جهانپور: با وجود تولید واکسن داخلی کرونا، واکسن‌های وارداتی حذف نمی‌شود؛ ممنوعیتی در این زمینه نداریم جهانپور,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی
سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: واکسن‌های وارداتی علیه ویروس کرونا با توجه به تولید واکسن‌های برکت، فخرا، پاستور و غیره، حذف نمی‌شود و ممنوعیتی در این زمینه نداریم. 

به گزارش ایرنا؛ کیانوش جهانپور روز شنبه در حاشیه مراسم رونمایی از مستند شنا با دستهای بسته و عکس مدافعان سلامت در جمع خبرنگاران افزود: در حال حاضر در پی توافق با خارجی ها خرید و پیش خرید واکسن داریم و با تولید واکسن های ایرانی نیز سرعت واکسیناسیون عمومی علیه کرونا افزایش می یابد.

 

وی اظهار داشت: اکنون در فاز ۱ واکسن برکت بی خطری و در فاز ۲ ایمنی زایی بررسی شده و در مرحله اول تزریق این واکسن به داوطلبان انجام و مرحله دوم نیز آغاز شده و با توجه به اینکه در شرایط بحران هستیم مانند کشورهای دیگر بعد از اطمینان از ایمنی زایی، منتظر نتایج فاز ۳ نمانده و تزریق واکسن را داوطلبانه آغاز کردیم.

 

جهانپور با بیان اینکه باید روزانه ۱۵۰ ایرانی واکسن دریافت کنند، ادامه داد: همه گزارش ها در مورد واکسن برکت مطلوب بوده و چند صد هزار دز تولید شده و با توجه به نظر کمیته های مشورتی که عنصر مصلحت هستند و مراجع مربوطه واکسیناسیون عمومی را آغاز خواهیم کرد.

 

وی سازمان غذا و دارو را تنها مرجع ملی در مورد واکسن دانست و تصریح کرد: در مورد واکسن پاستور و کوبا که پاستورکووک نام دارد، یک گام جلوتر رفته و بعد از انجام کارهای آزمایشی و بالینی فاز ۱ و ۲، کشور کوبا فاز ۳ را شروع کرده و ده ها هزار نفر واکسینه شده اند و در کشور نیز این واکسن روی ۲۴ هزار نفر تزریق شده و مرحله فاز ۳ نیز انجام شده و گزارشها قابل قبول بوده است.

 

به گفته جهانپور، در مورد واکسن های برکت و پاستورکووک تولید انبوه شده و تا صدور مجوز اضطراری عرضه و توزیع نخواهیم داشت و روی افراد داوطلب تزریق می شود.

 

وی در مورد وضعیت واکسن فخرا افزود: این واکسن نیز فازهای ۱ و ۲ را با موفقیت گذرانده و به افراد داوطلب تزریق شده و مانند واکسن رازی فعلا فاصله زمانی برای واکسیناسیون آن وجود دارد.

 

جهانپور با اشاره به اینکه ۱۲۰ میلیون دز واکسن نیاز داریم، اظهار داشت: واردات واکسن همچنان ادامه دارد و با توجه به تولید انبوه واکسن های ایرانی، از لحاظ فنی مهم است که افراد در چه گروه سنی، تحصیلی و شغلی چه نوع واکسنی را دریافت کنند، اکنون هر فرد باید ۲ دز واکسن علیه کرونا تزریق کند که البته در بعضی از واکسن به ۳ دز هم می رسد.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------