جزییات جهش «لامبدا» کرونا | مهار کرونا دلتا با تزریق واکسن فایزرلامبدا,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی
عضو کمیته علمی کووید۱۹ ضمن ارائه توضیحاتی درباره جهش تازه ویروس کرونا، در عین حال شرایط کرونا در کشور را ارزیابی کرد. 

 دکتر سیدعلیرضا ناجی در گفتگو با ایسنا، درباره جهش تازه ویروس کرونا تحت عنوان« لامبدا»، گفت:این جهش ابتدا در کشور پرو شناسایی شد و اکنون در بیش از ۳۰ کشور شناسایی شده است. این جهش دارای موتاسیون های متعددی است که خصوصبات زیادی دارد. به نظر می رسد میزان انتقال ویروس افزایش پیدا کرده است. کشور پرو سیستم بهداشتی درمانی مناسبی ندارد و واکسیناسیون خاصی هم انجام نداده است و زیادترین میزان کشته شدگان را در هر یک میلیون نفر جمعیتش دارد که بالاترین است و در این زمینه ضعیف عمل کرده است.

 

وی ادامه داد:این واریانت در کشور پرو به وجود آمد البته هنوز سازمان جهانی بهداشت جهش لامبدا را بعنوان واریانت مورد نگرانی گروه بندی نکرده است ولی این جهش جزء واریانت هایی است که باید مورد توجه زیاد قرار گیرد.

 

ناجی درباره ویژگی ها جهش لامبدا، اعلام کرد :بنظر میرسد انتقال بیماری افزایش یافته و همچنین میزان گریز از سیستم ایمنی در این جهش افزایش یافته است. از طرفی به دلیل حذف های متعددی که در ژنوم آن رخ داده است ما را در شناسایی ویروس با روش های متداول نگران کرده است؛ به طوری که در ابتدا در کشور پرو هم نمی توانستند آن را به خوبی شناسایی کنند. البته باید منتظر باشیم تا اطلاعات بیشتری از این جهش به دست آید که ببینیم آیا به اندازه سویه دلتا می تواند خطر آفرین باشد با خیر. با خصوصیاتی که فعلا از آن می دانیم به نظر می رسد بتوان آن را کاندید واریانت مورد خطر قرار داد.

 

ناجی خاطرنشان کرد:برای تصویرسازی در مورد علایم این جهش باید صبر کنیم اما در هر صورت همه واریانت ها علائمی بیشتر از چیزی که تاکنون شنیدیم، ندارند.

 

وی در رابطه اینکه آیا جهش لامبدا به ایران رسیده یا خیر؟، تاکید کرد:طبق صحبت یکی از مسئولین در دانشگاه علوم پزشکی گیلان شبه ای به وجود آمده بود، اما ما گزارش رسمی از وجود این واریانت در ایران نداریم البته بعید هم نیست به ایران هم برسد چون بعد از پرو در بیش از ۳۰ کشور دیگر شناسایی شده است. مهم این است که ما راه مبارزه استاندارد با ویروس را فارغ از نوع جهش دنبال کنیم.

 

این ویروس شناس همچنین در ادامه صحبت هایش درباره پیش بینی شرایط ویروس در کشور در روزهای آتی، بیان کرد :در روزهای آتی با توجه به چیزهایی که می بینیم و با توجه به اینکه رعایت ها خوب نیست، احتمالا افزایشی در تعداد کشته شدگان خواهیم داشت و فکر می کنم تا مدت ها درگیر موج پنجم هستیم؛ چون سویه دلتا بسیار انتقال پذیر است و ما هم در قبال آن تصمیمات چندان قوی و مناسبی نمی گیریم. رنگ بندی شهرهای قرمز را اعلام کردیم ولی هیچ ظاهری از قرمز بودن شهرها وجود ندارد و این یعنی ما نقض قرض می کنیم و رفت و آمدهای مردم ادامه می یابد. فکر نمی کنم با این رفتارها و مسافرت هایی که این چند روز دیدیم، آینده مناسبی داشته باشیم.

 

وی افزود:فکر می کنم هنوز به قله پیک پنجم نرسیدیم و شاید در نزدیکی آن باشیم؛ به هر صورت همه این ها بستگی به این دارد که اطلاعات دقیق در دسترس داشته باشیم و این در حالی است که رفتارهای ما هم می تواند در شرایط موثر باشد.

 

ناجی خاطرنشان کرد:تقاضا دارم وقتی شرایط قرمز اعلام می شود نظارت بر این شرایط هم کامل انجام شود. در شرایط قرمز کرونایی چرا باید مراکز خرید و رستوران ها باز باشند؟ با عدم نظارت خلاصی مناسبی از پیک نخواهیم داشت و فشار فراوانی به کادر درمان وارد می شود.

 

مهار کرونا دلتا با تزریق واکسن فایزر

داده های تازه یک مطالعه نشان می دهد که واکسن کرونای فایزر مراقبت قوی در برابر نوع ویروس جهش یافته و بسیار عفونی دلتا کووید- ۱۹ دارد اما در صورتی که هر دو دُز این واکسن تزریق شود. 

 

به گزارش  ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، داده های این مطالعه جدید که در انگلیس انجام شد، نشان می دهد که تزریق ۲ دُز این واکسن پیام رسان mRNA، در مراقبت از مردم دربرابر نوع دلتا ۸۸ درصد موثر است، این در حالی است که کارایی این واکسن در برابر برابر سویه اصلی کووید- ۱۹، ۹۴ درصد است.

 

با این حال پژوهشگران در مجله هفتگی New England Journal of Medicine نوشتند:اثرگذاری واکسن فایزر در میان افرادی که فقط یک دُُز از این واکسن را دریافت کرده اند به شدت کمتر است و حدود ۳۱ درصد است.

 

دکتر آمش آدالجا پژوهشگر ارشد مرکز امنیت سلامت جان هاپکینز در بالتیمور ایالات متحده آمریکا گفت:اطلاعات در مورد اینکه واکسن های mRNA راه حلی برای گونه دلتای کرونا هستند در حال افزایش است. همچنین مشخص است که تزریق دُز دوم این واکسن ها برای تقویت ایمنی از دُز اول لازم است تا فرد در برابر این گونه کرونا مقاوم باشد.

 

ریچارد کندی مدیر گروه تحقیقات واکسن فایزر کلینیک مایو گفت:نوع دلتای کرونا در مقایسه با سویه اصلی آلفا، هفت جهش مختلف در پروتئین« سنبله» ویروس کرونا ایجاد کرده است. برخی از این جهش ها به ویروس کمک می کند تا سلول ها را آلوده کند، ویروس بیشتری در سلول های آلوده تولید کند یا به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل شود.

 

بر اساس آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت سویه جهش یافته دلتای کرونا تاکنون در ۱۲۴ کشور جهان شناسایی شده است. این در حالی است که شمار این کشورها بنابر آمارهای هفته گذشته تنها ۱۱۱ کشور بود.

 

سازمان جهانی بهداشت از زمان شناسایی این جهش، روزها و هفته ها درمورد خطرات ناشی از قدرت سرایت پذیری این سویه اطلاع رسانی کرده است.

 

با وجود تاکید کارشناسان و سران دولت ها بر لزوم واکسیناسیون همگانی اکنون این سوال مطرح است که واکسن های موجود چگونه مقابل سویه خطرناک دلتا عمل می کنند و در صورت کم اثر یا بی اثر بودن واکسن های موجود، آیا ادامه کارزار واکسیناسیون همگانی دستاوردی خواهد داشت؟

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------