشی از سرطان دهانه رحم در سطح جهانی جلوگیری می‌شود.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------