آخرین اخبار سیاسی


اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,مدیر مسئول کیهان

مدیر مسئول کیهان: ترامپ؛ هدف اصلی انتقام سپاه بعد از ترور سردار سلیمانی است

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت: آقای ترامپ به عنوان قاتل سردار شهیدمان حاج قاسم سلیمانی، باید مطمئن باشد که تا پایان عمر کثیف و ننگینش یکی…


مرعشی: اصلاح‌طلبان منتظرند از آمریکا خبرهایی برسداخبار,اخبار سیاسی,حسین مرعشی
سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی گفت: اصلاح طلبان از هر اقدام متکی به کار جمعی نظام که منجر به کاهش تنش در روابط ایران با غرب شود حمایت می‌کنند. البته ما هنوز به حسن نیت آمریکایی‌ها تردید داریم. منتظریم خبرهایی برسد که آمریکایی حاضرند از این اشتباه شان عدول کنند.

به گزارش نامه نیوز، حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران، درباره احتمال وقوع این دیدار توضیحاتی ارائه کرد که در ادامه آن را می خوانید.

 

بعد از صحبت آقای ظریف و مکرون در حاشیه نشست گروه جی۷، احتمال دیدار ترامپ و روحانی در نیویورک مطرح شد، یک زمانی شما معتقد بودید که آقای روحانی یک بار برای مذاکره با آمریکا در قالب ۱+۵ مجوز دریافت کرد و بعید است نظام مجوز دیگری به او بدهد. آیا همچنان همین دیدگاه را دارید؟

این طور نیست که رئیس جمهور جدای از مجموعه نظام تصمیم بگیرد. نظام مجموعه ای یکپارچه و به هم پیوسته ای است و حتما بر اساس مصالح عالی کشور تصمیماتی گرفته می شود که درباره آنها اجماع وجود داشته باشد. اختلاف نظر کارشناسی ممکن است در همه سطوح مطرح باشد ولی به هر حال تا الان جمع بندی این نیست که آمریکایی ها تحریم ها را کاهش می دهند. بدون کاهش تحریم ها امکان این دیدار وجود ندارد.

 

سال گذشته بعد خروج آمریکا از برجام یا هنگام موضوع بررسی اف ای تی اف، شاهد آتش زدن برجام و نصب طومارهای بلند بالا در مجلس بودیم، به نظر شما چرا مخالفان و موافقان دولت محتاطانه نسبت به موضوع احتمال دیدار ترامپ و روحانی موضع می گیرند؟

آنها هم منتقد دولت هستند و مسئولیتی هم در قبال اداره کشور ندارند، هر حرفی می توانند بزنند.

 

اما مخالفان و منتقدان جدی دولت هیچ واکنش تندی به مسئله احتمال دیدار روحانی و ترامپ نشان ندادند و خیلی نرم با قضیه برخورد کردند؟   

خیر، برخورد نرم نداشتند، اتفاقا موضع فضاهای اصولگرایی علیه احتمال این ملاقات خیلی تند بود. علتش هم این است که مسئولیتی در قبال کشور ندارند، خیلی راحت حرف می زنند.

 

چرا اصلاح طلبان مثل زمان برجام خیلی حامی نشان ندادند و استقبالی نکردند؟

چون مسئله ای اتفاق نیفتاده است. اصلاح طلبان از هر اقدام متکی به کار جمعی نظام که منجر به کاهش تنش در روابط ایران با غرب شود حمایت می کنند. البته ما هنوز به حسن نیت آمریکایی ها تردید داریم. منتظریم خبرهایی برسد که آمریکایی حاضرند از این اشتباه شان عدول کنند.

 

برخی معتقدند در طول چهل سال گذشته اگر می خواست بین ایران و آمریکا رفع اختلافی شود، تا حالا اتفاق افتاده بود، امکان ندارد ظرف یک ماه طوری بین دو کشور روابط حسنه یا رفع تنش شود که روحانی و ترامپ در نیویورک با هم دست بدهند؟

نشستن و انجام یک ملاقات به معنی روابط حسنه نیست بلکه شروع دور جدیدی از مذاکرات است.

 

شما خودتان به انجام دیدار بین روحانی و ترامپ در نیویورک امیدوار هستید؟

آنچه در صحنه سیاسی اتفاق افتاده و واقعیت دارد این است که آمریکایی ها متوجه تحلیل اشتباه شان درباره ایران شدند. آقای ترامپ وقتی از برجام خارج شد انتظاراتی داشت که آن انتظارات محقق نشد و حالا متوجه اشتباه استراتژیک شان شدند. حالا باید آمریکایی ها رویکرد اشتباه شان را اصلاح کنند، اگر این اتفاق بیفتد، ایران که در قالب ۱+۵ با آمریکا مذاکره کرده بود می تواند باز هم مذاکره کند. ایران نبود که میز مذاکره را ترک کرد، این آمریکایی ها بودند که براساس تحلیل های غلط از برجام خارج شدند و میز مذاکره را ترک کردند. تصور ترامپ این بود که با فشار حداکثری ایران دچار بحران هایی می شود که بر اثر آن بحران‌ها عقب نشینی های سنگین می کند و امتیازهای زیادی را به غرب می دهد. حالا این تحلیل آمریکایی ها اشتباه از آب درآمد و دیدند ملت ایران با وجود تحمل فشارهای زیاد، استوار و منسجم است. در چنین شرایطی آمریکایی ها دنبال بهانه ای می گردند که از این گرفتاری خارج شوند. از آن طرف اراده ایران برای خروج از برجام جدی است و این مسئله در محاسبات آمریکا نبود که امکان دارد ایران از برجام خارج شود.

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------