آخرین اخبار سیاسی


سپاه پاسداران،اخبار سیاسی،خبرهای سیاسی

شهادت دو تن از مجروحان حادثه آتش سوزی انبار مرکز تحقیقات خودکفایی سپاه

روابط عمومی کل سپاه در اطلاعیه‌ای از شهادت دو تن از مجروحان حادثه اتش سوزی در یکی از مراکز تحقیقات خودکفایی سپاه در غرب تهران خبر داد.…

نوبخت: ارز ۴۲۰۰ تومانی ماندگار شد/ هیچ تکانه‌ای به بازار کالا و قیمت‌ها وارد نکردیم! اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی,نوبخت
نوبخت گفت: برای این‌که تکانه‌ای به بازار کالا و قیمت‌ها وارد نکنیم توافق شد که در ۶ ماه اول سال آینده ارز ترجیحی(۴۲۰۰ تومانی) را حفظ کنیم و بعد ظرف ۶ ماه به گونه‌ای بسترها را آماده کنیم که اگر اقدامی به حذف آن شد تکانه جدیدی به قیمت‌ها وارد نشود. 

به گزارش ایلنا، محمدباقر نوبخت در جلسه علنی مجلس در مورد اصلاحیه لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: با توجه به رایی که به کلیات بودجه داده شد، باید اصلاحات آن انجام می‌شد که دولت نیز از آن استقبال کرد و حداقل در ۱۵ مورد اصلاحیه را انجام دادیم.

 

وی ادامه داد: با توجه به تاکید و لحاظ کردن نظرات مقام معظم رهبری در لایحه بودجه و چون فرصت داشتیم منویات رهبری را در این مورد اعمال کنیم. از همین روی حداقل ۴۰ هزار میلیارد تومان از سقف منابع لایحه بودجه تقلیل پیدا کرد. همزمان نظر ایشان در مورد تبصره ۴ یعنی تقویت قوه دفاعی، تخصیص اعتبار برای احداث فاضلاب شهر اهواز، آب‌خوان‌داری و شرکت‌های دانش‌بنیان اعمال شد تا در صدر جداول باشد و از منابع صندوق توسعه ملی استفاده نشود که آن را لحاظ کردیم.

 

رییس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: بنابراین در راستای این موضوع ۵۳ هزار میلیارد تومان مصارف را برای تبصره ۴ افزایش دادیم اما ۴۰ هزار میلیارد تومان آن از محل صرفه‌جویی در سایر هزینه‌ها شد.

 

نوبخت خاطرنشان کرد: تاکید بر آن بود که ۵۳ هزار میلیارد تومان را از اوراق تامین کنیم اما چون نظر نمایندگان بر استفاده اوراق در شرایط اضطراری بود، آن را به حداقل رساندیم یعنی به هیچ وجه ۵۳ هزار میلیارد تومان اوراق منتشر نکردیم و حتی ۳۵ هزار میلیارد تومان از حجم فروش اوراق را تقلیل دادیم یعنی برای کاهش هزینه‌ها علاوه بر اینکه به سمت اوراق نرفتیم، حتی استفاده از آن تقلیل دادیم.

 

نوبخت با بیان اینکه ۴۹ هزار میلیارد تومان از مالیات بر گمرک درآمد ما افزایش یافت افزود: نه تنها فروش نفت افزایش نیافت بلکه اوراق را نیز تقلیل دادیم و منابع درآمدی را افزایش دادیم.

 

وی با بیان اینکه برخی نگران منفی بودن تراز عملیاتی بوده‌اند گفت: با صرفه‌جویی‌های انجام شده ۳۴ هزار میلیارد تومان کسری تراز عملیاتی جبران شد.

 

وی خاطرنشان کرد: هر آنچه را که مجلس در بودجه مدنظر داشت ما در راستای تامین آن اقدام کردیم به عبارت دیگر ۴۰ هزار میلیارد تومان هزینه‌ها را کاهش داده و با افزایش منابع تراز را اصلاح کردیم.

 

نوبخت با بیان اینکه به هیچ وجه تکانه‌ای به بازار کالا و قیمت‌ها وارد نکردیم خاطرنشان کرد: توافق شد که در شش ماه ابتدایی سال ارز ترجیحی حفظ شود و در راستای تامین نظر نمایندگان بستر یکسان‌سازی نرخ ارز آماده شود که اگر این اقدام صورت گیرد قیمت‌ها تغییر نکند.

 

وی با بیان اینکه ما در هدف مشترک با مجلس در راستای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها و تورم اقدام می‌کنیم یادآور شد: تلاش دولت این است که تا جایی که امکان دارد از افزایش قیمت‌ها جلوگیری کند.

 

وی با ا شاره به اینکه جبران کاهش قدرت خرید کارکنان نیز در دستور کار ما بوده است گفت: غیر از افزایش ۲۵ درصدی حقوق بازنشستگان و کارکنان و پاداشی که برای کارکنانی که امسال و سال آینده بازنشسته می‌شوند در بودجه لحاظ کردیم به بازنشستگان این نوید را می‌دهیم همسان‌سازی حقوق با شاغلین در سال ۱۴۰۰ نیز ادامه دارد.

 

نوبخت همچنین با اشاره به همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی خاطرنشان کرد: برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در مرحله دوم نیز اعتبار به قدر کافی در اصلاحیه بودجه دیده شده و با همکاری سازمان تامین اجتماعی و وزیر رفاه در گام دوم نسبت به همسان‌سازی حقوق بازنشستگان اقدام می‌کنیم.

 

وی با اشاره به سفر به کردستان و دیدار با معلولین این استان تصریح کرد: در این سفر این فرصت فراهم شد که قانون حمایت از معلولین را در بودجه تقویت کنیم که مشکلی برای این قشر از جامعه به وجود نیاید.

 

وی با اشاره به اصلاحیه مدنظر مقام معظم رهبری با حضور اعضای شورای عالی اقتصاد گفت: طبق نظر رهبری نظام تامین اجتماعی باید طراحی شود که بر این اساس نظام جامع و فراگیر منابع مالی دیده شده و اعضای هیات علمی دانشگاه‌های علوم که علاقمند به همسان‌سازی با حقوق علوم پزشکی بودند در اصلاحیه بودجه لحاظ شده است.

 

وی تاکید کرد: گرچه مقداری زمان در اصلاحیه بودجه از دست رفت اما آثار مثبت آن باعث می‌شود در وفاق بین نمایندگان مجلس و دولت بتوانیم سال ۱۴۰۰ را به خوبی آغاز کنیم و کشور را از بدخواهی دشمنان نظام و ‌آمریکا نسبت به  مردم مصون کنیم. همچنین به گونه‌ای عمل کنیم که آستانه تحمل مردم همان گونه که تاکنون موفق بودیم پایین نیاید.

 

وی در خاتمه ابراز امیدواری کرد که جلوه‌ای از همکاری دولت و مجلس در بودجه متعین شود.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی