واکنش ها به اظهارات نسنجیده یک نماینده درباره ازدواج دختران ایرانی با شیعیان دیگر کشور‌ها / التهاب در مجلسنمایندگان مجلس ,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی
در شرایطی که نمایندگان مجلس مشغول بررسی موادی از طرح اصلاح قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری بودند، نمایندگان زن مجلس مقابل صندلی بانکی‌پور رئیس کمیسیون مشترک طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مجلس تجمع کرده و انتقادات تندی را به صحبت‌های اخیر او درباره توصیه‌اش پیرامون ازدواج بین‌المللی دختران مجرد مطرح کردند. 

 به گزارش ایلنا، جلسه صحن علنی امروز مجلس شورای اسلامی در شرایطی آغاز به کار کرد که فضای مجلس متاثر از اظهارات عجیب امیرحسین بانکی‌پور نماینده اصفهان و رئیس کمیسیون مشترک طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مجلس شورای اسلامی بود.

 

در شرایطی که نمایندگان مجلس مشغول بررسی موادی از طرح اصلاح قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری بودند، نمایندگان زن مجلس مقابل صندلی بانکی‌پور رئیس کمیسیون مشترک طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مجلس تجمع کرده و انتقادات تندی را به صحبت‌های اخیر او درباره توصیه‌اش پیرامون ازدواج بین‌المللی دختران مجرد مطرح کردند.

 

به دنبال حضور نمایندگان زن در مقابل صندلی بانکی‌پور، تعدادی از نمایندگان مرد مجلس هم به این جمعیت پیوسته و در ابتدا درباره علت انتقاد نمایندگان پرس و جو کردند.

 

در ادامه نمایندگان مرد وقتی متوجه بیان چنین مباحثی از سوی بانکی پور شدند با صدای بلند نسبت به وی اعتراض کردند تا جایی که محمودوند عضو کمیسیون امنیت ملی با عصبانیت خطاب به بانکی پور گفت: «آیا تو واقعا چنین حرفی را زده‌ای؟» در این هنگام تعدادی از نمایندگان محمودوند را آرام کرده و او را به قسمت دیگری از مجلس بردند.

 

البته این پایان انتقادات به بانکی پور نبود، عده‌ای دیگر از نمایندگان باز مقابل صندلی بانکی‌پور جمع شدند و این بار کمال علیپور نماینده قائمشهر با صدای بلند به بانکی‌پور گفت آیا این صحبت‌های تو به معنای راه‌حل است؟ در نهایت هم ابراز تاسف کرد.

 

با ورود تعدادی از اعضای هیات رئیسه فضای مجلس اندکی آرام شد، اما نمایندگان همچنان در قالب گروه‌های یک یا دو نفره به کنار صندلی بانکی پور آمده و از او علت بیان چنین صحبت‌هایی را پرس‌وجو می‌کنند.

 

بانکی پور روز گذشته در اظهارنظری گفته بود که تعداد دختران و پسران در آستانه ازدواج و زیر ۳۰ سال ما فعلاً به هم می‌خورد؛ اما در خصوص نسل گذشته منظور دختران مجرد بالای ۳۰ سالی هستند که آمار آنها با توجه به سرشماری صورت گرفته در سال ۹۵ چیزی در حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر را نشان می‌دهد و خانم‌های بالای ۳۰ سال مجردی که در این سن یا مطلقه هستند و یا به هر دلیل همسر خود را از دست داده‌اند هم بالغ بر ۷۰۰ هزار نفر هستند. این قشر از دختران مجرد با توجه به کمبود پسر مجرد در کشور با مسلمانان و شیعیان علاقه‌مند به ایران ازدواج کنند.

 

واکنش تند ابطحی به پیشنهاد ازدواج دختران ایرانی با شیعیان دیگر کشور‌ها

فعال سیاسی اصلاح طلب به پیشنهاد بانکی‌پور، نماینده اصفهان در مجلس درباره ازدواج دختران مجرد ایرانی با شیعیان دیگر کشور‌ها پاسخ تندی داد. 

نمایندگان مجلس ,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

 

محمد علی ابطحی فعال سیاسی در واکنش به نماینده به سخنان امیرحسین بانکی‌پور، نماینده اصفهان در مجلس که پیشنهاد داده دختران مجرد با توجه به کمبود پسر مجرد در کشور با مسلمانان و شیعیان علاقه‌مند به ایران

 

ازدواج کنند؛ نوشت:

بیشترین چیزی که دختران ایرانی نیاز دارند دخالت نکردن دیگران در زندگی شخصی آنهاست.

 

دختر کالای صادراتی نیست که کسی تصمیم بگیرد آنان را به عقد شیعیان کشور‌های دیگر درآورد.

نمایندگان مجلس ,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

 

اعلام موضع فراکسیون زنان مجلس درباره اظهارات طراح راهکار «ازدواج بین‌المللی»

 حاشیه جلسه روز یکشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ مجلس شورای اسلامی در نشست خبری اعضای فراکسیون زنان مجلس سارا فلاحی نماینده ایلام اظهار کرد: پیرو اظهار نظر یکی از نمایندگان مجلس که یک نظر کاملاً غیر کارشناسی و مبتنی بر آمار غلط و بسیار هیجانی درباره زنان شرافتمند کشورمان مطرح شده بود، نمایندگان بانوی مجلس به همراه مردان غیرتمند نسبت به این اظهار نظر اعتراض کردند و این اظهار نظرات هم به خود نماینده منتقل شد و  هم بانوان و آقایان مجلس از تریبون مجلس تذکرات لازم را دادند.

نمایندگان مجلس ,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

 

وی افزود: قطعاً ما به عنوان نمایندگان مردم و بانوان با چنین اظهارنظرهایی که صرفاً شخصی است و نمی‌توان آن را به کلیت مجلس تامین داد مخالفیم و معتقدیم که نمایندگان مردم با افراد دیگر بسیار متفاوت هستند و چنانچه نظری را مطرح می کنند باید پشت آنها کار دقیق کارشناسی و علمی باشد تا التهابات حاکم بر جامعه را افزایش ندهند و باید به جامعه نجیب بانوان ما  احترام بگذارند و اتفاقاً نمایندگان مردم باید با رفتارها و اعمال خود کمک کنند که زنان جامعه احساس کنند مجلس پشت سر آنها ایستاده و در راستای تحقق حقوق این نوین اسلام برای آنها حرکت کرده، حرکت می کنند.

 

عضو فراکسیون زنان خاطرنشان کرد: متاسفانه این اظهارنظرها هر از چند گاهی اتفاق می افتد؛ برخی به زنان نگاه ابزاری دارند که ما مخالف این موضوع هستیم و معتقدیم که این نوع نگاه مخالف دیدگاه های اسلام و امام این جامعه به زن است و باید به عنوان یک مجلس انقلابی مقداری با طمانینه بیشتر اظهار نظر کنیم و به کرامت بانوان احترام بگذاریم و تلاش کنیم تا در مسیر افزایش کرامت بانوان حرکت کنیم.

 

فلاحی گفت: امیدواریم کسانی که اظهارات مورد اشاره را مطرح کرده‌اند سهواً این کار را انجام داده باشند و از جامعه ایران و زنان ایران عذرخواهی کنند و به التهابات حاکم بر افکار عمومی بیشتر از آنچه که هست دامن نزنند.

 

وی تاکید کرد: قطعاً مجلس به موضوع افزایش جمعیت ورود اساسی کرده و در این خصوص قوانینی را مورد رسیدگی قرار داده است و نمایندگان به دنبال تصویب قوانینی برای تسهیل مسیر ازدواج جوانان هستند اما ما اجازه نمی دهیم که برخی از این موضوع سوء استفاده کنند و با نگاه ابزاری داشتن به بانوان شرایطی را ایجاد کنند که زنان جامعه احساس امنیت خاطر نکنند.

 

این نماینده مجلس خاطر نشان کرد: باید در مسیر حرکت کنیم که به عنوان جامعه اعتماد بیشتری نسبت به نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی داشته باشد و اتفاقات مجلس باید پناهگاهی برای بانوان ما باشد و بتواند با قوانینی که مبتنی بر تعالیم عالیه اسلام است، برای زنان جامعه احقاق حق کند.

 

فلاحی گفت: در جلسه امروز بانوان فدراسیون زنان یک حرکت اعتراضی داشتند و امیدواریم که این حرکت که کاملاً محق و متعالی بود باعث شده باشد که دوستان مقداری در اظهارنظرهای خود تامل کنند. در کنار بانوان جامعه مردان غیرتمند و با شرف جامعه ما نیز قرار دارند و این اظهارنظرها صرفاً برای بانوان برخورنده نیست بلکه به جامعه با غیرت و با شرایط مردان نیز بر می خورد و کسی نمی تواند و این حق را ندارد که خود را در جایگاهی قرار دهد که برای مسائل کلان جامعه نسخه‌های منفی بپیچد اگر می‌خواهیم از برخی بن‌بست‌ها نظیر پیری جامعه عبور کنیم نیاز به کارهای تخصصی داریم و نیازمند آن هستیم که افرادی که عقلانیت در کلام آنها وجود دارد اظهار نظر کنند.

 

وی اظهار کرد امیدواریم دیگر شاهد این دست از اظهارنظرهایی که باعث التهاب جامعه می شود و مقداری ناامنی فکری و ذهنی در جامعه ایجاد می کند، نباشیم.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------