X

آیا اکسیژن تراپی برای بیمار کرونایی در خانه هم مقدور است؟ اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,اکسیژن تراپی
درگیری ریوی در بیماران مبتلا به کرونا سبب کاهش سطح اکسیژن خون می‌شود. حدود ۲۰ درصد از بیماران دچار درگیری ریوی شدید می‌شوند که این موضوع می‌تواند خود را به صورت تنگی نفس، گاهی سرفه و کاهش سطح اکسیژن خون نشان دهد و ممکن است بیمار به دستگاه اکسیژن نیاز داشته باشد.

درگیری ریوی از روز ششم و هفتم ابتلا به کرونا آغاز می‌شود و تا روز دهم و یازدهم ادامه پیدا می کند که توصیه می شود بیماران پس از تشخیص ابتلا، اقدام به اندازه گیری سطح اکسیژن خود کنند و اگر سطح اکسیژن زیر ۹۳ درصد بود باید بستری شوند.

 

اکسیژن درمانی خانگی به تدریج در میان بیماران کووید-۱۹ با علایم خفیف به عنوان راهی برای ممانعت از بستری در بیمارستان و کاهش هزینه های درمان محسوب می شود. سازمان غذا و دارو هشدار می دهد که اکسیژن درمانی در خانه اگر با نظارت پزشک و رعایت نکات ایمنی نباشد، ضرر آن بیشتر از سودش است.

 

نظارت بر اکسیژن تراپی در خانه با دستگاه پالس اکسی متر ایده خوبی است زیرا این دستگاه می تواند به بیمار در مورد بروز مشکلات  هشدار دهد. هنگامی که میزان اشباع اکسیژن به زیر ۹۳ کاهش یابد، ممکن است نیاز به مراقبت پزشکی باشد.

 

غلیظ کننده های اکسیژن، دستگاه های پزشکی هستند که می توانند نیتروژن را از هوای اتاق فیلتر کرده و مقدار اکسیژن بیشتری را به بیماران ارایه دهند.

 

در بسیاری از افراد که از بیماری های مزمن رنج می برند و نیاز به اکسیژن درمانی در خانه دارند، چنین وسایلی می تواند به بهبود تنفس آنها کمک کند. با این حال، بیماران مبتلا به کووید ۱۹ که در خانه به اکسیژن تراپی نیاز دارند باید از این دستگاه ها با تجویز پزشک معالج استفاده کنند.

 

بر اساس گزارش روز سه شنبه دانشگاه علوم پزشکی تهران، هرگز نباید برای بیماران مبتلا به کرونا از دستگاه اکسیژن در خانه استفاده کرد مگر این که توسط پزشک معالج تجویز شده باشد. استفاده از دستگاه اکسیژن بدون صحبت با پزشک ممکن است منجر به مشکلات جدی سلامتی مانند مسمومیت ناشی از دریافت اکسیژن بیش از حد شود.

 

در صورت لزوم استفاده از اکسیژن تراپی در خانه برای بیماران مبتلا به کووید ۱۹ باید این کار به شیوه ای ایمن و طبق تجویز و تحت نظارت مستقیم پزشک انجام شود و راه اندازی آن نیز باید توسط یکی از ارائه دهندگان خدمات بهداشتی انجام شود. هنگام استفاده از دستگاه باید نکات ایمنی لازم را جهت پیشگیری از آسیب به بیمار و خطرات احتمالی دستگاه رعایت کرد.

 

به گزارش ایرنا، مجموع مبتلایان به کرونا در کشور تا امروز به یک میلیون و ۲۴۹ هزار و ۵۰۷ نفر رسید و  از تعداد بیماران بستری در بیمارستان‌های کشور تاکنون یک میلیون و ۲۰ هزار و ۷۳۳ نفر بهبود یافته و از بیمارستان ترخیص شده‌اند. براساس آخرین آمار وزارت بهداشت تاکنون ۵۵ هزار و ۶۵۰ نفر در کشور بر اثر بیماری کرونا جان باخته‌اند.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
   وب گردی