اخبار پزشکی


ابرژن نویدبخش,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی

ابرژن نویدبخش پیشگیری از چاقی

حدود سه دهه پس از اولین کشف ابرژن سرکوب‌کننده تومور Par-۴ که نشان داد سلول‌های سرطانی را می‌کشد، اکنون گروهی از محققان در…

بازگشت رنگ نارنجی به نقشه کرونایی ایران/شناسایی ۲۳ فرد دارای کارت جعلی واکسنشیوع کرونا,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی
در حالی که بعد از نزدیک به ۲ سال تعداد موارد فوتی ناشی از کرونا به زیر بیست نفر در روز رسیده کارشناسان براین باورند عادی‌انگاری می‌تواند دروازه‌ای برای بحرانی تازه با فعالیت ویروس جهش یافته آفریقایی باشد. 

 اپلیکیشن ماسک در تازه ترین نقشه رنگبندی وضعیت شهرها از نظر شیوع کرونا گزارش داده که بخشی از استان خراسان شمالی از حالت آبی به نارنجی تغییر رنگ داده که می تواند نشانه آغاز موج جدید کرونا بعد از شیوع سویه اومیکرون باشد.

 

شیوع کرونا,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی

 

شیوع کرونا,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی
 
شیوع کرونا,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی

 

ماجرای فروش کارت واکسیناسیون کرونا/شناسایی ۲۳ فرد دارای کارت جعلی واکسن

مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت درباره مباحث مطرح شده مبنی بر فروش کارت واکسن کرونا و بررسی های وزارت بهداشت در این زمینه، گفت: در یک مورد ۲۳ نفر دارای کارت واکسن جعلی شناسایی کردیم که در مقابل واکسیناسیون ۱۲۰ میلیون دز بسیار ناچیز است.

 

شیوع کرونا,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی
 

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا رحیم‌نیا در نشست خبری آنلاین، ‌ گفت: مهمترین قسمت وظیفه بنده بحث ارزیابی عملکرد است. اداره ما وظیفه‌اش به این صورت است که شکایات به ما واصل می‌شد و به آنها رسیدگی می‌شد و خب عملا جایگاه دفتر بیشتر رسیدگی به شکایات شده بود. آقای دکتر عین‌اللهی بیشتر تاکیدشان این بود که همکاری ما با دانشگاه‌ها به نحوی پیش برود که عملا زمینه برای سوءاستفاده و شکایات بعدی از بین برود که لازمه آن انجام ارزیابی عملکرد دقیق در دانشگاه های علوم پزشکی بود. از طرفی باتاکید وزیر بهداشت بدنه وزارت بهداشت نباید از این ارزیابی عملکرد استثنا شود و همزمان با بازرسی و ارزیابی عملکرد دانشگاه‌ها، خود معاونت های مختلف وزارت بهداشت هم باید بررسی شود و حتی جناب وزیر تاکید کردند کار بازرسی از دفتر وزارتی  آغاز شود.

 

وی افزود: در این راستا از کلان مناطق از افراد صاحب نظر در بدنه دولت و خارج از دولت استفاده کردیم تا آیین نامه ها را به روزرسانی کنیم و اگر بتوان در قالب نرم افزار قابل استفاده باشد. اول آیین نامه به دانشگاه ارسال میشود که خود ارزیابی انجام شود و بعد تیم ارزیابی ما می‌رود و احتمال دارد در اجلاس روسای دانشگاه ها آیین نامه را معرفی کنیم. کار بعدی که کردیم، آیین نامه بازرسی است که مدون شده است تا به صورت شکل یافته انجام شود.

 

او ادامه داد: کار بعدی ما کمیته سلامت اداری و صیانت از حقوق شهروندی بود که قبلا تشکیل شده بود. با تغییر دولت احکام جدید زده شد و ما به دنبال این هستیم که جلسات مرتب تشکیل شود. کار اصلی کمیته شناسایی گلوگاه‌های فساد و برخورد با آنها است که زمینه فساد بررسی شود و یکی از اقدامات بزرگ است و ما میخواهیم بتوانیم مشکلات کلان سیستم را رفع کنیم.

 

مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت، تاکید کرد: سازمان هایی با ما همکاری دارند مثلا سازمان بازرسی کل کشور ارتباط تنگاتنگی با ما دارند و از دانشگاه‌ها هم خواستیم که  حتما این ارتباط را برقرار کنند و در کنار آن با بازرسی ریاست جمهوری نیز رابطه جدی داریم برای اینکه از حقوق مردم به درستی صیانت کنیم.

 

او با اشاره به آموزش نیروهایی که در حوزه بازرسی فعال هستند، تاکید کرد: متناسب با نیازمان کارهای آموزشی را انجام می‌دهیم.

 

وی با اشاره به بازرسی‌هایی که در زمینه واکسیناسیون صورت میگیرد، تصریح کرد: ما نظارت کامل و جامع در زمینه واکسیناسیون داریم و دوستانی از بازرسی در فرودگاه‌ها هستند و هر واکسنی که میخواهد وارد شود بررسی می‌شود و تا تحویل به دانشگاه ها ما در جریان هستیم.

 

مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت درباره مباحث مطرح شده مبنی بر فروش کارت واکسن، گفت: بحث فروش کارت واکسن بدون تزریق واکسن را هم بررسی کردیم و موردی  با کمک یکی از خبرگزاری ها  شناسایی کردیم که مبلغی میگرفتند و کارت صارد می‌کردند ولی تعداد این کارتهای صادر شده خیلی کم است که هیچ تاثیری در اعتماد عمومی به کارت واکسن ایجاد نمی‌کند. در یک مورد ۲۳ نفر دارای کارت واکسن جعلی شناسایی کردیم که در مقابل واکسیناسیون ۱۲۰ میلیون دز بسیار ناچیز است.

 

رحیم نیا بیان کرد: سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت برای اعلام شکایات مردم بود که ۶ خط داشت زیرا در این سامانه ۱۹۰ جایی برای پزشکان دیده نشده بود و فقط مردم میتوانستد از همکاران ما شکایت کنند و ما این خط را ایجاد کردیم که اگر کادر درمان جایی مشکل داشتند بتوانند با لاین هفتم خط ۱۹۰ موضوع را درمیان بگذارند.

 

وی افزود: در بخشی پرونده‌های راکدی داشتیم که ارزش‌ مالی بالایی داشتند که به لطف خداوند پیگیری کردیم که حقوق مردم و بیت المال پایمال نشود و مقام عالی وزارت قویا از ما در این زمینه حمایت می‌کنند تا پرونده‌ها به سرانجام برسد.

 

او ادامه: بحث پرداخت هایی داشتیم که گاها به برخی افراد انجام میشد و با همکاری چند معاونت این گلوگاه شناسایی شد و هیچ کس خارج از حقوق و اضافه کاری مصوب مبلغی دریافت نمی‌کند و اگر موردی باشد تخلف است و سیستم های نظارتی ورود میکنند.

 

وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره رسیدگی به تخلفات شکل گرفته در حوزه طب سنتی در اوایل شیوع کرونا در کشور، ‌ گفت: طب سنتی در اصل دو نوع است؛ ‌اول طب سنتی بر معیارهای علمی که وزارت بهداشت کاملا از آن حمایت می‌کند و اگر میخواهند دارویی را توصیه کنند از شاخص‌های علمی استفاده می‌کنند و کارآزمایی ها را طی می‌کند و به عنوان دارو استفاده می‌شود. متاسفانه عده‌ای در فضای مجازی هستند که مشکل ما با اینها است که می‌خواهند هرچیزی در فضای مجازی معرفی میکنند را به راحتی مجوزدار کنند که طب سنتی علمی ما هم با این افراد مشکل دارد. در خارج از دانشگاه‌ها میتوانیم افراد غیرعلمی را به محاکم معرفی کنیم و در جریان هستید که با سرشاخه این افراد هم برخورد شد و مطبشان بسته شد، اما مردم باید اطلاعات خود را افزایش دهند، اینکه هرکسی بیاید ادعایی کند به معنای تایید فرد از طریق مراجع ذی صلاح نیست. برخورد با اینها باید به نحوی باشد که زمینه سوء استفاد برچیده شود.

 

وی در بخش دیگری از صحبتهایش درباره شکایتهایی که به وزارت بهداشت میرسد، افزود: شکایت‌هایی که از دانشگاه‌ها به دست ما می‌رسد بیشتر در رابطه با بحث استخدام‌های امتحانی بود که سال ۱۳۹۹ انجام شد و گویا برخی حقوق در آن درنظر گرفته شده بود که برخی در محاسبه امتیازات به آن اعتراض دارند. بحثهای تخلف مالی را خودمان به دنبالش هستیم مثلا در یک مورد شناسایی شده است که در یکی از دانشگاه‌ها یک زمین بزرگی سند زمین به نام کس دیگری خورده است که خب خوشبختانه دوستان به موقع متوجه شدند و کار اداری را انجام دادند. یا یک پرونده دیگری بود که یک زمین ۲۱ هزار متری در یکی از نقاط بسیار خوب تهران هست که وابسته به دولت است که عملا با سوء استفاده می خواستند به نام افراد حقیقی سند بزنند که وزارت بهداشت وارد کار شدند و با حمایت مقام عالی وزارت تاحدود زیادی جلوی آن را گرفتیم. پرونده‌های مهم که به نتیجه برسد به اطلاع مردم خواهیم رساند.

 

او درباره عمده فعالیت سامانه ۱۹۰، بیان کرد: ما در بحث دارو که مردم هم تماس زیادی با ما دارند، مشکلاتی داریم. اطلاعات دارویی به روز نیست. مثلا مردم تماس میگیرند میخواهند ببینند دارو در کدام داروخانه وجود دارد که ما در لحظه نمی‌توانیم این اطلاعات را به مردم بدهیم که این هم به دلیل نقص در ارتباط سامانه‌ها است که به دنبال رفع این مشکل هستیم. مباحث عمومی مثل عدم رعایت پروتکل‌ها و گزارشات مردمی به ما و اضافه دریافتی برخی مطب‌ها جزو شکایات شایع است.

 

وی افزود: هر تخلفی که انجام شود به دنبالش می‌رویم. حساسیت در مورد بیمارستان‌های خصوصی بیشتر است اما ارتباط کاری بیمارستان‌های دولتی با وزارت بهداشت دلیل بر این نمی‌شود که اگر تخلفی صورت گرفت رسیدگی نکنیم و برخورد با بیمارستان ها به یک شکل انجام می‌شود.

 

او بیان کرد: در کرونا برخی بیمارستان‌های خصوصی پای کار آمدند و خدمت کردند اما این دید نادرست وجود دارد که فکر می‌کنند چون بیمارستان خصوصی هستند پس می‌توانند هر کاری که میخواهند انجام دهند. اگر کاری برای مریض لازم نباشد انجام شود هزینه به بیمار تحمیل می‌کند که از نظر ما به هیچ وجه مورد تایید نیست و برخورد می‌کنیم. در مورد یکی از بیمارستانها گزارش دادند که مجبور می‌کنند حتما بیمار همراه داشته باشد و همراه را از بیمارستان بگیرند که همان روز با بیمارستان برخورد شد. در بخش کرونا بیمار نمیتواند همراه داشته باشد و اگر خدمتی باید دریافت کند وظیفه بیمارستان است که تامین کند.

 

رحیم نیا گفت: دکتر عین‌اللهی یکی از جهادی ترین وزرای فساد ستیز دولت آقای رئیسی هستند و شبانه روز برای سلامت مردم درخدمت هستند. ایشان دستور دادند در سفرهای استانی هیچ هدیه‌ای از دانشگاه به ایشان و تیم همراهشان داده نشود و مواظب سلامت سیستم هستند. ایشان تنها وزیری هستند که گفتند بازرسی از دفتر وزارت آغاز شود.

 

وی در بخش دیگری از صحبتهایش درباره کیفیت داروهای تولید داخل گفت: شرکت‌های دارویی که مواد دارویی تولید می ‌کنند در هند و چین هستند و خیلی از کشورها مواد اولیه را از آنها دریافت میکنند و ما تاجایی که بتوانیم از بهترین شرکتها مواد را تهیه می‌کنیم. این مواد در کشور به شکل دارو تهیه می‌شوند، باید ذهنیت را عوض کنیم از قدیم یاد گرفتیم بگوییم هرچه در  خارج تهیه می‌شود کیفیت خوبی دارد و هرچه داخل تولید می‌شود کیفیت پایین دارد و باید این دیدگاه عوض شود. ما خودمان هم که بیمار می‌شویم از همین دارو استفاده می‌کنیم.

 

او در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره رسیدگی به تخلفات و چالش‌های امنیتی نسخه نویسی الکترونیک برای پزشکان و بیماران، بیان کرد: یک بحث این بود که اینها باید حتما مجوز افتا (نوعی مجوز برای آغاز به کار نسخه نویسی الکترونیک) را داشته باشند و بر اساس پرس و جوی ما اجازه دادند کار آغاز شود و درجریان کار مشکلات امنیتی حتما بعدا رفع شود. روزهای گذشته دیدیم که اطلاعات افراد در فضای مجازی قابل انتشار است که هم با بیمه سلامت تماس گرفته شد که سریعا جلوی این اتفاق گرفته شود، اینکه با یک کد ملی بتوان به تمام اطلاعات فرد دست یافت یک باگ بود که باید برطف شود.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------