مدل‌سازی رگ‌های خونی با فناوری چاپ سه‌بعدی,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی
محققان دانشگاه ای اند ام تگزاس واقع در آمریکا با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی مدلی از رگ‌های خونی توسعه دادند که عملکرد طبیعی رگ‌ها و واکنش آن‌ها را در برابر بیماری‌ها شبیه‌سازی می‌کند. 

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس، برای این منظور، محققان نوعی جوهرزیستی ساختند که مشابه آن در بازار وجود ندارد و امکان چاپ سه‌بعدی ساختار کلان و میکروساختارهای بافت رگ‌های خونی را به طور دقیق فراهم می‌کند.

 

این ویژگی‌های منحصر به فرد قابلیت چاپ بالا و امکان محافظت از سلول‌های محصور شده را در برابر نیروهای مورد استفاده در فرایند چاپ سه‌بعدی در اختیار می‌گذارد.

 

به این ترتیب سلول‌های زنده مورد استفاده برای چاپ سه‌بعدی رگ‌های خونی به مدت یک ماه پس از شبیه‌سازی رگ‌ها به حیات خود ادامه می‌دهند.

 

محققان برای چاپ سه بعدی رگ‌های خونی از سلول‌های اندوتلیال و سلول‌های ماهیچه‌ای صاف بهره می‌برند که به صورت همزمان کشت شده‌اند و امکان بررسی عملکرد رگ‌ها و تاثیر بیماری‌های مختلف بر بافت رگ‌های خونی را در محیط واقعی در اختیار می‌گذارند.

 

به گفته محققان، این رگ‌های سه‌بعدی، ابزار مناسبی برای درک پاتوفیزیولوژی بیماری‌های عروقی و ارزیابی عملکرد و تاثیر داروها، سموم و سایر ترکیبات شیمیایی در آزمایشات پیش‌بالینی هستند.

 

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Advanced Healthcare Materials منتشر شده است.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------