آخرین اخبار سیاسی


اخبار,اخبار سیاسی,هیات دولت

هیات دولت: صداوسیما تغییر رویه دهد

هیأت وزیران در جلسه روز یکشنبه که به ریاست رئیس جمهوری برگزار شد، ضمن ابراز تأسف عمیق بخاطر توهین به رئیس جمهوری در یک برنامه زنده سیمای…


قرنطینه نکردید! لااقل این طرح سه ماده ای را اجرا کنیداخبار,اخبار سیاسی,هیات دولت
اگر ادارات باز شوند، ناگزیر حمل و نقل عمومی باید فعال شود، کارمندان سر کار بروند، ارباب رجوع به ادارات مراجعه کنند... آنگاه کرونا با سرعتی نجومی در جامعه پخش می شود و سونامی ابتلا و مرگ فرا می رسد.

امروز دیگر بچه ها هم می دانند تنها راه کنترل بحران کرونا، ماندن در خانه است. دولت اما تا کنون روی خوش به این واقعیت نشان نداده است بدان حد که تا روز آخر سال، حتی یک روز هم اداراتش را تعطیل نکرد و الان هم خبری هم از اعمال محدودیت تردد درون شهری و برون شهری نیست.

 

هر چه بوده، واو به تلخی گذشته و الان در تعطیلات نوروزی هستیم، این بهترین فرصت است برای دولت جهت قطع زنجیره مرگ.

 

اما چگونه؟

همواره فروردین، به ویژه تا نیمه اش برای ادارات دولتی، ماه " تق و لقی" امور است.

در حالت عادی کار چندانی در این ایام پیش نمی رود چه رسد به این که مردم درگیر بحران کنونی اند و عموماً ترجیح می دهند جز در موارد ضرورت از خانه خارج نشوند.

 

بنابراین، اگر دولت تا ۱۵ فروردین را تعطیل عمومی اعلام کند، عملاً اتفاق خاصی نمی افتد.

 

هفته بعد از پانزدهم نیز منتهی به نیمه شعبان است و اگر آن هفته را تعطیل نمایند، در واقع ۵ روز کاری نسبتاً جدی( یا کمتر تق و لق) از دست می رود.

 

اگر ادارات باز شوند، ناگزیر حمل و نقل عمومی باید فعال شود، کارمندان سر کار بروند، ارباب رجوع به ادارات مراجعه کنند... آنگاه کرونا با سرعتی نجومی در جامعه پخش می شود و سونامی ابتلا و مرگ فرا می رسد.

 

جلوگیری از این فاجعه نیز در گرو تصمیم دولت و رئیس جمهور است.

 

با تعطیلی ادارات، حتما باید مقررات محدود کننده تردد وضع شود. مثلا تردد خودروها در همه شهرهای کشور زوج و فرد شود یا بهتر از آن، برای خودروهایی که در سطح شهر تردد می کنند یا از شهرها خارج می شوند، جرائم سنگین میلیونی در نظر گرفته شود. برای کسانی که با دلیل موجه تردد می کنند، بعدا می شود جریمه ها را لغو کرد، مثلا اگر دارنده خودرو، شغلی دارد که مجاز به فعالیت در این ایام است، جریمه اش لغو می شود. هدف این است که افراد واقعا در شرایط اضطرار که می صرفد جریمه را بدهند از خانه بیرون بیایند.

 

تمام اصناف نیز به جز آنان که مایحتاج عمومی و ضروری را تامین می کنند در این مدت بسته باشند و در صورت باز شدن، پلمپ شوند.

 

دولت همچنین شرکت های بخش خصوصی را نیز تعطیل اعلام کند تا کارفرمایان این بخش ها نتوانند کارکنان خود را مجبور به حضور کنند.

 

بدیهی است که نهادهای خدمات رسان مانند پلیس،مراکز درمانی، نیروگاه ها و ... همانند همیشه فعال باقی خواهند ماند.

 

در شرایطی که به هر دلیلی قرنطینه محقق نمی شود، شاید بهترین راهکار همین باشد، هر چند که آسیب های زیادی بر آن مترتب است اما واقعا در شرایط عادی نیستیم و برخی برآوردها از احتمال ابتلای ۶۰ میلیون ایرانی هم خبر می دهند.

 

بنابراین چاره ای جز این نداریم مگر این که همین الان خبر برسد که واکسن و داروی کرونا کشف، تولید و به اندازه کافی توزیع شد! که فعلا در حد یک آرزوست.

 

 

خلاصه کلام آن که اگر قرنطینه اجرا نمی شود، ناگزیر ترین و حداقلی ترین طرح در شرایط فعلی این است:

 

۱ - دولت تا بیستم فروردین همه ادارات و نهادهای دولتی و عمومی و خصوصی را تعطیل کند( به جز نهادهای خدمات رسان ضروری)

 

۲- به جز صنوف تامین کننده مایحتاج ضروری، همه فروشگاه ها تعطیل شوند.

 

۳- هر خودرویی در شهر یا بیرون شهر حرکت کرد، جریمه سنگین شود.

 

بعد از تحریر:

کسانی که می گویند دولت کاره ای نیست و از این حرف ها، در جریان باشند که آنچه گفته شد کاملا در اختیار دولت است. مثلا اگر دولت تعطیلی چند روزه ادارات را تصویب کند رهبری یا سپاه اعتراضی می کنند؟ مگر وقتی مدارس و نمازهای مساجد را تعطیل کردند، کسی به دولت گفت بالای چشم تان ابروست؟ اتفاقا خبر داریم که ستاد کل نیروهای مسلح اعلام آمادگی کرده که حتی در خصوص قرنطینه شهرها نیز تمام توانش را به میدان بیاورد و با دولت همکاری کامل کند. توپ، اینک در زمین دولت است که اگر کاری کرد، فبها المراد وگرنه معلوم نیست با روند فعلی چه اتفاقات ناگواری در راه است.

 

عصرایران

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------