۶۵ درصد افراد ماسک نمی زنند | واکسن به تنهایی مصونیت ایجاد نمی کند! معاون وزیر بهداشت,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی
معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به روند صعودی کرونا در کشور بویژه شهرهای جنوبی، گفت: ما افزایش ۴۰ درصدی موارد مثبت سرپایی، ۱۷ درصدی موارد بستری مثبت و ۱۰ درصدی فوت مثبت در هفته گذشته داشتیم. 

به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی، در مورد وضعیت پیک پنجم شیوع ویروس کرونا در هرمزگان گفت: استان هرمزگان اکنون جبهه اصلی مقابله با کرونا است. در حالی که این استان ۲.۲ درصد جمعیت کل کشور دارد اما حدود ۱۱ درصد بستری مثبت کشور در این استان است و خوشبختانه تمام مسئولان استانی با فداکاری در حال رصد و مدیریت دقیق بیماری هستند.

 

وی افزود: با یک افزایش جدی بیماری در سطح کشور مواجه هستیم و ۱۴۱ شهر قرمز ( ۳۲ درصد شهرها) قرمز است و در حال حاضر  ۳۲۹ شهر قرمز و نارنجی داریم یعنی ۷۴ درصد شهرهای کشورمان در وضعیت خطر هستند. در هفته گذشته نزدیک به ۱۰۰ هزار بیمار سرپایی مثبت جدید شناسایی شد ( ۹۷ هزار و ۷۶۱ بیمار) و بیش از ۱۰ هزار مورد بستری مثبت و ۱۰۰۸ مورد فوتی مثبت داشتیم. به عبارت دیگر ما افزایش ۴۰ درصدی موارد مثبت سرپایی، ۱۷ درصدی بستری مثبت و ۱۰ درصدی فوت مثبت در هفته گذشته داشتیم.

حریرچی با اشاره به اینکه شدت بیماری در تهران بیشتر است، اظهار کرد: در تهران موارد سرپایی ما حدود ۴۷ درصد افزایش پیدا کرده است و به عبارتی یک و نیم برابر بیشتر شده است.

 

وی با تاکید بر اینکه جبهه اصلی مقاومت ما در استان‌های جنوبی است، تاکید کرد: شهرها از جنوب قرمز شدند. در استان هرمزگان، ۱۱ درصد موارد بستری، استان کرمان ۹ درصد و استان سیستان و بلوچستان ۴ درصد از بستری کل کشور را تشکیل می‌دهند. یعنی این سه استان در حالی که بیش از ۶ تا ۷ درصد از جمعیت کشور را بیشتر ندارند، به تنهایی ۲۴ درصد موارد بستری بیماران کرونایی را به خود اختصاص داده‌اند. افزایش بیماری از مرکز به سمت بالا است و از تهران وارد مازندران شده است.

 

وی یک علت مهم افزایش صعودی آمار کرونا را فروریختن رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در استان‌های مختلف عنوان کرد و ادامه داد: متاسفانه رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در سطح کشور به ۶۵ درصد سقوط کرده است، در سه استان زیر ۵۰ درصد و در دو استان حدود ۳۵ درصد است. یعنی ۶۵ درصد افراد ماسک نمی‌زنند یا فاصله‌گذاری را رعایت نمی‌کنند.

معاون کل وزارت بهداشت، گفت: علی رغم تعطیلی مدارس و منع رفت و آمد شبانه و اعمال مقررات شهرهای نارنجی و قرمز میزان تردد اجتماعی که نشانگر میزان رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی است، در چند هفته از ماه خرداد حدود ۵ درصد بیش از شرایط عادی در دو سه سال اخیر بوده است و مردم در تماس بیشتری با هم بودند.

 

وی با تاکید بر اینکه بهترین و سریعترین راه برای رسیدن به شرایط عادی و بازگشت به زندگی واکسیناسیون عمومی است، بیان کرد: بابت تاخیر واکسیناسیون از مردم عذرخواهی می‌کنیم و مشکلات مردم را درک می‌کنیم و قول می‌دهیم که تا چند ماه آینده ایمنی جمعی ناشی از واکسیناسیون با اتکا به واکسن داخلی و با واردات واکسن به ۷۰درصد برسد. الان متوسط تزریق واکسن به افراد بالای ۷۰ سال، ۷۲ درصد است، ولی متوجهیم که افراد بیشتری متقاضی دریافت واکسن هستند و باید سنین پایین‌تر هم واکسینه شوند.

 

وی افزود: از دیروز تا امروز ۱۶۸ هزار دز واکسن تزریق شده و تاکنون ۱.۵ میلیون از یک طریق و ۵۰۰ هزار دز واکسن از طریق دیگر دریافت کردیم و در هفته‌های آتی نیز واردات واکسن به میزان لازم خواهیم رسید و سرعت تحویل واکسن‌های ایرانی هم افزایش می‌یابد. ما حدود ۷۸۰ مرکز تجمیعی تزریق واکسن داریم که هر کدام روزانه توانایی تزریق ۱۰۰۰ واکسن دارند. ضمنا برخی مراکز تجمیعی واکسیناسیون با ظرفیت ۵ الی ۱۰ هزار تا در حال تجهیز است تا به محض تولید انبوه داخلی افراد بیشتری را واکسینه کنیم و در این فضاها افراد با شدت بیشتری واکسینه خواهند شد. مقایسه واکسیناسیون یک کشور کوچک با کشور خودمان نباید باعث شود که مردم ما احساس مشکل کنند.

 

وی که در یک برنامه تلوزیونی صحبت می‌کرد، گفت: از مردم عزیز درخواست می‌کنم که رعایت دستورالعمل‌ها را بهتر انجام دهند و مطمئن باشند تا ۳ ماه آینده، واکسیناسیون بسیار وسیعی را خواهیم داشت.

 

واکسن به تنهایی مصونیت ایجاد نمی کند/راه خلاص شدن از دست کرونا

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: زدن واکسن به تنهایی مصونیت ایجاد نمی کند و پروتکل ها باید همچنان رعایت شود.

 

به گزارش مهر، علیرضا رئیسی، در گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما افزود: اگر در کشوری به همه مردم واکسن تزریق کنند، درست است که مصونیت ایجاد می‌شود اما از آنجا که زنجیره بیماری و ویروس هنوز قطع نشده و پاندمی در دنیا هنوز ادامه دارد کشورهایی که درگیر کرونا هستند می‌توانند منشأ حرکت ویروس جهش یافته به سایر کشورها باشند اگر می‌خواهیم از شر ویروس خلاص شویم باید به سمتی برویم که ایمنی جمعی در سطح دنیا به وجود آید.

 

وی ادامه داد: سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که اگر ۷۰ درصد جمعیت کل دنیا به تزریق واکسن در یک دوز اقدام نمایند احتمال قطع زنجیره ویروس کرونا وجود دارد. اما ممکن است این اتفاق بیافتاد در کشوری مانند انگلیس که تعداد تزریق واکسن بسیار بالا بوده باز هم دچار موج‌های کرونا می‌شود علت آن این است که زمانی که واکسیناسیون در یک کشور کامل می‌شود اثربخشی واکسن صددرصد نیست پس از هر ۱۰۰ نفری که واکسن می‌زنند ۵ نفر به رغم تزریق واکسن باز هم مستعد ابتلاء به ویروس هستند ولی این بار با ویروس جدیدی که از جای دیگری به آن محل آمده است.

 

رئیسی گفت: باید باور داشت تا زمانی که پاندمی در جهان وجود دارد تزریق واکسن به تنهایی کافی نیست و پروتکل‌ها باید به صورت کامل رعایت گردد که در حال حاضر متأسفانه رعایت نمی‌شود.

 

وی افزود: ویروس در جهان جهش‌های متنوع و متفاوتی انجام می‌دهد اما واکسن پذیر است و واکسن پذیر بودن ویروس کرونا یکی از خبرهای خوب در طی دو سال گذشته است. در حال حاضر در کشور ما بر روی یکی از واکسن‌هایی که در مرحله مطالعاتی است بررسی‌هایی انجام شده و در این روند دریافته‌ایم که واکسن پاستور تا این لحظه بر روی انواع گوناگون ویروس اثرگذاری داشته است حال باید دید که بر روی ویروس دلتا هم اثرگذاری دارد یا خیر.

 

رئیسی ادامه داد: نظر من این است که اگر با یک واکسن اثربخشی ۶۰ درصدی حاصل و آن واکسن به ۷۰ درصد جمعیت دنیا تزریق شود با همان واکسن می‌توان به کاهش انتقال بیماری کمک کرد. تا زمانی که ایمنی جمعی در سطح دنیا ایجاد نشود ممکن است ویروس‌های گوناگونی کشورهای مختلف دنیا را درگیر کند.

 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا سخنان نادرست برخی در خصوص عملکرد وزارت بهداشت، گفت: مسئله کرونا تنها مسئله بهداشت نیست بلکه علاوه بر آن مسائل اجتماعی اقتصادی است که کل دنیا را درگیر کرده به این منظور از طرفی گفته می‌شود برخی مشاغل تعطیل شوند البته بسیاری از مشاغل هم در سطح کشور با ما همکاری کرده‌اند، حال باید این نکته را پرسید که در قبال همکاری مشاغل ما برای آنها چه کار کرده‌ایم؟ در دیگر کشورهای دنیا وقتی می‌گویند مشاغل تعطیل شوند، به مشاغل گفته می‌شود که بروند و خانه بنشیند و ۷۰ درصد درآمدشان را ماهیانه از سمت دولت دریافت کنند اما ما توانایی چنین اقدامی را نداریم مگر می‌شود در کشوری مشاغل تعطیل شوند و سپس شاهد برگشت خوردن چک‌های معاملاتی کاسبان بود.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------