آخرین اخبار سیاسی


سپاه پاسداران،اخبار سیاسی،خبرهای سیاسی

شهادت دو تن از مجروحان حادثه آتش سوزی انبار مرکز تحقیقات خودکفایی سپاه

روابط عمومی کل سپاه در اطلاعیه‌ای از شهادت دو تن از مجروحان حادثه اتش سوزی در یکی از مراکز تحقیقات خودکفایی سپاه در غرب تهران خبر داد.…

واعظی : وزارت نیروقطعی برق راپیش‌بینی نکرده بود/دستور روحانی برای برخورد با استخراج بیت‌کوین در برخی مرغداری‌ها اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,واعظی
رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: محدودیت استفاده از مازوت در نیروگاه‌ها، وزارت نیرو را با اتفاقی مواجه کرد که پیش‌بینی نکرده بود زیرا فکر می‌کرد به صورت روتین سوختش می‌رسد. 

به گزارش مهر، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور پیش از ظهر امروز(چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در رابطه با اینکه آیا در رابطه با معیشت مردم در جلسه روز گذشته سران قوا تصمیم جدیدی گرفته شد؟، اظهار داشت: خوشحالیم از اینکه جلسات سران سه قوه با یک فاصله کمتری برگزار می‌شود. امروز کشور هم از نظر سیاسی و هم از نظر اقتصادی نیاز دارد به اینکه سران قوا دیدارهای نزدیکتری داشته باشند و مسائل مهم کشور را با یکدیگر تبادل نظر کنند.

 

واعظی گفت: هرچه انسجام، همفکری و مشورت میان سران سه قوه بیشتر باشد امور راحت‌تر پیش رفته و تسهیل می‌شود.

 

دولت و مجلس روی معیشت مردم اتفاق نظر دارند 

وی افزود: شب گذشته در رابطه با موضوع بودجه بحث‌هایی شد و تاکید شد که معیشت مردم مساله ای است که هم مجلس و هم دولت روی آن اتفاق نظر دارند.

 

رئیس دفتر رئیس‌جمهور عنوان کرد: حالا که شرایط جهانی بعد از ترامپ وضعیت بهتری برای همکاری ایران با کشورهای مختلف پیدا می‌کند و روابط بانکی، صادرات، واردات بهتر از گذشته خواهد شد، طبیعی است که نتیجه این تحولات باید خودش را در سفره مردم نشان دهد. به همین دلیل قرار شده در بودجه به گونه‌ای رفتار کنیم که روی معیشت و گشایشی که باید برای مردم به وجود بیاید و همچنین کاهش قیمت‌ها کار کنیم‌.

 

واعظی بیان کرد: هم در جلسه شب گذشته و همچنین در جلسه روز دوشنبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا قرار شد که بین کمیسیون تلفیق و ستاد اقتصادی دولت، مشخصا سازمان برنامه و بودجه، ارتباطات نزدیکتری برقرار شود. آقای رئیس‌جمهور در همان جلسه اعلام آمادگی کرد هر زمان که لازم است با حضور وی جلسه‌ تشکیل شود.

 

باید دست دلالان را از کالاهای مورد نیاز مردم کوتاه کنیم 

وی گفت: اینکه بتوانیم دست دلالان و واسطه‌ها را از کالاهایی که تولید و وارد کشور می‌شوند، کوتاه کنیم مصرف کننده کالای ارزان‌تر به دستش خواهد رسید. آن کالایی که از خارج وارد می‌شود هم باید مستقیم به دست مردم برسد. اینکه چند واسطه درصدی برای خود برمی‌دارند تا کالا به دست مردم برسد، کار درستی نیست.

 

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بیان اینکه از برخی پیشنهادات در مورد بودجه استقبال می‌کنیم، گفت: ما ۱۰ تا ۱۱ ماه روی لایحه بودجه وقت گذاشتیم. بنای ما بر این بوده است که آخرین بودجه دولت، قابل اجرا و در راستای منافع کشور و مردم نوشته شود. بنابراین از هر پیشنهاد اصلاحی قبل از تقدیم بودجه به مجلس استقبال کردیم و امروز هم از هر پیشنهادی چه از سوی نمایندگان و چه از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس داده شود، استقبال می‌کنیم. ما نمی‌خواهیم بگوییم چون این بودجه را ما تدوین کردیم بنابراین هیچ انعطافی نداریم.

 

پیشنهاداتی که شاکله بودجه را تغییر می‌دهد، نمی‌پذیریم 

واعظی بیان کرد: گاهی در برخی موارد کار کارشناسی ما با ایده‌هایی که در مجلس مطرح می‌شود، همسویی ندارد. مثلا وقتی می‌گویند باید این مقدار مالیات گرفته شود، خب فشار به مردم می‌آید یا مثلا می‌گویند فلان مقدار نفت فروخته شود و فلان مقدار هم درآمد داشته باشد. خب ما کار کارشناسی کردیم و می‌دانیم این مقدار نفت با قیمت جهانی و دلاری که ما برای آن روز تصور کردیم، درآمدش فلان مقدار نمی‌شود.

 

وی ادامه داد: ما از هرگونه پیشنهادات اصلاحی که بتواند به اجرای بودجه کمک کند استقبال خواهیم کرد اما اگر پیشنهاداتی باشد که شاکله لایحه را به هم بریزد نمی‌توانیم آن را بپذیریم.

 

بودجه را بهانه‌ای برای انتخابات ۱۴۰۰ نکنیم 

رئیس‌ دفتر رئیس‌جمهور در رابطه با ایراداتی که اقتصاددانان دولت به مصوبات کمیسیون تلفیق گرفتند، گفت: اینکه گفته می‌شود لایحه بودجه، کشور را به سمت فروپاشی می‌برد حرف دقیقی نیست. ما نباید بودجه را سیاسی و آن را بهانه‌ای برای انتخابات ۱۴۰۰ کنیم. نباید به بودجه به صورت تبلیغاتی پرداخته شود.

 

واعظی تاکید کرد: امروز انواع و اقسام افراد در مجلس، درباره بودجه صحبت می‌کنند. ما در گذشته چنین چیزی نداشتیم. مواردی که در کمیسیون تلفیق تصویب می‌شود لزوما در صحن مجلس به تصویب نخواهد رسید و ممکن است تغییر پیدا کند. اینکه الان هر فردی در همه سخنرانی‌ها و تریبون‌های مجلس به موضوعات مختلف می‌پردازد، عاملی برای تبلیغات شده است. این مساله باید اصلاح شود.

 

وی گفت: ما بودجه را برای اداره کشور نوشتیم و دوستان باید بدانند که ۵ ماه و نیم سال آینده را همین دولت باید جوابگو باشد. ما دنبال این هستیم که دولت بعد هم به خوبی بتواند امور کشور را مدیریت کند. ما تلاش می‌کنیم تحریم برداشته شود تا دولت بعدی راحت‌تر بتواند کشور را اداره کند.

 

وزارت نیرو قطعی برق را پیش‌بینی نکرده بود 

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در رابطه با علت عدم حضور اردکانیان در جمع خبرنگاران برای توضیح علت قطعی روز گذشته برق، توضیح داد: آقای اردکانیان در جلسه امروز دولت هم حضور نداشت زیرا از دیروز مشغول کمیسیون مشترک اقتصادی عراق هستند. من دیشب و امروز صبح با وی صحبت کردم. امروز هم آقای رئیس‌جمهور موضوع[قطعی برق] را در دولت مطرح کردند.

 

واعظی ادامه داد: مسأله‌ای که اتفاق افتاد این بود که به هر حال یک اختلاف دیدگاهی در مورد استفاده از سوخت میان سازمان محیط زیست، وزارت نفت و وزارت نیرو بود. ما در ستاد ملی کرونا تصویب کردیم در تهران و کرج از مازوت استفاده نشود، الان هم استفاد نمی‌شود یعنی از قبل هم استفاده نمی‌شد و ما نیز پیش‌گیری کردیم که این اتفاق نیفتد.

 

وی ادامه داد: در کلانشهرهایی که جمعیت زیادی دارند و وارونگی هوا در زمستان وجود دارد، مازوت استفاده نمی‌شود. خود این ایده باعث شد یک محدودیتی برای استفاده مازوت در همه نیروگاه‌ها ایجاد شود. این محدودیت ناخواسته به گونه‌ای شد که وزارت نیرو را با اتفاقی مواجه کرد که پیش‌بینی نکرده بود. زیرا فکر می‌کرد به صورت روتین سوختش می‌رسد.

 

رئیس دفتر رئیس‌جمهورگفت: همراه با این اتفاقی که افتاده است، به دلیل اینکه هم هوا سردتر شده و هم در دو سه ماه گذشته ستاد ملی کرونا، وزارت بهداشت و پزشکان مرتب به مردم توصیه کردند در زمستان پنجره‌ها را باز کنید تا هوا عبور کند اما نمی‌دانستند این توصیه چه اندازه باعث افزایش مصرف سوخت خواهد شد، به همین دلیل وقتی از دو سه هفته پیش با این مساله مواجه شدیم، از مردم خواهش کردیم هم چراغ‌ها را خاموش کنند و از طرفی در مصرف گاز برای گرما صرفه جویی کنند.

 

واعظی با اشاره به مساله استخراج بیت کوین، گفت: اینکه گفته می‌شود دولت از بیت کوین استفاده می‌کند، یک جفا است زیرا دولت که وارد این مسائل نمی‌شود. در یکسال گذشته فشارهایی بود و دستگاه استخراج بیت کوین به صورت قاچاق وارد کشور شده بود و در برخی مناطق از این دستگاه استفاده می‌شد. این مساله باعث شد فشاری روی دولت بیاید تا به نوعی بتوانند این مساله را قانونمند و ضابطه‌مند کنند.

 

دستور روحانی برای برخورد با استخراج بیت‌کوین در برخی مرغداری‌ها 

وی تاکید کرد: این مساله دو بار در کمیسیون‌های دولت مطرح شد. کسانی که قصد استخراج بیت کوین دارند باید از وزارت صمت اجازه بگیرند و وزارت نیرو هم بگوید چگونه باید استفاده کنند. در یک حدی هم اجازه دادند. بنابراین می‌توانند با این افراد ارتباط برقرار کنند و به آنها بگویند در روزهای سرد زمستان از این دستگاهها استفاده نکنید.

 

رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: امروز در دولت ادعایی شد، علاوه بر آنهایی که اجازه گرفتند در برخی مرغداری‌ها در حال استفاده از دستگاه‌های استخراج بیت کوین هستند که آقای رئیس‌جمهور دستور دادند وزارت اطلاعات و وزارت کشور این موضوع را با جدیت دنبال کنند و اگر جایی از این دستگاهها استفاده می‌شود محکم با این‌ها برخورد کنند.

 

ادعاهای پمپئو یک جنگ روانی است 

واعظی با اشاره به ادعای وزیر خارجه آمریکا درخصوص حمایت ایران از القاعده، گفت: این‌ها با این فضاحتی که در چهار سال گذشته ایجاد کردند، روزهای پایانی عمر دولت‌شان و هم روزهای پایانی عمر سیاسی‌شان است. در دو هفته گذشته آنچه در آمریکا اتفاق افتاد سیاست‌های غلط‌ این‌ها را افشا کرد.

 

وی افزود: بر این اساس طبیعی است که در روزهای پایانی عمر دولت فعلی آمریکا، به هر حربه‌ای متوسل شوند. این ادعاها بیشتر جنگ روانی است و این سخنان هیچ اثری نه در منطقه و نه در دنیا می‌گذارد و نه خریداری دارد. ما نگران این مساله نیستیم و وزارت خارجه هم با این مساله برخورد قاطعی خواهد کرد.

 

ماه‌های آینده درباره پول‌های بلوکه شده ایران توفیقاتی بدست می‌آید 

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در ارتباط با منابع مسدود شده ایران، گفت: سفر معاون وزیر خارجه کره جنوبی به ایران، سفری بود که از ماه قبل به علت فشارهای مختلفی که هم وزارت خارجه و هم بانک مرکزی بر دولت کره آورده بودند، طراحی شد. این هیئت به ایران آمد و صحبت‌هایی کردند. دوستان ما در وزارت خارجه و بانک مرکزی هم خیلی محکم برخورد کردند.

 

واعظی گفت: کره‌ای ها قول دادند که خودشان بروند، اجازه بگیرند تا پول‌های ایران آزاد شود. ضمن اینکه ما مقدمات کارهای حقوقی را فراهم کردیم و با مقامات کره جنوبی هم اتمام حجت کردیم، امیدواریم که ماه آینده توفیقاتی به وجود بیاید. پول‌هایی به دلیل فشارهای آمریکا در دیگر نقاط دنیا هم بلوکه شده است که در این زمینه نیز طی ماه‌های آینده گشایش‌هایی به وجود خواهد آمد.

 

محتاج چند آمبولانس از کره جنوبی نیستیم 

وی تاکید کرد: در مقابل پولی که ما در کره جنوبی داریم و عصبانیت ناشی از اینکه این پول را سه سال است نگه داشتند، ما به هیچ وجه خریدار برخی کالاها از کره نبودیم. کره‌ای ها فهمیدند ایران به برخی کالاها محتاج نیست. ما با وجود این جنگ اقتصادی و فشارهایی که داشتیم و علیرغم اینکه آمریکا تمام تلاش خود را کرد تا ما صادرات و واردات داشته باشیم، اما ما سه سال کشور را اداره کردیم. ما به هیچ وجه محتاج چند آمبولانس از کره جنوبی نیستیم بلکه به دنبال حق خودمان هستیم.

 

رئیس دفتر رئیس‌جمهور درخصوص مساله فولاد، گفت: در جلسه ستاد اقتصادی دولت آقای رزم حسینی پیشنهادشان را آوردند و صحبت‌هایی کردیم. همزمان یک بحثی در مجلس در جریان است. آنچه برای ما اهمیت دارد این است که قیمت فولاد یک قیمت واقعی برای مصرف کننده شود و کارخانجات فولادی هم توسعه‌شان را انجام دهند تا دست واسطه‌ها نیز کوتاه شود.

 

خرید واکسن از کواکس منافاتی با بیانات رهبر انقلاب ندارد 

واعظی با اشاره به تهیه واکسن کرونا از کواکس، گفت: کواکس نه شرکت است، نه آمریکا است. سازمان بهداشت جهانی سبدی درست کرده نه فقط برای ایران بلکه برای همه دنیا و گفته تنها واکسنی است که کل دنیا به آن نیاز دارند.

 

 

وی ادامه داد: سازمان بهداشت جهانی می‌گوید همه واکسن‌هایی که تایید می شود را در این سبد می‌گذارم و به کشورها سهمیه می‌دهم. انتخاب هم با خود ماست. کاری که ما با سازمان بهداشت جهانی و کواکس کردیم منافاتی با بیانات مقام معظم رهبری ندارد. این با واکسن چینی تفاوت دارد. برای تهیه واکسن داریم با روس ها، چینی‌ها و هندی‌ها مذاکره می‌کنیم.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی