کرونا جان ۵۰۸ نفر دیگر را گرفت | قطع زنجیره کرونا در ایران نیازمند ۱۴۰ میلیون دُز واکسن استوزارت بهداشت,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی
مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: ۵۰۸ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته در کشور جان خود را از دست دادند.

 به گزارش ایرنا، از دیروز تا امروز ۱۹ مردادماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۳۹ هزار و ۱۳۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۴ هزار و ۶۳۶ نفر از آنها بستری شدند.

 

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۴ میلیون و ۲۳۸ هزار و ۶۷۶ نفر رسید.

 

بر اساس این گزارش، تا کنون سه میلیون ۵۹۱ هزار و ۳۱۳ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

 

۶ هزار و ۷۴۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

 

تا کنون ۲۶ میلیون و ۶۸۳ هزار و ۶۸۶ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

 

تا کنون ۱۳ میلیون و ۵۲۰ هزار و ۱۲۷ نفر دُز اول واکسن کرونا و سه میلیون و ۲۷۴ هزار و ۹۸۰ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۶ میلیون و ۷۹۵ هزار و ۱۰۷ دُز رسید.

 

در شبانه روز گذشته، ۶۴۶ هزار و ۷۳۲ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شد که یک رکورد جدید از شروع فرآیند واکسیناسیون عمومی است.

 

افراد واجد شرایط برای تزریق واکسن حتما در سامانه salamat.gov.ir ثبت نام کنند.

 

در حال حاضر ۳۳۶ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۸۴ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۸ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

 

حریرچی: تا یک ماه آینده تعداد مبتلایان صعودی خواهد بود

 

متأسفانه تا یک ماه آینده تعداد موارد ابتلای به کرونا در کشور افزایش خواهد یافت و تا یک ماه و نیم دیگر، موارد مرگ‌ومیر صعودی خواهد بود.

 

پوشش ماسک در اماکن عمومی در ۲۳ استان از ۳۲ استان، زیر ۵۰ درصد است. رعایت شیوه‌نامه‌ها در ۴ استان به کمتر از ۲۵ درصد رسیده است.

 

قاضی‌زاده هاشمی: قطع زنجیره کرونا نیازمند ۱۴۰ میلیون دُز واکسن است

عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا، قطع زنجیره انتقال کرونا را نیازمند تزریق ۱۴۰ میلیون دُز واکسن دانست و گفت: باید همه مردم جهان واکسینه شوند تا امیدوار به قطع زنجیره کرونا بود. 

 

«سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی» روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا، مساله اصلی فعلی کشور را تامین و تزریق واکسن کرونا عنوان و اظهار کرد: دولت باید برنامه اجرایی مشخصی برای واکسیناسیون عمومی فراهم کند.

 

وی گفت: در این راستا در یک ماه گذشته آیت الله رییسی جمعی از جمله بنده را مامور کردند که برای ساماندهی مقابله با کرونا بسته مدیریتی آماده کنیم که بخشی از آن آماده شده است.

 

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس افزود: البته اجرای این بسته نیز راحت نیست چرا که حجم واکسن تولید داخل کافی نیست از سوی دیگر جنگ تهیه واکسن کرونا در دنیا وجود دارد و ما همچنان به واردات واکسن نیاز داریم.

 

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه واکسیناسیون سراسری نیازمند همت همه جانبه است، ‌ گفت: باید وزارت امور خارجه، وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی و سازمان‌ها و نهادهای موثر دراین باره دست به دست هم بدهند تا موفق به اجرای واکسیناسیون تمام مردم کشور شویم.

 

قاضی‌زاده هاشمی خاطرنشان کرد: باید حدود ۱۴۰ میلیون دُز واکسن به مردم تزریق شود تا زنجیره کرونا در داخل کشور قطع شود. در عین حال تا زمانی که زنجیره جهانی کرونا قطع نشود، قطع زنجیره داخلی بی‌معنی است.

 

وی با بیان اینکه تاکنون در کشور حدود ۲۰ میلیون دُز واکسن کرونا به مردم تزریق شده است، گفت: فاصله تا واکسیناسیون سراسری همه مردم خیلی زیاد است. در عین حال اینگونه نیست که اگر فقط مردم یک کشور واکسینه شوند، زنجیره کرونا قطع خواهد شد. بلکه باید همه مردم دنیا واکسینه شوند تا امیدوار به قطع زنجیره کرونا بود.

 

نماینده مردم مشهد و کلات درباره واکسیناسیون کودکان و نوجوانان برای جلوگیری از شیوع کرونا گفت: طبق تحقیقات سازمان بهداشت جهانی بین پیک‌های کرونا و بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها ارتباطی برقرار نشده است. حتی برخی از کشورها در اوج شیوع کرونا کمتر از یک هفته مدارس را تعطیل کردند. باید این موضوع بررسی شود که بسته بودن مدارس تا چه میزان از شیوع ویروس کرونا جلوگیری می‌کند.

 

عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا در پاسخ به این سوال که وقتی ویروس کرونا دلتا سبب مبتلا شدن کودکان هم می‌شود، چه الزامی به بازگشایی مدارس است، تصریح کرد: این موضوع را رد نمی‌کنم اما هنوز مشخص نیست که بسته بودن مدارس سبب عدم ابتلا دانش آموزان شده یا خیر. زیرا محل ابتلای کودکان فقط مدرسه نیست بلکه رفت وآمد پدر ومادر و رفتن به بیرون از خانه هم می‌تواند سبب ابتلای کودکان شود.

 

قاضی زاده هاشمی با اشاره به اینکه قرار است تاثیر میزان تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها درباره کاهش شیوع و تلفات کرونا توسط آموزش و پرورش بررسی شود، عنوان کرد: در این باره هنوز جمع بندی نهایی نشده و گزارش کاملی وجود ندارد و آنچه مطرح است بر اساس داده‌هایی است که وزارت بهداشت، وزارت آموزش و پرورش و سازمان جهانی بهداشت مطرح می‌کنند.

  

نماینده مردم مشهد و کلات با بیان اینکه در دنیا فقط دو واکسن اجازه تزریق به سن ۱۲ تا ۱۸ سال را دریافت کردند، گفت: هیچ واکسن دیگری برای تزریق به سن زیر ۱۸ سال تایید نشده است و هنوز مشخص نیست که آینده این واکسن‌ها به چه شکل خواهد بود.

 

عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره افرادی که تزریق واکسن منجر به فوت آنها شده است، ‌ گفت: هنوز گزارشی در این باره به ستاد ملی مبارزه با کرونا نرسیده است. البته در تعریف واکسیناسیون گفته می‌شود که باید فرد هر دو دُز واکسن را زده باشد و دو هفته از زمان تزریق واکسن دوم نیز گذشته باشد. بنابراین هنوز روشن نیست افرادی که فوت کردند، ‌ یک یا دو دُز واکسن زدند و از دوره ایمنی‌زایی عبور کردند یا خیر.

 

وی درباره میزان ایمنی زایی واکسن‌های ایرانی گفت:‌ همه واکسن‌ها در دُز اول میزان ایمنی زایی زیر۵۰ درصد دارند و میزان ایمنی زایی در دُز دوم به حدود ۸۰ درصد ایمنی می‌رسند. اما حدود ۲۰ درصد همچنان امکان ابتلا وجود دارد.

 

قاضی زاده هاشمی خاطرنشان کرد:‌ بر اساس گزارش‌های جهانی زدن واکسن حتی یک دُز از ابتلا به کرونا جلوگیری نمی‌کند ولی سبب کاهش مرگ و میر می‌شود.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------