وضعیت مسافران واکسینه‌شده با «سینوفارم» در اروپاسینوفارم,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی

 

 سویه دلتای ویروس کرونا همچنان در قاره اروپا و بسیاری از کشورهای جهان در حال جولان است، اما کشورهای اروپایی از تابستان امسال از ورود مسافرانی که کاملا در مقابل کووید-۱۹ واکسینه شده‌اند، استقبال می‌کنند.

 

محدودیت‌های سفر همچنان در بسیاری از کشورهای اروپایی باقی است، اما اتحادیه‌ اروپا در تصمیمی توصیه‌هایی را به افراد واکسینه‌شده ارائه داده است. با این حال، بخش بزرگی از کشورهای اتحادیه اروپا/ منطقه شنگن دزهای واکسن غیر از مواردی را که از سوی آژانس دارویی اروپا تایید شده است، به رسمیت نمی‌شناسند.

 

در حال حاضر تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا افراد واکسینه‌شده با دزهای واکسن‌های مورد تایید آژانس دارویی اروپا شامل «فایزر»، «بیون‌تک»، «مدرنا»، «آسترازنکا» و «جانسون‌اند جانسون» را در صورتی‌که ویزا داشته باشند، برای سفر پذیرش می‌کنند. اغلب این کشورها همچنین واکسن آسترازنکای تولیدشده در هند را قبول دارند. از سوی دیگر، سازمان جهانی بهداشت واکسن تولیدی چین با نام «سینوفارم» را تایید کرده، اما هنوز آژانس دارویی اروپا تصمیمی در این زمینه نگرفته و سازمان تولید‌کننده واکسن سینوفارم نیز درخواستی به این نهاد اروپایی ارائه نداده است، در حالی که نهاد چینی تولید‌کننده واکسن دیگر این کشور با نام «سینوواک» درخواست خود را به آژانس دارویی اروپا داده است. این موضوع باعث شده است تا این واکسن در کشورهای اتحادیه اروپا کمتر شناخته شود.

 

اتحادیه اروپا در اواخر ماه مه گذشته به کشورهای عضو توصیه کرد که محدودیت‌های سفرهای غیرضروری برای مسافران کشورهای ثالث را که آخرین دز واکسن‌های تاییدشده از سوی سازمان جهانی بهداشت و آژانس دارویی اروپا را دست‌کم ۱۴ روز قبل از سفر زده باشند، برداشته شود، اما همچنان بسیاری از کشورهای عضو تنها مسافرانی را پذیرش می‌کنند که واکسن‌های مورد تایید نهاد اروپایی را دریافت کرده باشند. طبق اطلاعات موجود در سایت visaguide برخی از کشورهای اروپایی (عضو اتحادیه اروپا و منطقه شنگن) واکسن سینوفارم را تایید کرده‌اند و اجازه می‌دهند مسافرانی که دو دز این واکسن را دریافت کرده‌اند، وارد کشورهایشان شوند. این کشورها شامل اتریش، قبرس، یونان، مجارستان، ایسلند، هلند، اسپانیا، سوئد، فنلاد و سوئیس هستند.

 

اسپانیا از نخستین کشورهایی بود که واکسن سینوفارم را به رسمیت شناخت. در واقع تاکید اسپانیا بر تاییدیه سازمان جهانی بهداشت بود. چند ماه پیش مقامات اسپانیا تاکید کردند «هر واکسنی که از سوی سازمان جهانی بهداشت و آژانس دارویی اروپا تایید شده باشد، پذیرفته می‌شود.»

 

همچنین به منظور تسهیل روند سفر و حمایت از آزادی جابه‌جایی، هلند تصمیم گفت اجازه ورود به مسافرانی را که با سینوفارم واکسینه شده‌اند، بدهد. هلند گواهی واکسیناسیونی را می‌پذیرد که نشان می‌دهد واکسیناسیون با سینوفارم انجام شده و حاوی تمام اطلاعات لازم است. در واقع واکسن سینوفارم تولید پکن چین مورد قبول است. موسسه بهداشت و رفاه فنلاند نیز اعلام کرد تمام مسافرانی را می‌پذیرد که واکسن‌های تاییدشده آژانس دارویی اروپا و سازمان جهانی بهداشت را دریافت کرده‌اند.

 

بنابراین حتی کسانی که سینوفارم تزریق کرده‌اند، می‌توانند به این کشور سفر کنند، اما درباره اتریش ماجرا کمی فرق دارد. این کشور سینوفارم را به‌عنوان واکسنی که مصونیت ایجاد می‌کند به رسمیت می‌شناسد، اما مقامات این کشور گفته‌اند مسافران واکسینه‌شده با این واکسن مجاز به ورود به هتل‌ها و رستوران‌ها در این کشور نیستند. مقامات اتریش می‌گویند دو واکسن سینوفارم و سینوواک برای ورود به هتل‌ها و رستوران‌ها در داخل اتریش مناسب نیست. به گزارش یورونیوز، علاوه بر کشورهای ذکرشده، کشورهای گرجستان، مقدونیه شمالی، مونته‌نگرو و صربستان در قاره اروپا نیز سینوفارم را به‌عنوان واکسن معتبر به رسمیت می‌شناسند.

 

با این حال کشورهای دیگر مانند آلمان، فرانسه و ایتالیا هنوز در این باره تصمیم نگرفته‌اند و مبنا را تصمیم آژانس دارویی اروپا قرار داده‌اند.  طبق آخرین اطلاعات تاکنون ۷۲ کشور جهان تزریق واکسن سینوفارم را در کشورهای خود تایید کرده‌اند. ایران نیز اغلب شهروندان خود را با این واکسن واکسینه کرده و دزهای زیادی از این واکسن چینی اخیرا وارد کشور شده است. واکسن سینوفارم تولید چین در تاریخ هفت ماه مه ۲۰۲۱ از سوی سازمان جهانی بهداشت برای استفاده اضطراری تایید و چراغ سبز برای عرضه این واکسن در سطح جهان داده شد. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که پیش‌بینی می‌شود این واکسن بتواند در مقابل علائم بیماری و بستری در بیمارستان، ایمنی ۷۹ درصدی ایجاد کند. اطلاعات این گزارش تا تاریخ ۱۱ سپتامبر (۲۰ شهریور ۱۴۰۰) است. ممکن است در آینده فهرست کشورها تغییر کند.

 

 دنیای اقتصاد 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------