آخرین اخبار سیاسی


اخبار,اخبار سیاسی واجتماعی,محمدجوادجمالی

شکایت از محمود صادقی بخاطر یک توئیت جنجالی

سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان گفت: نماینده مردم ملکان از محمود صادقی به دلیل توئیت اخیر او شکایت کرد. به گزارش باشگاه خبرنگاران،…


غلامرضا حیدری: در بسیاری از مسائل کلیدی نه مجلس کاره‌ای است نه رئیس‌جمهوراخبار,اخبار سیاسی,غلامرضا حیدری
یک عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس گفت: آقای رئیس‌جمهور وعده رفع حصر داده بود، اما متاسفانه وعده‌اش عملی نشد و این سرخوردگی ایجاد می‌کند. اما مردم ما فهیم هستند و می‌فهمند که در خیلی از مسائل کلیدی نه مجلس کاره‌ای است و نه رئیس‌جمهور، نمی‌دانم قوه قضاییه چقدر نقش ایفا می‌کند.

غلامرضا حیدری، نماینده تهران و عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین گفت: مجلسی که این‌قدر بالادست و اسناد بالادستی برایش گذاشته‌اند، دیگر در عمل اختیاراتش به آن صورت و آن‌طور که در قانون اساسی گفته‌ شده نیست.

 

در ادامه بخش‌هایی از این گفت‌وگو را می‌خوانید:

انتخابات حق آحاد مردم است و حق گرفتنی است.

 

ورای همه کاستی‌ها در سیستم انتخاباتی و سیستم دموکراسی که در حال حاضر در کشورهای جهان اول برقرار است، کم‌هزینه‌ترین روش برای گرفتن حق مردم حتی در کشورهای جهان سوم مانند ایران، انتخابات است.

 

مردم پای صندوق می‌آیند به این امید که اوضاع‌شان بهتر شود و اگر ببیند اوضاع‌شان بهتر نمی‌شود، سرخورده می‌شوند.

 

نظام انتخاباتی را باید در سیستم بزرگ‌تری دید که حاکمیت جمهوری اسلامی است و بخشی از آن مجلس، بخشی ریاست جمهوری، بخشی قوه قضاییه و بخش اعظمش رهبری، نهاد رهبری و زیرمجموعه‌های رهبری هستند. اینها در ارتباط با هم خروجی معنادار پیدا می‌کنند.

 

مجلسی که این‌قدر بالادست و اسناد بالادستی برایش گذاشته‌اند، دیگر در عمل اختیاراتش به آن صورت و آن‌طور که در قانون اساسی گفته‌ شده نیست.

 

حداقل 2 اصل قانون اساسی صراحت دارد که نماینده مجلس در مقام ایفای وظیفه نمایندگی‌اش آزاد است و قابل‌ پیگیری نیست. خوب است که نطق شهریور 97 مرا بار دیگر بگذارید. من در آنجا جز مطالبات عمومی و جز تقویت نظام جمهوری اسلامی که فراز و نشیب‌های زندگی‌ام عجین با آن است چیزی نگفتم.. اما یک‌دفعه قوه قضاییه اعلام جرم کرد. هیات نظارت هم پاسخ داد، ولی باز هم قوه قضاییه رها نمی‌کند...

 

دستگاه‌های اطلاعاتی که مدعی هستند در خواب رصد می‌کنند نمی‌توانند محفلی را که پیامک‌ها را درست و خبر جعلی منتشر می‌کنند شناسایی کنند؟ قوه قضاییه به‌ عنوان مدعی‌العموم نمی‌تواند اعلام جرم کند؟

 

آقای رئیس‌جمهور وعده رفع حصر داده بود، اما متاسفانه وعده‌اش عملی نشد و این سرخوردگی ایجاد می‌کند، اما مردم ما فهیم هستند و می‌فهمند که در خیلی از مسائل کلیدی نه مجلس کاره‌ای است و نه رئیس‌جمهور، نمی‌دانم قوه قضاییه چقدر نقش ایفا می‌کند.

 

سخت است قضاوت کنیم که مشارکت مردم در انتخابات چگونه خواهد بود. چون مردم خیلی تحت‌ فشار هستند. شرایط هم لحظه‌ای است و می‌تواند لحظه‌ای تغییر کند. اما اگر بخواهیم بر اساس روند گذشته بگوییم، مردم به یکباره روز رأی‌گیری و از ظهر به بعد در انتخابات حضور پیدا می‌کنند. البته برخورد شورای نگهبان در انتخابات بر مشارکت اثر دارد.

 

نظام انتخاباتی ما نقص بزرگی دارد و متکی بر احزاب نیست. نظام انتخاباتی به‌ عنوان یکی از دستاوردهای تمدن بشری عجین با احزاب است و احزاب رقابت می‌کنند و مردم با احزاب طرف هستند.

 

در نظام جمهوری اسلامی اراده رهبری هم در مشارکت مردم در انتخابات مهم است. اینکه اراده ایشان مبتنی بر این باشد که انتخابات پرشور باشد. تا الآن که این‌گونه بوده و ایشان از دوره‌های قبل هم استراتژی‌شان مشارکت حداکثری بود. اما مشارکت حداکثری الزامات خود را دارد و یکی از این الزامات برخورد شورای نگهبان با صلاحیت‌هاست. یکی دیگر این است که بگذارند جایگاه‌های انتخابی از اختیاراتی که قانون اساسی برایشان تعیین کرده استفاده کنند. صداوسیما هم صداوسیمای ملی باشد. حیف است این‌ همه هزینه می‌شود... خدا را خوش نمی‌آید که ریزش مخاطب داشته باشد و خدایی ناکرده حالت باندی پیدا کند و الان ما تاسف بخوریم.


مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------