X

کاشفان ویروس هپاتیت سی برنده نوبل پزشکی شدندماراتن اهدای جوایز نوبل ۲۰۲۰ امروز دوشنبه با معرفی برندگان نوبل پزشکی آغاز شد و جایزه این بخش به سه پزشک آمریکایی کاشف ویروس هپاتیت سی رسید. 

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ای‌پی، هاروی جی. التر، مایکل هاوتن و چارلز ام. رایس سه پزشکی هستند که جایزه نوبل پزشکی ۲۰۲۰ را از آن خود کردند. بنیاد نوبل این جایزه را به پاس تلاش‌های این سه پزشک برای کشف ویروس هپاتیت سی به آنها اهدا کرد.

 

 اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,ویروس هپاتیت
 
دستاورد برندگان نوبل پزشکی ۲۰۲۰ دقیقا چه بوده است؟
جایزه نوبل پزشکی امسال، به "هاروی جی آلتر" ، مایکل هوتون" و "چارلز رایس" برای کشف ویروس هپاتیت سی اهدا شد.
 
 اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,ویروس هپاتیت
به گزارش ایسنا، هپاتیت سی (Hepatitis C) نوعی عفونت است که عمدتاً کبد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. ویروس هپاتیت سی(HCV) علت این بیماری است هپاتیت سی اغلب هیچ علائمی ندارد، اما عفونت مزمن موجب زخم شدن کبد می‌شود و پس از چند سال به سیروز کبد می‌انجامد. در بعضی موارد، افراد مبتلا به سیروز کبد همچنین دارای نارسایی کبد، سرطان کبد، یا عروق بسیار متورم مری و معده می‌باشند که این مورد آخر می‌تواند به خون‌ریزی تا حد مرگ منجر شود. این دانشمندان نقش تعیین کننده‌ای در مبارزه علیه هپاتیت، یکی از مشکلات مهم جسمی که باعث سیروز یا سرطان کبدی در مردم سراسر جهان می‌شود، داشته‌اند.
 
بنیاد نوبل در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: برای اولین بار در تاریخ، ویروس هپاتیت C اکنون قابل درمان است. برندگان نوبل پزشکی امسال با کشف خود توانستند دلیل این ابتلا به هپاتیت C مزمن را نشان دهند که این امر توسعه آزمایش خون و داروهای جدیدی را که می‌تواند جان میلیونها نفر را نجات دهد، ممکن می‌کند.
 
 اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,ویروس هپاتیت
هاروی آلتر از برندگان نوبل پزشکی امسال پس از شنیدن جایزه نوبل گفت: دیدن اینکه بسیاری از مردم درمان می‌شوند حیرت‌آور است.
 
چارلز ام. رایس یکی از برندگان نوبل پزشکی امسال شواهد نهایی را ارائه داد که نشان می‌دهد ویروس هپاتیت C به تنهایی می‌تواند باعث هپاتیت شود.
 
 اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,ویروس هپاتیت
مطالعات روشمند هپاتیت مرتبط با انتقال خون توسط هاروی آلتر یکی از برندگان نوبل پزشکی ۲۰۲۰ نشان داد که یک ویروس ناشناخته یکی از علل شایع هپاتیت مزمن است.
 
مایکل هوتون یکی از برندگان نوبل پزشکی ۲۰۲۰ نیز از یک استراتژی آزمایش نشده برای جداسازی ژنوم ویروس جدیدی که ویروس هپاتیت C نام داشت استفاده کرد.
 
مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------